الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی خبرنگار حوزه حمل و نقل است.

قطر، آب پاکی روی دستمان ریخت!

صنعت حمل و نقل آنلاین: در حالی به روزهای آغازین بازی‌های جام جهانی 2022 قطر نزدیک می‌شویم که قشم و کیش از نزدیک‌ترین همسایه‌های این کشور کوچک قطر، نه کم‌ترین سهمی نسبت به کشورهای همسایه بلکه هیچ سهمی از این رویداد بزرگ جهانی به ارمغان نیاورد.

بازی‌های جام جهانی 2022 قطر می‌توانست فرصت‌های مناسب اقتصادی و گردشگری زیادی برای کشورمان در مناطق آزاد ایجاد کند که با فرصت‌سوزی‌های مسئولین به دلیل نبود مدیران متخصص و باتجربه در بخش‌های فرهنگی و گردشگری مناطق آزاد، و بخش‌های حمل و نقل دریایی، این فرصت از کشور ما دریغ شد و کشورهای همسایه گوی رقابت را از ما بردند.

از پنج سال پیش اولین شعارها از استقبال قشم و کیش از جام جهانی در بوق و کرنا شد. از اردوهای تمرینی تا برگزاری بخشی از مسابقات، تا اقامت تماشاگران خارجی و پشتیبانی لجستیکی بازی‌های جام جهانی در مناطق آزاد، هیچ کدام محقق نشد، تا جایی که هیچ تیم خارجی برای بازی‌های تدارکاتی به قشم و کیش نیامد حتی تیم ملی کشورمان هم چندان رغبتی نشان نداد.

این اواخر صحبت از اعزام تماشاگران علاقه‌مند به قطر بود که قرار بود با کشتی گردشگری سانی و شناورهای دیگر اتفاق افتد که این هم دولت قطر این کشور دوست و برادر، در روزهای آخر آب پاکی روی دستمان ریخت!

همه این‌ها در حالی است که بارها مسئولین بلندرتبه کشور- با صرف هزینه‌های هنگفت- با حضور مقامات دو کشور بازدیدها و جلساتی در قشم و کیش داشته‌اند و حتی کمیته‌ای تحت عنوان حمایت لجستیکی از جام جهانی تشکیل شد و احکام اعضای این کمیته هم صادر شد و رئیس و نایب رئیس و غیره هم انتخاب شد که هیچ معلوم نیست نقش این کمیته در حال حاضر چیست و قرار است در آینده چه کاری بکنند!

عجیب نیست که ما در جایی از کره خاکی زندگی می‌کنیم که مسئولین‌مان نه به خاطر کارهایی که می‌کنند بلکه به خاطر حرف‌هایی که می‌زنند حقوق می‌گیرند و به ماموریت‌های پرهزینه می‌روند و از بیت‌المال خرج می‌کنند. این موضوع را اگر تعمیم بدهیم به سایر مسائل داخلی می‌بینیم که دقیقا همین‌طور است؛ مردم باید مالیات بدهند و مسئولین ما دقیقا برای کارهای نکرده، ماموریت‌ها و سفرهای داخلی و خارجی خرج کنند! همین مشت، نمونه‌ی خروار است، لازم نیست هزار تا مثال بیاوریم.

یک زمانی صحبت از ساخت دهکده المپیک در قشم بود برای برگزاری بازی‌های تدارکاتی و حتی بخشی از مسابقات در قشم، امروز نه تنها شناورهای ایرانی نمی‌توانند به جام جهانی تماشاچی ببرند، که یک خط پروازی هم بین قشم و قطر ایجاد نشد!

نمی‌توان گفت همه تقصیرها متوجه دولت جدید است، خیلی از این برنامه‌ها مربوط به دولت سابق بود، ولی در این دوره هم فرصت‌سوزی‌های زیادی شد. فرصتی تاریخی برای قشم و کیش ایجاد شده بود که حداقل با ارتقاء زیرساخت‌ها، می‌توانستند چندهزار گردشگر را از میان هواداران فوتبال به این مناطق جذب کنند و پتانسیل‌های بی‌نظیر گردشگری کشور را به رخ بکشند، ولی نشد. به طور خاص می‌توان گفت با وجود ضعف‌های زیرساختی، و مضافا تیم ضعیف فرهنگی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم قطعا دور از ذهن هم نبود که این مهم هرگز اتفاق نخواهد افتاد؛ مگر در حد نصب یکی دوتا تلویزیون شهری در پارک‌ها، که آن هم اگر بشود.

اگر هنوز مسئولین ما متوجه این موضوع نشده‌اند که چه فرصت تاریخی‌ای از دست داده‌اند، کافی است نگاهی به عملکرد کشورهای همسایه بکنیم که در استقبال از جام جهانی چه کرده‌اند و چه می کنند! همین تفاوت در عملکردها به ما می‌گوید که ما دقیقا در کجا ایستاده‌ایم!

مطالب رپورتاژ

در اولین روز نمایشگاه ریلی

صنعت حمل و نقل آنلاین: دهمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی، صنایع، تجهیزات و خدمات وابسته با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه‌آهن

ترک‌ها به صادرات می‌اندیشند

صنعت حمل و نقل آنلاین:  ترکیه برای هر مورد از اقلام تولیدی، معدنی، غذائی، کشاورزی اهداف تعیین شده‌ای دارد. در هر استان برای هر موضوع کالایی