صنعت توریسم ترکیه ۲۰ میلیون گردشگر کم دارد
صنعت توریسم ترکیه ۲۰ میلیون گردشگر کم دارد

صنعت حمل و نقل آنلاین: دکتر سیدجلال ابراهیمی، رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات ایران و ترکیه گفت: ترکیه در سال ۲۰۱۹، میزبان چهل و پنج میلیون گردشگر بود و اگر رقم درآمد حاصله از هر گردشگر را ۲۰۰۰ دلار محاسبه کنیم درآمدی برابر با ۹۰ میلیارد دلار می‌شود و ترکیه در این سال رکورد گردشگری […]

صنعت حمل و نقل آنلاین: دکتر سیدجلال ابراهیمی، رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات ایران و ترکیه گفت: ترکیه در سال ۲۰۱۹، میزبان چهل و پنج میلیون گردشگر بود و اگر رقم درآمد حاصله از هر گردشگر را ۲۰۰۰ دلار محاسبه کنیم درآمدی برابر با ۹۰ میلیارد دلار می‌شود و ترکیه در این سال رکورد گردشگری را شکست. در سال گذشته ترکیه با یک رکوردشکنی دوم نیز مواجه شد که البته این‌بار منفی بود؛ یعنی تعداد گردشگران ورودی به ۱۳میلیون نفر کاهش پیدا کرد که ۵/۳ برابر سقوط در تعداد گردشگران بود و این کاهش در همه حوزه‌های گردشگری داخلی، خارجی، کوهستانی، دریایی و … اتفاق افتاد.

مسئولان ترک برای امسال هدف دو سوم سال ۲۰۱۹  یا دو برابر سال ۲۰۲۰ را معین کرده‌اند. این یعنی ۳۰میلیون گردشگر که در برنامه‌ریزی‌های وزارت گردشگری و منابع تحقیق و بررسی صنعت توریست و آنالیزورها دیده می‌شود. دولت ترکیه و صاحب‌نظران صنعت گردشگری برای سال ۲۰۲۱ رقمی برابر با ۵۰میلیون گردشگر در نظر گرفته بودند که به علت همه‌گیری ویروس کرونا به ۳۰ میلیون گردشگر راضی شده‌اند. البته برنامه‌ریزی‌های مشخص و اهداف اجرایی قابل عملیات تعیین شده بودند و بودجه‌ قابل‌توجهی برای رسیدن به این اهداف هزینه شد ولی کرونا تمامی اهداف و خواسته‌ها را در هم ریخت و درهای صنعت گردشگری ترکیه یکی پس از دیگری بسته شد. به طوری که حتی انگلیس حاضر نشد مسابقه دو تیم فوتبال انگلیسی را در ترکیه برگزار کند.

سرمقاله‌نویس روزنامه دنیای ترکیه در این مورد نوشت: امسال امیدی به توریست روسی نیست چون همه چیز در روسیه زیر نظر پوتین و هیات اجرایی او است. روس‌ها هنوز خاطره هواپیمای سوخوی ساقط شده در ترکیه را از ذهن خود پاک نکرده‌اند و همچنین انگلیس و کشورهای اروپایی ماجراجویی‌های ترکیه در حوزه دریای اژه.

مسائل مربوط به بازار مشترک اروپا و گرایش اردوغان به چین، مسائلی است که هنوز دولت اردوغان نتوانسته آن را حل کند ولی با این شرایط ترک‌ها تلاش خود را برای رسیدن به رقم ۳۰ میلیون توریست یعنی رقم سال ۲۰۱۸ چند برابر کرده‌اند. با این حال گفته می‌شود بعضی از کشورهای شرق دور از همین الان برای خرید و یا شراکت با هتل‌ها و مراکز توریستی دندان تیز کرده‌اند.