برگزاری نمایشگاه حمل و نقل ریلی: رویکرد کارشناسی یا سلیقه‌ای؟!

همایون ذرقانی
همایون ذرقانی سردبیر ماهنامه صنعت حمل‌ونقل

نمایشگاه حمل و نقل ریلی، صنایع و تجهیزات وابسته یکی از رویدادهای تخصصی حوزه صنعت حمل و نقل کشورمان است که همه ساله فرصت‌های مناسبی را برای آگاهی از تازه‌ترین تحولات و ظرفیت‌های اجرایی فعالان این بخش ایجاد می‌کند.

در عین حال، مجالی است تا بدیهی‌ترین چالش‌های این حوزه که همچنان حل نشده مانده و در مواردی مطالبات انباشته‌ای هم هستند مورد بحث کارشناسان قرار بگیرد. فعالان و پژوهشگران در چنین رویدادهایی از مدیران و مسئولان دولتی و مجلس شورای اسلامی این انتظار جدی را دارند تا به ابهامات پاسخ دهند و از طرح و برنامه‌های آینده بگویند تا چطور از این فرصت‌های خدادادی ترانزیت بتوان به شایستگی بهره برد. این روزها  بیش از هر زمانی احساس می‌شود تا در یک رویداد تخصصی بتوان دستکم نقشه راه درست برای توسعه شبکه حمل و نقل ریلی و نقش آن در توسعه پایدار کشور ترسیم شود.

با خبر شدیم که راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با برگزاری این رویداد مهم که در تاریخ ۳ تا ۶ خردادماه سال جاری برنامه‌ریزی شده بود مخالفت کرده با این استدلال که فرصت بیشتری برای مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان، صاحب‌نظران دانشگاهی و صنعتگران در حوزه ریلی فراهم گردد. در عین حال اعلام کرده که این تصمیم در شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه اتخاذ شده است.

 تصمیم یکباره آن هم ۱۵ روز قبل از برپایی نمایشگاه که بخش خصوصی قراردادهای ساخت غرفه را منعقد کرده  و هرکدام برای حضور در نمایشگاه از پیش برنامه‌هایی هم داشته‌اند این نگرانی را ایجاد می‌کند که همچنان رویکردهای سلیقه‌ای از نظام تصمیم‌‌گیری ما رخت برنبسته باشد. در همین یکی دو روز گذشته شائبه‌هایی در فعالان حمل و نقل ریلی ایجاد شده که شورای سیاستگذاری چگونه تشکلی است که بدون حضور نماینده بخش خصوصی تصمیم می‌گیرد وقنی همه مشارکت‌کنندگان این نمایشگاه بخش خصوصی و مشتاق به مشارکت هستند! دو انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی، صنایع، تجهیزات  خدمات وابسته و صنایع تولیدکننده واگن، تجهیزات و خدمات ریلی به این تصمیم واکنش نشان دادند و استقبال حداکثری شرکت‌ها برای مشارکت در نمایشگاه را در نامه‌ای به رییس کل سازمان تجارت ایران یادآور شده و خواستار برگزاری نمایشگاه در موعد مقرر شده‌اند.

از این نویسنده بیشتر بخوانید:

دومینوی اوکراین، منافع ملی ما

ظهور دوباره طالبان: واگرایانی که همگرا می‌شوند

سرمایه‌داری کروناویروسی

یادی از ارزش‌آفرینان ماهنامه صنعت حمل‌ونقل

باید در نظر داشت که اساسا برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی برای معرفی توانمندی‌های بخش خصوصی است و اگر بخش خصوصی خود مشتاق به همچنین رویدادی است جای تعجب است که دولت سیزدهم از چنین سطح مشارکت بالایی  استقبال نمی‌کند!

اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان باید در بطن رویدادها باشند تحلیل و دغدغه درستی است که راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به عنوان نهاد سیاست‌گذار لازم است به آن توجه داشته باشد. اتفاقا برگزاری نمایشگاه در موعد مناسب خود می‌تواند شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها را یاری دهد تا دستکم در بازدید از نمایشگاه و گفت‌وگو با غرفه‌داران و مشارکت‌کنندگان از نیازهای واقعی صاحبان صنایع ریلی و شرکت‌های بهره‌بردار مطلع شوند و در ماه‌‌های آینده با تحلیل نیازهای آنان نسبت به ارایه راه‌حل‌های جامع در یک نمایشگاه تخصصی حضور پیدا کنند.

به نظر می‌رسد برگزاری چنین نمایشگاهی پس از مدت‌ها وقفه ضرورت دارد تا بتوان کاستی‌های سیاست‌گذاری‌های شبکه حمل و نقل ریلی را به بحث کارشناسی گذاشت و بخش خصوصی که این‌چنین مشتاق به برپایی نمایشگاه و معرفی برنامه‌های خود هستند، به ارزیابی، بازآفرینی امکانات و ظرفیت‌های خود اهتمام ورزد.

مطالب رپورتاژ