الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز خبرنگار گروه رسانه‌ای ترابر " صنعت حمل و نقل آنلاین- ماهنامه صنعت حمل و نقل- ماهنامه سفر و Explore Iran "

کشور به ۵ هزار نیروی افسر دریایی نیاز دارد

صنعت حمل و نقل آنلاین: در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانورد و با حضور مدیرعامل و اعضای هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی، فرماندهان نیروی دریایی ارتش و‌سپاه و جمعی از مدیران و مقامات ارشد ارگان های دریایی کشور از دریانوردان نمونه سال ۱۴۰۱ قدردانی شد.

تاریخچه نام‌گذاری روز دریانورد به کنفرانس دیپلماتیک بازنگری کنوانسیون استانداردها، آموزش و گواهینامه‌های دریانوردی (STCW) برمی‌گردد که در ژوئن ۲۰۱۰  میلادی در شهر مانیل برگزار شد. یکی از مهم ترین مصوبات کنفرانس مانیل، برگزاری آیین روز دریانورد و قدردانی از زحمات دریانوردان کشورهای عضو ؛ در ۲۵ ژوئن هر سال است.

به همین مناسبت در مراسم روز جهانی دریانورد، با شعار ” سفر دریایی از گذشته تا حال، تجربه‌ات را به اشتراک بگذار” و با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، از دریانوردان نمونه ارگان های دریایی قدردانی شد.

 

ایرانی‌ها دوباره به دریا بازگردند

علی‌اکبر صفایی در مراسم روز جهانی دریانورد، با بیان اینکه دریانوردان ایرانی طی سال‌های گذشته با وجود تحریم‌ها و مخاطرات متعدد با شجاعت و رشادت به فعالیت خود ادامه داده‌اند، تصریح کرد: کشور به ۵ هزار نیروی افسر در بخش کشتیرانی نیاز دارد لذا با توسعه بخش آموزش می‌بایست برای رفع این نیاز اقدام کرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه کشتی توقیف شده ایران در یونان آزاد شد، گفت: دریانوردان ایرانی با وجود تحریم‌ها و مخاطرات متعدد با شجاعت و رشادت به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

وی درباره آموزش دریانوردان اظهار کرد: با وجود ظرفیت‌های خالی در دانشگاه‌های دریایی کشور از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نمی‌شود، دریانورد باید برای زمان بازگشت به خشکی مدرکی تحصیلی برای تداوم فعالیت خود در بخش‌های مربوطه در اختیار داشته باشد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از فرماندهان نیروهای دریایی سپاه و ارتش خواست که از ظرفیت‌های آموزشی این دو نیرو برای تربیت دریانورد استفاده شود.

ساخت و خرید ۱۵۰ فروند شناور

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به نوسازی و توسعه ناوگان دریایی، افزود: در حال حاضر در جهت توسعه و نوسازی ناوگان به ساخت و خرید ۱۵۰ فروند شناور در سال نیاز داریم تا تجارت دریایی کشور پویا باقی بماند همچنین کشتیرانی ملی یکی از ابزارها و مولفه‌های اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران است که ضرورت دارد، نسبت به توسعه آن اقدام کرد.

صفایی با اشاره به بازیابی کریدور شمال-جنوب با توجه به نیاز روسیه، گفت: در این راستا در دریای خزر باید ناوگان در بخش‌های مختلف به ویژه کشتی‌های رو-رو افزایش ظرفیت پیدا کند.

نیروهای نظامی دریایی کشور، امنیت شناورها را تامین می کنند

وی با اشاره به توقیف نفتکش ایرانی توسط یونان، اظهار کرد: کشتی ایرانی توقیف شده در یونان در حال حرکت به سمت کشتی خارجی برای دریافت محموله نفتی خود به صورت کشتی به کشتی است.

صفایی با اشاره به آغاز دزدی‌های دریایی طی سال‌های اخیر به حضور اقتدار آمیز نیروهای دریایی سپاه و ارتش در جهت رفع این مساله اشاره کرد و گفت: هم اکنون نیروهای نظامی دریایی کشور امنیت تمام شناورهای داخلی و خارجی را تامین می‌کنند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطر نشان کرد: پس از سانحه سانچی که فاجعه بسیار بزرگی برای جامعه دریانوردی و همه مردم ایران بود، مشکل اصل‌ای که به وجود آمد این است که فرزندان ما دیگر علاقه‌ای به دریا ندارند. اما باید شرایطی ایجاد کنیم که ایرانی‌ها دوباره به دریا بازگردند.

 

تمام دریانوردان شرکت کشتیرانی، ایرانی هستند

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی گفت: سال ۹۸ حدود ۶۷۰ نفر از دریانوردان شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خارجی بودند و در سال ۱۴۰۰ به ۳۸۰ نفر کاهش یافت و امسال همه آنها ایرانی هستند.

به گزارش صنعت حمل و نقل آنلاین محمدرضا مدرس خیابانی در روز جهانی دریانورد گفت: شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران چهاردهمین شرکت کشتیرانی دنیا است که محموله‌های کانتینری، فله و جنرال کارگو را حمل کرده و در زمینه بانکرینگ هم فعال است. سال گذشته ۲۷ میلیون تن کالا جابجا کردیم که نسبت به سال قبل آن ۴۱ درصد رشد داشت.

این محموله‌ها با ۱۴۶ فروند کشتی اقیانوس پیما حمل شد و انتظار می‌رود امسال هم رکوردهای خوبی شکسته شود به گونه‌ای که سه ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته‌ایم.

در سال ۱۳۹۸ تعداد ۶۷۰ نفر از دریانوردان ما خارجی بودند که در سال ۱۴۰۰ به ۳۸۰ نفر کاهش یافت ولی امسال همه آنها ایرانی هستند.

در خصوص جذب دریانورد ۸۰۰ نفر علاقه مندان به دریانوردی را در سال گذشته جذب کردیم، از دو سال قبل که با شیوع ویروس کرونا روبرو شدیم چالش های متعددی در حوزه دریانوردان پدید آمد اما اکنون با واکسیناسیون سراسری، بار دیگر امکان همراهی خانواده‌های دریانوردان در سفرها فراهم شد.

در خصوص قرارداد خرید ۴ فروند شناور برای کشتیرانی دریای خزر، دو فروند شناور رو- رو و دو فروند شناور جنرال کارگو با سازنده داخلی امضا شده؛ این قراردادها در چند ماه گذشته به امضا رسید و ظرف دو سال آینده به کشتیرانی تحویل می‌شود. با تحویل این کشتی‌ها ۱۶ درصد به ظرفیت کشتیرانی خزر اضافه خواهد شد.

 

کشور به ۵ هزار نیروی افسر دریایی نیاز دارد

فهرست مطالب

مطالب رپورتاژ

حمل و نقل بین‌المللی چیست؟

در دنیای امروز، حمل و نقل بین المللی جزء ضروری هر تجارتی محسوب می‌شود. لجستیک و حمل و نقل، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا به

بهترین شرکت باربری تهران

صنعت حمل و نقل آنلاین: بهترین باربری تهران برای ارائه خدمات کامل و با کیفیت به مشتریان خود، باید تمامی دغدغه‌های آنها را در نظر