ترکیه
Picture of همایون ذرقانی

همایون ذرقانی

روزنامه‌نگاری تحقیقی را از سال ۱۳۷۴ آغاز کرد. او هم‌اکنون سردبیر ماهنامه صنعت حمل و نقل و مدیرمسئول ماهنامه سفر و مجله بین‌المللی explore Iran است.

رشد پرشتاب و هدفمند ترکیه در 18 سال گذشته

دکتر سید جلال ابراهیمی، رئیس خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه

 

با توجه به سرمایه گذاری های بخش خصوصی در باربری های هوائی و دریایی و زمینی  در ترکیه شرایط هنوز در امر لجستیک به علت ورود چین به بازارهای منطقه و ایجاد شرایط سهل برای حمل‌و‌نقل از جمله حمل سریع و تقریبا بدون نوبت‌ قیمت‌های قابل رقابت و تنوع در اقسام وسایط نقلیه و از طرفی داشتن کانتینر ‌های حمل بار زمینی و دریایی با قیمت ارزان، تجار ترکیه را  در امر صادرات در شرایط خاصی قرار دهد.

در 18 سال گذشته در ترکیه رقمی برابر با 930 میلیارد لیر ترک در حوزه لجستیک سرمایه گذاری شده از این رقم ص دی 62 آن در راه های شوسه یعنی رقمی برابر با 576 میلیارد لیر در توسعه راه‌های شوسه‌، و جاده‌‌های چند بانده هزینه شده است.

در این مدت ترکیه طول جاده‌های خود را از 6 هزار و یکصد کیلومتر به 28 هزارو 195 کیلومتر رسانید و اتوبان ها نیز از 1714 کیلومتر به سه هزارو پانصد کیلومتر افزایش یافت.

در فرودگاه‌های کشور رقمی برابر با 31785 میلیون مسافر رسانده شد.

ترکیه برای اینکه بتواند شرق و غرب را به هم متصل کرده و از توان‌های توریستی و اقتصادی آن بهره بگیرد توجه ویژه به توسعه فرودگاه ‌ها بالاخص استانبول کرده است که قراردادهای بین‌المللی برای طرح‌های توسعه‌، تجهیز‌، مدرنیزاسیون، خدمات‌، آموزش ، تبلیغات با کشورهای مختلف به خصوص اروپایی  امضاء کرده است.

در سال گذشته 56 فرودگاه داخلی در استان های کشور ترکیه خدمات پروازی داشته است.

لزوما باید یادآور شد که خدمات‌رسانی به 31785 میلیون مسافر هرکدام با قومیت و ملیت متفاوت که دارای تفکر و عرف و سنت خاص خودشان را دارند مدیریت در برنامه ریزی توریستی منظمی را نیاز دارد.

در سال 2020 تعداد مسافر ورودی و پروازی به هشتاد و یک میلیون و هفتصد هزار نفر رسید یعنی تقریبا روزانه دویست و چهار هزار نفر که بیشترین مسافر را فرودگاه های استانبول، آنتالیا، ازمیر ، آنالیا، بدروم ، مرسین، آنکارا به خود اختصاص داده اند.

در حوزه خطوط راه آهن ترکیه به خطوط آهن لجستیکی و بازرگانی خارجی توجه بیشتر داشت در حوزه اروپا به بلغارستان ، رومانی، مجارستان،لهستان، اتریش ،اسلواکی ، چک، آلمان و آذربایجان، تفلیس همچنین توسعه خط از خط قارص از طریق آذربایجان به قزاقستان، ترکمنستان ، ازبکستان، قرقیزستان خطوط لجستیکی توسعه یافت و در شش ماه گذشته ترکیه توانست خطوط آهن حوزه باربری و صادراتی را به روسیه و چین متصل و بارهای سنگین را در این حوزه جا به جا کند.

ترکیه در سال جدید میخواهد از طریق ایران و راه آهن وان ، کاپی کوی واقع در مرز آغری ، بارهای صادراتی و وارداتی سنگین خود را جابه جا کند وبارهای بلوک شده پاکستان، افغانستان را توسط خطوط ایران به کشورهای اروپای غربی جابه جا کند و در شرایط حاضر تلاش های عملیاتی برای اجرائی کردن این موضوع ادامه دارد.

 

نبض بازار ترانزیت شرق و غرب این‌بار در فرودگاه جدید استانبول می‌تپد

پروازهای ارزان‌قیمت ترکیش با برند آنادلوجت از ۲۶ دی ماه

افزایش پروازهای هفتگی هواپیمایی ترکیش از ۴ آبان

 

بنادر ترکیه در سال قبل میلادی 139 میلیون تن بار صادراتی را در سواحل و بنادر دریای مدیترانه (آک دنیز) و دریای سیاه (کارادنیز) به مقاصد دور و نزدیک جا به جا کرده است.

ترکیه به لحاظ قرار گرفتن بین سه قاره استراتژیک جهانی آسیا ، آفریقا، اروپا در یک موقعیت ویژه در زمینه اقتصادی، نظامی ، تجاری یا به طور کلی استراتژیک و لجستیک دریایی و حضور آن در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و پیمان های تجاری حضور پر رنگی در حمل و نقل دریایی دارد.

از سواحل استانبول ،چاناک قلعه و بنادر  موجود در دریای مدیترانه ودریای سیاه و کشورهای حاضر در کناره های دریاهای شمال و جنوب ترکیه ، این کشور را در شرایط ماوراء تجار قرار داده است در یک موقعیت اقتصاد سیاسی و استراتژیک توانسته با اغلب بنادر دنیا ارتباط داشته باشد گرچه مشکلاتی از لحاظ باراندازی ،کمبود کانتینر وشرایط ملموس و فشارو بیماری  کرونا در امر حمل و نقل دریایی تاثیر گذاشته و چینی ها  ؟؟؟ حمل بار دریای مدیترانه و دریای سیاه و کشورهای شمالی دریای سیاه ،حوزه بلوک سابق شرق یا حوزه سابق پیمان ورشو (سابق) قرار گرفته اند.

 

 

  • ترکیه 930 میلیارد لیر در حوزه لجستیک سرمایه گذاری کرده است
  • در 18 سال کذشته 22 هزار کیلومتر جاده سازی کرده است
  • طول اتوبانها به 3500 کیلومتر رسیده است
  • تعداد مسافران فرودگاه های داخلی به 31785 میلیون نفر در سال رسید
  • مسافران ورودی روزانه 240 هزار نفر در سال 2020 تعداد مسافرین ورودی و پروازی هشتاد و یک میلیون و هفتصدهزار نفر رسید
  • جابه جائی 139 میلیون تن بار صادراتی در بنادر ترکیه

در حوزه سواحل و بنادر

ترکیه توانسته است گواهینامه امنیت حمل و نقل دریایی یعنی ISPS را دریافت تا بتواند در چهارچوب مقررات این گواهینامه و قوانین حمل و نقل و امنیت و حفظ بار در 182 اسکله و بارانداز ترکیه به تخلیه و بارگیری بپردازد.

در سال میلادی در باراندازهای ترکیه چهارصدوهشتاد وشش میلیون و هفتصد تن بار دریایی بین استان های کشور توزیع ویا بارهای صادراتی دراین باراندازها جابه جا و بارگیری شده است و در این باراندازها 227 میلیون تن واردات و 139 میلیون تن صادرات انجام شده است و حمل بار از مراکز تولیدات صادراتی به مقاصد و هدف تجاری سیصدوشصت و پنج میلیون تن بوده است.

با تمامی مشکلات اقتصادی ناشی از توقف تولید در بعضی از حوزه هابه علت کرونا و بالا بودن بهره بانکی ترکیه در تلاش است صادرات برای حوزه اروپا یعنی قاره آسیا،اروپا ،آفریقا  را در اختیار بگیرد و خود را نامزد مرکزیت صادراتی سه قاره کرده است.

گورسل باران رئیس اتاق بازرگانی آنکارا (ATO ) اعلام کرده است که با همه مشکلاتی که کوید 19 برای تجارت ترکیه ایجاد کرد امکانات وفرصت هایی نیز این بیماری برای ترکیه به وجود آورده است .

اوگفت: کوید 19 آرایش جدیدی در تجارت برون مرزی ترکیه ویافتن بازارهای جدید صادراتی فراهم آورده است.

ترکیه

ترکیه از دید استقرار جغرافیائی و مورفولوژی و قرار گرفتن استراتژیکی آن بین سه قاره آسیا،اروپا،آفریقا و همچنین بین دو دریا ی مدیترانه و دریای سیاه و تنگه های باب المندب و بغاز، داردانل و تنگه بسفر و خروجی های دریای احمر به سوی اقیانوس ها شرایط ویژه ای درحمل بار دریایی و توزیع ،تولیدات از حیث لجستیک دارد.

رئیس اتاق صنایع آنکارا،نورالدین اوزده بیر نیز معتقد است که شرایط استقرار منطقه ای ترکیه که در حد فاصل حوزه های کشورهای مصرف کننده و تولید کننده قرار دارد سرمایه گذاران خارجی را برای ایجاد صنایع مورد نیاز سبدهای خانواده های منطقه بیشتر تشویق کرده است.

او معتقد است اگر صاحبان کارخانجات خارجی در تکمیل و توسعه کارخانجات ترکیه در حوزه صادرات سرمایه گذاری نماید به هر دوطرف یعنی سرمایه پذیر وسرمایه گذار بسیار سود آور خواهد بود.

 

تازه‌های کسب و کار

از چانه‌زنی تا مطالبه‌گری

این روزها که آقای مسعود پزشکیان و شورای راهبردی ایشان به سرپرستی جواد ظریف در تکاپوی انتخاب وزرا هستند، سهم‌خواهی و لابی‌گری به شکل‌های مختلف