سهم ۱۴درصدی انرژی‌های تجدیدپذیر از کل تولید برق ترکیه
سهم ۱۴درصدی انرژی‌های تجدیدپذیر از کل تولید برق ترکیه

صنعت حمل و نقل: تولید برق ترکیه از ژانویه ۲۰۲۱ تا ژوئن به ۸/۱۸۸میلیارد کیلووات ساعت رسیده است که ۸میلیارد کیلووات ساعت آن از انرژی خورشیدی به دست آمده است. سهم انرژی خورشیدی به ۵/۷درصد از سهم کل تولید برق ترکیه رسیده و سهم انرژی‌های تجدیدپذیر به ۱۴درصد افزایش یافته است. تمرکز بر استفاده از […]

صنعت حمل و نقل: تولید برق ترکیه از ژانویه ۲۰۲۱ تا ژوئن به ۸/۱۸۸میلیارد کیلووات ساعت رسیده است که ۸میلیارد کیلووات ساعت آن از انرژی خورشیدی به دست آمده است. سهم انرژی خورشیدی به ۵/۷درصد از سهم کل تولید برق ترکیه رسیده و سهم انرژی‌های تجدیدپذیر به ۱۴درصد افزایش یافته است.

تمرکز بر استفاده از منابع داخلی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و استفاده از منابع انرژی پاک تقریبا ۴۲هزار مگاوات ساعت را در ترکیه تشکیل می‌دهد. هم اکنون تعداد نیروگاه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی به ۷هزار و ۹۹۵ نیروگاه افزایش یافته است.

بیشترین ظرفیت انرژی خورشید در شهر قونیه قرار دارد که شهری آفتاب است و با ۹/۱۴مگاوات ساعت در رتبه نخست قرار دارد و بعد مناطق آنکارا، کایسری و ازمیر قرار دارند. هم اکنون در شهرهای شانلی اورفا، قاض آنتب، مانیسا، آنتالیا و به‌طور کلی در ۱۴شهر ترکیه از ظرفیت‌های انرژی خورشیدی بهره گرفته می‌شود.

ایران این مملکت آفتاب تابان و کویر نمک و کویر لوت و… با این همه امکان برداشت و استفاده، چقدر از توان انرژی خورشیدی بهره گرفته ‌است؟ در ایران طبق آخرین گزارش سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر ظرفیت تولید برق از محل انرژی‌های تجدیدپذیر ۵۹/۸۴۴ مگاوات ساعت است و سهم انرژی بادی ۱۸/۳۰۳ مگاوات ساعت.

نیروگاه‌های زیست توده ایران، با ظرفیت ۵۶/۱۰مگاوات ساعت یک‌درصد از انرژی را از آن خود کرده که منابع انرژی تجدیدپذیر کشور نیروگاه‌های خورشیدی، بادی، برق‌آبی کوچک، بازیافت حرارتی در فهرست توده است.

با توجه به این‌که ایران در میان مدارهای ۲۵ تا ۴۰ درجه عرض جغرافیایی قرار دارد، از لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در جایگاه بسیار بالایی قرار دارد و میزان تابش خورشیدی بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلوات ساعت بر مترمربع در سال است که بالاتر از میزان جهانی است.

مدیر‌عامل یکی از کارخانجات سیمان می‌گفت، ۸۰درصد کارخانجات سیمان می‌توانند بیشترین نیروی برق مصرفی خود را از انرژی خورشیدی دریافت و در صورت مساعدت وزارت نیرو حتی با نصب سلول‌های خورشیدی بیشتر در فضاهای همسو با واحد تولید، اضافه تولید را در اختیار وزارت نیرو بگذارند. در ایران پنل‌های خورشیدی PV در اندازه‌های ۲×۱متر تولید می‌شوند که ۷۲ سلول خورشیدی را در خود جای می‌دهد.

ایران در کویر مرکزی، لوت، خراسان جنوبی، کرمان، جنوب ایران، دشت مغان و غرب کشور بیشترین توان تولید انرژی خورشیدی را دارد.

 

دکتر سیدجلال ابراهیمی

مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه