وزیر راه و شهرسازی
الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز خبرنگار گروه رسانه‌ای ترابر " صنعت حمل و نقل آنلاین- ماهنامه صنعت حمل و نقل- ماهنامه سفر و Explore Iran "

نیروی انسانی مستعد، عنصر مهم توسعه ریلی است

صنعت حمل و نقل آنلاین: وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر وجود نیروی انسانی مستعد و نخبه در کشور، آن را به عنوان یک عنصر مهم تعیین‌کننده در ایجاد تحولات اساسی در حمل‌ونقل ریلی کشور دانست.

به گزارش خبرنگار صنعت حمل و نقل آنلاین، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم تکریم سعید رسولی مدیرعامل پیشین شرکت راه‌آهن ج.ا.ا و معارفه سید میعاد صالحی مدیر عامل جدید شرکت راه‌آهن ج.ا.ا، بیان کرد: از مهندس سعید رسولی که در دوران مدیریت خود توانست راه‌آهن را از یک شرکت زیان‌ده به یک شرکت سودده تبدیل کند تشکر می‌کنم.

حمل و نقل مهمترین عنصر توسعه

حمل‌ونقل در هر کشور از مهم‌ترین عناصر توسعه محسوب می‌شود و در بسیاری از کشورها سهم بسیار بالایی از تولید ناخالص داخلی دارد.

اگر حمل‌ونقل مناسب وجود نداشته باشد، صادرات، واردات و جابه‌جایی انجام نمی‌شود، بنابراین حمل‌ونقل بنیاد تحرک اقتصادی یک کشور است و اهمیت آن قابل چشم‌پوشی نیست.

اهمیت صنعت ریلی در کشور

رستم قاسمی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های صنعت ریلی در کشور بیان کرد: این صنعت به ویژه در کشور ما که از منظر ژئوپولتیک و جغرافیای طبیعی در منطقه‌ای منحصر به فرد قرار گرفته است، اهمیت دوچندان دارد.

وی با تاکید بر اینکه اتصال ایران به کشورهای مختلف همسایه کافی نیست اظهار کرد: به اندازه کافی کریدورهای که ارتباط با کشورهای دور دست را میسر می‌کنند وجود ندارد.

از منظر سهم ایران از بازار حمل بار و مسافر باید بگویم در ابتدای راه هستیم و باید اقدامات جهشی که سهم را از بازار منطقه و جهان افزایش می‌دهد، انجام دهیم.

حمل و نقل ریلی ارزان و ایمن است

وزیر راه و شهرسازی حمل‌ونقل ریلی را به عنوان روشی ارزان، ایمن و حجیم برای حمل کالا و مسافر دانست در ادامه بیان کرد: در بسیاری از کشورها سهم مسافر ریلی از کل مسافر از ۵۰ درصد هم عبور کرده است.

در ایران نیز باید نگاه جدیدی به حمل‌ونقل و حمل‌ونقل ریلی داشته باشیم تا بتوانیم از مزیت‌های این روش بهره‌مند شویم. درست است که مشکلات تحریمی و بین المللی در کشور وجود دارد، اما من به عنوان کسی که در سخت‌ترین دوره تحریم مسئولیت بخشی از فناورترین  صنعت را بر عهده داشتم، می‌دانم که در همین شرایط می‌توان کارهایی انجام داد که غیرممکن به نظر می‌رسد.

مهم‌ترین مولفه دستیابی به دانش، کارآمدی و توسعه نیروی انسانی

قاسمی اظهار کرد: در کشور ما نخبه‌ها و نیروهای مستعد و شرکت‌های دانش بنیان مستعدی حضور دارند. من باور دارم که اصلی ترین بن‌بست‌شکن توسعه در این شرایط نیروی انسانی و استعدادها هستند.

با توجه مناسب به نیروی انسانی می‌توانیم از بسیاری از مشکلاتی که امروز در مسیر داریم،  عبور کنیم.

راه‌آهن، پالایشگاه و صنعت آهن هستند و آهن‌ها مهم نیستند، بلکه آدم‌ها مهم هستند. آدم‌ها هستند که آهن را به حرکت در می‌آورند.

در گذشته هرجا که بن‌بست بوده، با این شیوه بن بست را شکستیم. برای رسیدن به نقطه مطلوب در راه آهن و حمل‌ونقل ریلی نیز باید به نیروی انسانی شایسته توجه کرد.

اقداماتی که باید برای توسعه حمل‌ونقل ریلی در کشور انجام شود

وزیر راه و شهرسازی اولین اقدام را وصل کردن کریدورهای مختلف و رفع گسستی دانست که اکنون بین شبکه‌های بندری و راه‌آهن وجود دارد.

وی در ادامه تصریح کرد:  اقدام دوم این است که باید با وصل به کریدورهای جهانی از طریق دیپلماسی اقتصادی سهم خود را از حمل‌ونقل جهانی افزایش دهیم.

کشور ما در نقطه‌ای قرار دارد که از منظر ژئوپولتیکی بسیار مهم است و افزایش سهم از بازارهای جهانی با استفاده دیپلماسی اقتصادی و نیروی انسانی شایسته، شدنی است.

وی اقدام سوم را توجه به بخش خصوصی دانست که باید برای توسعه راه‌آهن در کشور انجام شود.

در ادامه گفت: سرمایه بخش خصوصی قطعا می‌تواند در این راه تاثیر گذار باشد، بنابراین به کارگیری این سرمایه در صنایع مختلف از جمله راه آهن باید اهمیت ویژه‌ای  داشته باشد.

ایران کشوری ثروتمند است

وی کشور ایران را کشور ثروتمند بر شمرد و تاکید کرد: اکنون به سرانجام رساندن بسیاری از مگاپروژه‌ها و پروژه‌های بزرگ با اعتبار کنونی دولت قابل انجام نیست.

بنابراین باید روش‌هایی را به کار بگیریم که از سرمایه مردم، چه در داخل و چه در خارج کشور استفاده کنیم.

ثروت در کشور فراوان و باید از آن استفاده کنیم

رستم قاسمی در پدایان با اشاره به این موضوع که باید کاری کنیم که مردم به جای اینکه سرمایه خود را در مقابل ۲۵ تا ۳۰ درصد سود در بانک قرار دهند و در طرح‌هایی شرکت کنند که بالای ۳۵ درصد سود دارد بیان کرد: به عنوان مثال با تغییر زمان BOT می‌توانیم میزان منابع درآمدی را برای سرمایه‌گذار تغییر دهیم.

امیدوارم در حوزه ریلی تحولات بزرگی صورت گیرد. امروز این صنعت مغفول مانده و دچار  عقب‌ماندگی است و توسعه آن نقش تعیین کننده دارد.

 

نیروی انسانی مستعد، عنصر مهم توسعه ریلی است

وزیر راه و شهرسازی

فهرست مطالب

مطالب رپورتاژ

حمل و نقل بین‌المللی چیست؟

در دنیای امروز، حمل و نقل بین المللی جزء ضروری هر تجارتی محسوب می‌شود. لجستیک و حمل و نقل، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا به

بهترین شرکت باربری تهران

صنعت حمل و نقل آنلاین: بهترین باربری تهران برای ارائه خدمات کامل و با کیفیت به مشتریان خود، باید تمامی دغدغه‌های آنها را در نظر