ترکیه در پی ساخت واکسن کرونا از تنباکو!
ترکیه در پی ساخت واکسن کرونا از تنباکو!
«دکتر سیدجلال ابراهیمی» در یادداشتی نوشت: «بریتیش آمریکن توباکو» ترکیه سه میلیون دوز واکسن در هفته به صورت غیرانتفاعی تولید و به قیمت تمام شده در اختیار دولت ترکیه برای تأمین نیاز قرار می‌دهد.

صنعت حمل و نقل آنلاین: شرکت بریتیش امریکن توباکو (BAT) ترکیه که در حال توسعه سرمایه‌گذاری به میزان دو میلیارد دلار در توتون و تنباکوی نسل جدید ترکیه فعال است، اعلام کرد که تعهد دارد سه میلیون دوز واکسن در هفته به صورت غیرانتفاعی تولید و فقط به قیمت تمام شده در اختیار دولت ترکیه برای تأمین نیاز واکسیناسیون قرار دهد.

«گورخان بیلیج» که مدیر سرمایه‌گذاری و صادرات شرکت بی‌.ای.‌تی در ترکیه است، اعلام کرد این شرکت،  یک کمپانی بیوتکنولوژی به نام KENTUCKY یا KENTUCKY BIOPROCESSINF دارد که این KBP  در حال انجام عملیات آزمایشی تست‌های مربوط به تولید واکسن از تنباکو است.

مدیر مرکز صادرات توتون و تنباکو در ترکیه می‌گوید: قبلا مطالباتی برای واکسن SARS (سارس) و ابولا انجام شده بود و با تزریق آنتی‌بادی به گیاه تنباکو و توتون توانسته بودند برای سرم‌گیری اقدام کنند.

مدیر کمپانی BAT ترکیه نیز می‌گوید: وقتی ما این تکنولوژی و دانش آن را خریداری کردیم، مطالعات تولید از توتون و تنباکو از سوی مرکز F.D.A (سازمان غذا و داروی آمریکا) مورد تایید قرار گرفته بود و اجازه تحقیق و توسعه مطالعات و آزمایشات بالینی طبق استانداردهای بهداشت جهانی صادر شده بود.

گورخان بیلیج همچنین اظهار کرد که در حال انجام کلیه مطالعات در چارچوب استانداردهای ساخت واکسن هستیم و وقتی کلیه آزمایشات انجام شد، متعهد هستیم این دانش را در مقیاس و راندمان تولید وسیع بدون سود در اختیار دولت ترکیه قرار دهیم.

گفته شده است که واکسن تهیه شده از توتون و تنباکو قابل نگهداری در درجه حرارت معمولی محیط زندگی و دمای اتاق است و در دمای ثابت معمول هیچ آسیبی نمی‌بیند و نیازی به محیط سرد و یخ و یخچال ندارد.

یکی دیگر از مزیت‌های این واکسن تزریق یک دوز آن است و نیازی به دوز دوم ندارد. بنابراین این واکسن ایمنی لازم را با یک دوز تامین می‌کند. همچنین کمپانی BAT ترک اعلام کرده که باید از داشته‌های طبیعی و طبیعت در جهت تامین نیازهای بشر استفاده کرد.

این کمپانی ۹۰ درصد زباله‌های خود را بازیافت می‌کند و در حال کار برای استفاده از انرژی خورشیدی در کارخانجات خود و همچنین سودان، الجزایر و مصر نیز است.

بریتیش آمریکن توباکو در یکصد و هشتاد کشور جهان فعال است و ۵۵ هزار نفر را در اشتغال خود دارد و در حوزه تولید تنباکو و توتون هشتاد و چهار هزار نفر را در کشاورزی ترکیه به کار گرفته است. بنابراین، می‌توان زمینه ارتباط تجاری آن را با تولیدکنندگان توتون و تنباکوی ایران فراهم کرد.

ترکیه با ایجاد مدیریت و تامین امنیت سرمایه‌گذاری و زمینه‌های سرمایه‌گذاری با تخصیص زمین در مناطق محروم و کم‌اشتغال و مشوق‌های ویژه ازجمله بخشودگی سه سال پرداخت حق کارفرما در بیمه‌های تامین اجتماعی، کمک‌های مالیاتی و یا کسر قسمتی از مالیات بر درآمد مشوق و همچنین ایجاد امکانات برای سرمایه‌گذاری جنبی، صاحبان صنعت و تکنیک و سرمایه را به ترکیه جذب می‌کند.

از طرفی، ترکیه که در حال کار برای رسمی شدن تجارت آزاد بین قطر و سودان است، خواهد توانست بر صادرات خود به این کشورها و همچنین کشورهای همجوار بیفزاید.

همچنین گفته شده ترکیه با برنامه‌ریزی مدون از ۱۲ هزار کشاورز ترک توتون و تنباکو خریداری کرده و به ۳۰ کشور جهان توتون و تنباکو صادر می‌کند. در حقیقت این کشور به میزان ۲۰ درصد از تنباکوی خود را صادر می‌کند.

معتقد هستم از طریق ایجاد زمینه‌های مذاکره با شرکای ترک کمپانی‌های BAT و مشارکت با تولیدکنندگان و صنایع بسته‌بندی ترکیه و توتون‌کاران و تولیدکنندگان غرب کشور و رعایت استانداردهای روز و بازنگری در آن می‌توان برای توتون و تنباکو ایران ارزش‌افزوده ایجاد کرد و این حوزه را صادراتی نمود.

باید گفت ایران یکی از تولیدکنندگان توتون و تنباکو در خاورمیانه است و یک کالای ویژه صادراتی برای کشورهایی نظیر امارات، شیخ‌نشین‌ها، کشورهای عربی، پاکستان و آسیای میانه است.