الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز خبرنگار گروه رسانه‌ای ترابر " صنعت حمل و نقل آنلاین- ماهنامه صنعت حمل و نقل- ماهنامه سفر و Explore Iran "

سهم کمتر از یک درصدی خزر از مبادلات تجاری دریایی روسیه

صنعت حمل و نقل آنلاین: در سال ۲۰۲۲ جمع عملکرد بنادر تجاری شمالی ایران (امیراباد، فریدونکنار، نوشهر، انزلی، کاسپین و آستارا) در زمینه مبادله کالا با ینادر سایر کشورهای نوار ساحلی خزر (روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان) بالغ بر ۶۰۵۲۶۳۲ تن و ۱۹۱۰۵ تی ای یو بوده که از لحاظ تناژ یک درصد و از لحاظ کانتینر ۲۷ درصد رشد داشته است.

به گزارش صنعت حمل ونقل آنلاین به گفته ایلیا ولینسکی، وزیر صنعت، تجارت و انرژی منطقه آستاراخان روسیه، در جریان مذاکرات میان نمایندگان آژانس فدرال حمل و نقل دریایی و رودخانه‌ای و دولت‌های منطقه‌ای و هیئت‌های قرقیزستان و ترکمنستان، در سال ۲۰۲۲ بنادر آستاراخان و علیا با ۱۴/۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته، ۳ میلیون انواع محمولات تجاری را جابه جا کرده‌اند.

به گفته وی، جابجایی کانتینر در طی سال ۲۰۲۲ بیش از دو برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.در آستاراخان محموله‌های متعلق به کشور بلاروس نیز حمل می‌شود و همچنین ارتباط روسیه با کشورهای حوزه خزر هم تضمین می‌گردد.

منطقه آستاراخان همچنین تسهیل کننده تجارت خارجی با ثبات بین روسیه و ایران می‌باشد جائیکه در آن بندر سالیانکا با سرمایه گذاری شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، توسعه یافته است.

شرکت کنندگان در این نشست درباره افتتاح خطوط کشتیرانی بین بنادر آستاراخان و بندر ترکمن باشی (ترکمنستان) نیز بحث و تبادل نظر کردند.

در این مذاکرات علاوه بر نمایندگان آژانس فدرال حمل و نقل دریایی و رودخانه‌ای روسیه، دولت منطقه‌ای آستاراخان، هیات‌های قرقیزستان و ترکمنستان، نمایندگان ازبکستان نیز به صورت آنلاین حضور داشتند.

طرفین توافق کردند که در خصوص راه اندازی یک خط کشتیرانی منظم بین بنادر علیا و ترکمن باشی کار کنند.

 

خبرهای مرتبط:

نقش استراتژیک بندر امیرآباد در صادرات از دریای خزر

بازدید منظم هیئت‌های حمل و نقل و لجستیک روسیه از بنادر ایران

 

این مذاکرات منجر به توافق برای تدوین یک نقشه راه برای اجرای پروژه‌ای در مورد راه اندازی خطوط کشتیرانی منظم در دریای خزر شد. تا پیش از بروز بحران اوکراین (فوریه ۲۰۲۲)، کمتر از یک درصد از مبادلات تجاری دریایی روسیه از طریق بنادر آن کشور در  سواحل خزر انجام می‌شد.

در سال ۲۰۲۲، بندر ماخاچ قلعه که یکی دیگر از بنادر تجاری روسیه در نوار ساحلی خزر محسوب می‌شود نیز حدود ۳ میلیون تن انواع کالا را از کشتی‌ها تخلیه بارگیری کرده که فعالیت آن نسبت به سال قبل حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است.

تجارت دریایی روسیه با سایر کشورها از طریق بنادر حوزه شمالگان، بالتیک، آزوف، دریای سیاه، دریای خزر و همچنین خاور دور روسیه حدود ۸۴۱ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ بوده که سهم بنادر روسی حوزه دریای خزر با عملکرد شش میلیون تنی همچنان زیر یک درصد است.

لازم به ذکر است که در سال ۲۰۲۲ جمع عملکرد بنادر تجاری شمالی ایران (امیراباد، فریدونکنار، نوشهر، انزلی، کاسپین و آستارا) و سایر بنادر نوار ساحلی خزر در روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان بالغ بر ۶۰۵۲۶۳۲ تن و ۱۹۱۰۵ تی ای یو بوده که از لحاظ تناژ یک درصد و از لحاظ کانتینر ۲۷ درصد رشد داشته است.

سهم کمتر از یک درصدی خزر از مبادلات تجاری دریایی روسیه

فهرست مطالب

مطالب رپورتاژ

حمل و نقل بین‌المللی چیست؟

در دنیای امروز، حمل و نقل بین المللی جزء ضروری هر تجارتی محسوب می‌شود. لجستیک و حمل و نقل، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا به

بهترین شرکت باربری تهران

صنعت حمل و نقل آنلاین: بهترین باربری تهران برای ارائه خدمات کامل و با کیفیت به مشتریان خود، باید تمامی دغدغه‌های آنها را در نظر