تجارت دریایی
الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز خبرنگار گروه رسانه‌ای ترابر " صنعت حمل و نقل آنلاین- ماهنامه صنعت حمل و نقل- ماهنامه سفر و Explore Iran "

جزیات برگزاری اجلاس کمیته ایمنی دریانوردی IMO

 

حسین عباس نژاد مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اجلاس کمیته ایمنی دریانوردی IMO

صنعت حمل و نقل آنلاین: مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از پیشنهاد ایران برای الزامات قانونی تجهیزات رادیویی و کمک ناوبری شناورهای مسافربری متردد در آب‌های داخلی و سرزمینی کشورها به کمیته ایمنی دریانوردی IMO خبر داد و گفت: این پیشنهاد مورد تایید کمیته مربوطه قرار گرفت.

 

اقدامات و راهکارهای مواجهه با بیماری همه‌گیر کرونا

به گزارش صنعت حمل و نقل آنلاین، حسین عباس نژاد درخصوص یکصد و چهارمین اجلاس کمیته ایمنی دریانوردی MSC۱۰۴ سازمان بین‌المللی دریانوردی با دستورکار ویژه اقدامات و راهکارهای مواجهه با بیماری همه‌گیر کرونا اظهار داشت: رسیدگی به چالش‌های دریانوردان در مواجهه با موانع تردد در زمان قرنطینه در هنگام سوارشدن به کشتی یا بازگشت به وطن، رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه واکسیناسیون و خدمات درمانی، مهمترین موضوعاتی بود که در این اجلاس به صورت ویژه و خارج از چارچوب‌های مصوب قبلی مورد بررسی قرار گرفت.

 

وی ادامه داد: در این خصوص رییس کمیته از تمامی کشورها خواست ماژول پیش بینی شده در آیمو برای اقدامات و راهکارهای مواجه با بیماری همه‌گیری کرونا را برای شفافیت سایر کشور تکمیل و اعلام کنند.

 

برنامه‌ریزی کمیته MSC

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه اجلاس یکصد و چهارم کمیته ایمنی دریانوردی سازمان بین‌المللی دریانوردی MSC۱۰۴ با ۱۷ دستورکار در تاریخ ۱۲ تا ۱۶ مهرماه سال جاری به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، عنوان کرد: در این اجلاس موضوعات مهمی همچون امنیت دریانوردی، اقدامات و راهکارهای مواجهه با بیماری همه گیر کرونا، رو‌ش‌های بازرسی‌های از راه دور کشتی‌ها، مقررات کشتی‌های هوشمند بدون سرنشین، ارتباطات و مخابرات دریایی و ایمنی شناورهای مسافربری آب‌های داخلی و سرزمینی مدنظر قرار گرفت.

 

عباس نژاد با بیان اینکه قرنطینه و ممانعت از تردد دریانوردان برای سوار شدن به کشتی یا بازگشت به وطن آن‌ها از یک سو و محدودیت‌های تردد بازرسان کشتی‌ها یا افراد دیگری که به هر صورت نیاز است روی کشتی حاضر شوند، کمیته MSC را بر آن داشته است که راهنمایی برای انجام بازرسی‌ها و ممیزی‌های کشتی از راه دور را برنامه‌ریزی کند، خاطرنشان کرد: این مسئله به این دلیل مدنظر قرار گرفته تا در هنگام مواجه با بیماری‌های همه‌گیر و نیز کاهش هزینه‌های بازرسی امور ایمنی و امنیت در دریا، ریسک ایجاد نشود.

 

وی با اشاره به اینکه در این اجلاس جزییات پیشنهاد ایران برای الزامات قانونی تجهیزات رادیویی و کمک ناوبری شناورهای مسافربری متردد در آب‌های داخلی و سرزمینی کشورها ارائه شد، گفت: پیشنهاد ایران مورد تایید کمیته قرار گرفت.

 

 توجه کمیته ایمنی دریانوردی به امنیت دریانوردی

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در سال‌های اخیر امنیت دریانوردی در کمیته ایمنی دریانوردی مورد توجه کشورها قرار گرفته است و نقشه مناطق با ریسک بالای امنیتی متناسب با رویدادهای نقض کننده امنیت آبراه‌های بین‌المللی در حال به روز رسانی است.

 

عباس نژاد با اشاره به اینکه سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور و نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران با تشکیل تیم تخصصی به ریاست مدیرکل امور دریایی و نماینده دائمی سازمان بنادر و دریانوردی در آیمو و آقایان مرتضی پرمه، احمد سلیمانی، سعید دریابار، یاسر نصیر پور، نماینده‌های موسسه‌های رده‌بندی، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش ایران در این اجلاس شرکت کرد و ضمن ارایه پیشنهادهای ارزنده به اجلاس، از منافع کشور و صنایع دریایی ایران حمایت کرد.

 

به گفته وی دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی بر این اعتقاد است که نوع و آگاهی از نقض امنیتی در دریا در سال‌های اخیر تغییر یافته و اقدامات امنیتی پیش بینی شده در مقررات بین‌المللی که از سوی آیمو ابلاغ شده، ممکن است به طور جامع پاسخ گوی مسئله نباشد و این موضوع نیازمند ارزیابی مجدد مقررات و اثرپذیری آن‌ها در صنعت دریانوردی است.

 

جزیات برگزاری اجلاس کمیته ایمنی دریانوردی IMO

تجارت دریایی

فهرست مطالب

مطالب رپورتاژ

حمل و نقل بین‌المللی چیست؟

در دنیای امروز، حمل و نقل بین المللی جزء ضروری هر تجارتی محسوب می‌شود. لجستیک و حمل و نقل، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا به

بهترین شرکت باربری تهران

صنعت حمل و نقل آنلاین: بهترین باربری تهران برای ارائه خدمات کامل و با کیفیت به مشتریان خود، باید تمامی دغدغه‌های آنها را در نظر