الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز خبرنگار گروه رسانه‌ای ترابر " صنعت حمل و نقل آنلاین- ماهنامه صنعت حمل و نقل- ماهنامه سفر و Explore Iran "

تامین منابع مالی اجرای فاز دوم شهر فرودگاهی امام خمینی از محل تهاتر نفت

 صنعت حمل و نقل آنلاین، سعید چلندری امروز در محل ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی درباره پروازهای اربعین بیان کرد: پیش از این ترمینال سلام به عنوان ترمینال پشتیان برای پروازهای بین‌المللی ساخته شده بود، اوایل سال ۱۴۰۱ از وزیر راه و شهرسازی، رستم قاسمی، خواستیم این ترمینال به پروازهای زیارتی اختصاص یابد که موافقت شد.

وی ادامه داد: سال ۱۴۰۱ عملیات حج با بهترین خدمت‌رسانی در ترمینال سلام انجام‌ شد، سپس ارایه سرویس به پروازهای زیارتی عراق انجام شد، پایان ۱۴۰۱ بخشی از پروازهای زیارتی سوریه هم به این ترمینال اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار صنعت حمل و نقل آنلاین، مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی بیان کرد: امسال هم حجاج از این اعزام شدند و تاخیرات اندکی با میانگین ۹ دقیقه داشتیم.

 

صدور ۱۹۲۰ مجوز پرواز فوق‌العاده و برنامه‌ای اربعین

چلندری بیان کرد: امسال مجوز ۱۹۲۰ پرواز فوق‌العاده و برنامه‌ای برای اربعین صادر شده است.

وی تصریح کرد: بابت تاخیرات احتمالی به همه شرکت‌ها اعلام کرده‌ایم، خدمات‌رسانی به زوار در دستور کار باشد.

ماهانه ۱۱ میلیارد تومان قسط ترمینال سلام فرودگاه امام را می‌دهیم

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی گفت: طبق قرارداد احداث ترمینال سلام، کار احداث توسط شرکت زیرمجموعه بنیاد مستضعفان انجام شده است، ترمینال قبلاً برق اضطراری نداشت که ما برق جایگزین گذاشتیم، همچنین سیستم‌ اطفاء حریق ترمینال هم در حال تکمیل است.

چلندری اضافه کرد: ماهانه ۱۱ میلیارد تومان قسط ترمینال سلام را می‌دهیم که ممکن است در آینده به 16 میلیارد توان نیز برسد.

 

فرودگاه امام به ۶۴ مقصد پرواز دارد

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی اظهار داشت: از ۳ ماه دوم ۱۴۰۱ تعداد ۴ شرکت هواپیمایی و ۹ مسیر به مجموع شرکت‌های فرودگاه امام اضافه شده‌اند. در حال حاضر ما به ۶۴ مقصد پرواز داریم و ۴۳ شرکت شامل ۲۹ شرکت خارجی و ۱۴ شرکت داخلی‌ در فرودگاه امام پرواز دارند.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی اظهار داشت: ۲ محل برای تاخیرات پروازهای زوار اربعین در ترمینال سلام پیش‌بینی کرده‌ایم، زوار می‌توانند از نمازخانه‌ها که برای ۵۰۰ نفر در نظر گرفته‌ایم، در بروز تاخیرات کوتاه استفاده کنند، فضایی مخصوص آقایان و خانم‌ها برای استراحت جزیی آماده کرده‌ایم، در تاخیرات بالای ۶ ساعت به مدیران ترمینال‌ها دستور داده‌ام بدون هماهنگی با ایرلاین، با ۴ دستگاه اتوبوسی که در نظر گرفته‌ایم مسافران به هتل فرودگاه منتقل شوند تا زمانی که هواپیما آماده پذیرش مسافر شود؛ هتل فرودگاهی امام تا ۱۰۰۰ نفر ظرفیت پذیرش دارد.

چلندری بیان کرد: همچنین با رستوران فرودگاه هماهنگ کرده‌ایم در صورت بروز تأخیر، غذای گرم تا ۲۵۰ پرس غذا با هماهنگی مدیران ایرلاین‌ها به سرعت در مدت یک ساعت آماده شود. ۲ کترینگ بزرگ مربوط به شرکت‌های هواپیمایی داریم که محدودیت تامین غذا ندارند و برای تامین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ غذا برای زوار در صورت بروز تاخیرات، مشکلی نداریم.

چلندری اظهار کرد: مسافران اربعین اگر نخواهند از تاکسی فرودگاه استفاده کنند، برنامه‌ریزی شده است ۴ دستگاه اتوبوسی که مستقر شده است به صورت رایگان زوار را به ایستگاه مترو شاهد و میدان آزادی جابه‌جا کنند.

وی اظهار کرد: ۱۵۰۰ هکتار از اراضی شهر فرودگاهی امام خمینی به عنوان اراضی مناطق آزاد و ۲۵۰۰ هکتار به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی در نظرگرفته شده است.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی گفت: در حال حاضر ۳۰ میلیون دلار کالای تجاری در انبارهای منطقه آزاد فرودگاه موجود است و این رقم مدام تغییر می‌کند.

چلندری افزود: در تکمیل منطقه ۱۰۷ هکتاری هم به تاسیسات روبنایی رسیده‌ایم، ۷ شرکت صنعتی و دانش‌بنیان متقاضی زمین هستند که فعالیت خود را در منطقه آزاد شروع کنند، در شرف واگذاری زمین و کارهای لجستیکی این شرکت‌ها هستیم.

 

اجرای ترمینال ۴۱۰ هزار متری از محل تهاتر نفت با اعتبار ۲.۵ میلیارد یورو

وی درباره طرح توسعه ترمینال ۴۱۰ هزار متری در فرودگاه امام گفت: فاز یک فرودگاه امام هنوز ۱۰۰ درصد تکمیل نشده است، فاز دوم درواقع ساخت یک فرودگاه جدید در ضلع جنوبی فرودگاه کنار هتل و برج مراقبت است، قرار بود ترمینال ۴۱۰ هزار متری احداث شود، حتی باند پروازی، برج مراقبت، تاسیسات، آشیانه تعمیر و نگهداری، انبار، کارگو و غیره آنجا ساخته می‌شود، مطالعات طرح تکمیل و تصویب شد، مذاکرات با پیمانکار نهایی شد، قرارداد اولیه را نوشته‌ایم، منابع مالی هم از سوی وزارت راه و ریاست جمهوری از محل تهاتر نفت نهایی شد و امیدواریم در ماه مهر عملیات اجرایی را آغاز کنیم.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی گفت: هزینه اجرای این پروژه در برآورد اولیه ۲.۵ میلیارد یورو است که همه از محل تهاتر است.

چلندری بیان کرد: در حال حاضر ۱۵ شرکت هواپیمایی اعزام زائران اربعین را انجام می‌دهند که شرکت‌های العراقیه و‌ فلای بغداد خارجی هستند.

وی افزود: تاکنون از ۲۷ مرداد تا ۴ شهریور ۲۸۴ پرواز اربعین انجام شد و ۳۵۴۹۹ زائر اعزام شدند، امیدواریم امسال ۲۲۰ هزار زائر اربعین جابه‌جا شوند.

 

۲۰ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه‌گذاری در شهر فرودگاهی و مناطق آزاد فرودگاه 

چلندری بیان کرد: در حال حاضر حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه‌گذاری در مجموعه مناطق آزاد‌ شهر فرودگاهی داریم.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی گفت: از سنوات قبل ۸۰۰۰ میلیارد تومان پروژه سرمایه‌گذاری داریم و ۲۰ هزار میلیارد تومان تقاضای جدید سرمایه‌گذاری داریم که ۵۰ درصد در شرف بررسی و تحویل زمین و ۵۰ درصد به نتیجه رسیده است.

وی گفت: همه مدیران فرودگاه‌ها تقاضای انجام پرواز عتبات از فرودگاه‌های خود دارند‌.

چلندری درباره گرانی بلیت پروازهای اربعین گفت: فرودگاه نجف بابت هر بلیت رفت و برگشت حدود ۵ میلیون تومان از هر مسافر دریافت می‌کند و بابت هر خدمات ویلچر ۳۵ دلار دریافت می‌کند، به همین دلیل نتوانستیم امسال ۱۰۰ درصد ظرفیت جابه‌جایی زوار اربعین افزایش یابد اما ۳۰ درصد نسبت به پارسال افزایش یافت.

وی اظهار کرد: بالای ۲۰ جلسه قبل از شروع پروازهای اربعین با وزیر راه و شهرسازی برگزار کرده‌ایم، تاکید شد بلیت گروهی و چارتری صادر نشود و حتما بلیت از طریق سامانه ایرلاین صادر شود.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) تصریح کرد: گران‌فروشی بلیت پروازهای اربعین را فقط از چشم ایرلاین می‌بینیم، هر نوع عرضه بلیت اربعین خارج از نرخ مصوب باید حتما از سوی شرکت هواپیمایی به زائر عودت داده شود.سازمان هواپیمایی کشوری در این باره پیگیری می‌کند.

وی بیان کرد: حدود ۷۰ درصد پروازهای عتبات از ترمینال سلام و ۳۰ درصد از کل فرودگاه‌های کشور انجام می‌شود.

چلندری گفت: ۳ شرکت با بیشترین پرواز در فرودگاه داریم که شامل ترکیش، ماهان‌ایر و هما است همچنین بیشترین پروازهای مربوط به ترکیه و عراق است.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی اظهار کرد: امسال ۳۰ درصد افزایش پروازهای اربعین از ترمینال سلام داریم.

وی ادامه داد: قیمت پارکینگ‌های ما نسبت به سطح شهر بالاتر است، پارسال ۶۰۰۰ خودرو در محوطه ترمینال سلام پارک شده بود. آسفالت ۱۰ هکتار پارکینگ‌های خاکی انجام‌ شد.الان برای ۱۰ هزار خودرو امکان پارک در محوطه ترمینال سلام داریم. اغلب خدمات نظیر پارکینگ‌ها در زمان اربعین ۱۰۰ درصد رایگان است، همچنین ۲۰ موکب در فرودگاه فعال است.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) همچنین درباره درآمد فرودگاه امام گفت: در مدت حدود ۱.۵ سال درآمد فرودگاه امام به ۴۰۰۰ میلیارد تومان رسید، در این راستا فعالیت‌هایی انجام شد مثلا قیمت پارکینگ را ۱۸ درصد افزایش دادیم.

سعید چلندری در خصوص معاونت بهره برداری شهر فرودگاهی امام خمینی که در موقعیت حساس اربعین، این مسئولیت مهم با سمت سرپرستی اداره می شود اظهار کرد: یکی از سیاست‌هایی که دولت سیزدهم داشته برای تمامی پست‌ها، عنوان مسئولیت با سرپرستی آغاز شده است. آقای فردی تمام مجوزها و تاییدیه‌ها را برای ابلاغ معاونت بهره برداری شهر فرودگاهی دریافت کرده و حدود 10 روز آینده حکم معاونت ایشان ابلاغ خواهد شد. آقای فردی از افرادی هستند که در سنوات گذشته در همین راستا فعالیت می‌کردند و فرد توانمند و متخصصی در حوزه هوانوردی هستند. خود بنده هم با 27 سال سابقه کار در این حوزه حدود 9 ماه با عنوان سرپرست خدمت می‌کردم. قبول دارم که می‌توان مسئولیت‌های سرپرستی را به عنوان ضعف تلقی کرد. اما باید بگویم هدف کار کردن است.

تامین منابع مالی اجرای فاز دوم شهر فرودگاهی امام خمینی از محل تهاتر نفت

فهرست مطالب

مطالب رپورتاژ