نرخ ارز در سال ۲۰۲۳ متعادل می‌شود
نرخ ارز در سال ۲۰۲۳ متعادل می‌شود

صنعت حمل و نقل آنلاین: صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد: ترکیه فقط در سال ۲۰۲۴ افزایش قیمت لیر را احتمالا شاهد خواهد بود. بیکاری در ترکیه همچنان رو به رشد خواهد بود و تعداد بیکاران تا سال ۲۰۲۷ میلادی هم‌چنان افزایش خواهد داشت. کارشناسان اقتصادی صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند، بیکاری در ترکیه تا سال ۲۰۲۷ […]

صنعت حمل و نقل آنلاین: صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد: ترکیه فقط در سال ۲۰۲۴ افزایش قیمت لیر را احتمالا شاهد خواهد بود.

بیکاری در ترکیه همچنان رو به رشد خواهد بود و تعداد بیکاران تا سال ۲۰۲۷ میلادی هم‌چنان افزایش خواهد داشت.

کارشناسان اقتصادی صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند، بیکاری در ترکیه تا سال ۲۰۲۷ دو رقمی بوده و با توجه به تورم تا سال ۲۰۲۳ سرعت افزایش نرخ بیکاری تزایدی خواهد بود.

Özkül گوشه‌نویس اقتصادی می‌گوید: پس از جنگ اوکراین اغلب معادلات اقتصادی کشورها جابجا شد و صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی رشد اقتصادی را در سال ۲۰۲۲ میلادی هشت درصد کاهش داد و در عرض سه ماه به ۳/۶ درصد رسانید.

طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، شرایط اقتصادی ترکیه برای مدت طولانی بهبود نخواهد یافت.

 

بیشتر بخوانید:

افزایش ریسک هزینه‌های بدهی خارجی ترکیه

تورم ترکیه از ۵۰ درصد گذشت

بحران در اقتصاد ترکیه

انفجار اجاره‌بها در ترکیه

 

طبق آمار و ارقام و بررسی‌های کارشناسان اقتصادی در سال‌جاری، میانگین تورم در ترکیه ۶۰/۴۴درصد و تورم تا آغاز سال ۲۰۲۳ به عبارت دیگر تورم تا پایان سال به ۵۲/۴۱ درصد خواهد رسید.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد، نرخ رشد در ترکیه به شدت رو به نزول بوده و از ۱۱درصد فعلی به ۲/۷درصد تا آخر سال کاهش می‌یابد و رشد منفی تا سال ۲۰۲۷ ادامه خواهد یافت.

طبق نظر کارشناسان حوزه بین‌المللی اقتصاد، نرخ رشد در سال ۲۰۲۷ به حدود ۳ و حداکثر به ۳/۵درصد خواهد رسید که این امر در بیکاری و در تقابل قیمت لیر به ارزهای جهانی تاثیرگذار خواهد بود.

میانگین سالانه نرخ ارز به برابری ۱۶/۳۷ لیر در مقابل یک دلار خواهد رسید و حتی پیش‌بینی جهانی انتظار افزایش چشمگیر ارز در مقابل پول ملی ترکیه را دارد. این در حالی است که ترکیه مجبور است بدهی‌های معوق خود در خریدهای خارجی و بدهی به بانک جهانی را به دلار پرداخت کند.

گفته می‌شود میانگین سالانه افزایش نرخ ارز در سال‌جاری ۸۴/۶درصد خواهد بود که بالاتر از میانگین تورم است، ولی نرخ ارز در سال ۲۰۲۳ در ترکیه متعادل خواهد شد.

گفته می‌شود تولید ناخالص داخلی در سال‌جاری به زیر ۷۰۰ میلیارد دلار و درآمد سرانه به مرز ۸۰۰۰ دلار کاهش می‌یابد و پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی بر این است که ترکیه به رتبه ۲۳ در اندازه تولید داخلی سقوط خواهد کرد و نسبت کسری بودجه به درآمد ملی در سال‌جاری ۱/۲ برابر خواهد شد.

 

دکتر سیدجلال ابراهیمی

مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه

لطفا نظرات خود را به ایمیل s.jalalebrahimi@yahoo.com  ارسال فرمایید.