صادرات بیش از ۱۰میلیارد دلار کالا به خاورمیانه
صادرات بیش از ۱۰میلیارد دلار کالا به خاورمیانه

صنعت حمل و نقل آنلاین: مجمع صادرکنندگان ترک TIM اعلام کرد که در ۵ ماه اول سال ۲۰۲۱ میزان صادرات کالا از ترکیه به کشورهای خاورمیانه از ۱۰ میلیارد دلار گذشت. بر اساس گزارش خبرگزاری آناتولی به نقل از داده‌های مجلس صادرکنندگان ترکیه، صادرات ترکیه در ۵ماه سال جاری نسبت به سال ۲۰۲۰ صدی ۳/۳۸ […]

صنعت حمل و نقل آنلاین: مجمع صادرکنندگان ترک TIM اعلام کرد که در ۵ ماه اول سال ۲۰۲۱ میزان صادرات کالا از ترکیه به کشورهای خاورمیانه از ۱۰ میلیارد دلار گذشت.

بر اساس گزارش خبرگزاری آناتولی به نقل از داده‌های مجلس صادرکنندگان ترکیه، صادرات ترکیه در ۵ماه سال جاری نسبت به سال ۲۰۲۰ صدی ۳/۳۸ افزایش یافته است. این افزایش در شرایطی صورت گرفته که ترکیه سخت گرفتار مبارزه با بیماری کووید ۱۹ بوده است. در مقام مقایسه با ۵ ماه اول سال ۲۰۲۰ که رقم صادرات در کل اقلام صادراتی ۶۸ میلیارد و ۵۹۸ میلیون دلار بود، این رقم به ۸۵ میلیارد و ۲۱۹ میلیون دلار افزایش یافته است؛ یعنی میزان افزایش رقمی برابر با ۱۷میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار بوده است و صادرات به حوزه کشورهای خاورمیانه ۳۴درصد افزایش نشان می‌دهد.

ترکیه در ۵ ماه اول سال به کشورهای حوزه خاورمیانه حبوبات، بقولات، تخم‌های روغنی، قطعات صنعتی و آهن و فولاد صادر کرده است که از مقدار کالاهای صادراتی یک میلیارد و سیصد و سیزده میلیون دلار حبوبات، بقولات و دانه‌های روغنی صادر بوده است و سهم فولاد و آهن در همین مدت یک میلیارد و یکصد و هشتاد میلیون دلار بوده است. سهم خاورمیانه از صادرات کل ۵ ماه ترکیه ۷۹/۱۱درصد بوده است. در میان کشورهای واردکننده کالای ترک، رتبه نخست به عراق اختصاص دارد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳درصد افزایش نشان می‌دهد. این رقم از ۲ میلیارد و ۵۸۶ میلیون دلار است در ۲۰۲۰ به سه میلیارد و ۱۷۴ میلیون دلار افزایش یافته است.

مجمع صادرکنندگان ترکیه به تولیدکنندگان برای صدور کالاهایشان به کشورهای به حوزه خلیج فارس، عربستان و عراق صادرات میوه، سبزیجات، مواد شیمیایی، مواد غذایی و اقلام پاک‌کننده را توصیه کرده است.

این مجمع به تولیدکنندگان و صادرکنندگان توصیه می‌کند نیازهای کشورهای منطقه خاورمیانه را از نزدیک تعقیب و تحقیق کنند تا فرصت‌های موجود بازار خلیج فارس و خاورمیانه را از دست ندهند.

اردوغان در مراسم اهدای جوایز قهرمانان صادرات گفت: ترکیه به سهم یک درصدی صادرات جهان رسیده است. او گفت با دستیابی به ۲۱۱ میلیارد دلار صادرات رکورد جدید بر‌جای گذاشتیم و اضافه کرد که هدف ما افزایش صادرکنندگان از ۱۵۰ هزار نفر به ۳۰۰ هزار نفر است.

این در حالی است که طبق اعلام اتاق بازرگانی ایران، در دو سال اخیر تجارت ایران با ترکیه با افت مبادلات رو به رو بوده است. با این‌که طبق آمار رسمی ترکیه در سه ماهه نخست سال، شاهد رشد ۵۳درصدی مبادلات هستیم ولی متاسفانه به علت عدم تعقیب نیازهای بازار ترکیه توسط صادرکنندگان ایرانی حجم تجاری در شرایط مطلوب نیست در حالی‌که ظرفیت‌های آشکار زیادی در تامین نیازها و کمبودهای دو طرف کاملا مشهود است.

دکتر سیدجلال ابراهیمی

مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه