الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز خبرنگار گروه رسانه‌ای ترابر " صنعت حمل و نقل آنلاین- ماهنامه صنعت حمل و نقل- ماهنامه سفر و Explore Iran "

بازگشایی کانال آشوراده پس از سال‌ها

صنعت حمل و نقل آنلاین: سرپرست اداره کل مهندسی عمران و نظارت بر طرح‌های سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: تلاش‌های چند ساله این سازمان در خصوص بازگشایی کانال آشوراده به ثمر نشست و در نهایت عملیات بازگشایی پس از لایروبی کانال، انجام شد.

به گزارش صنعت حمل و آنلاین سعید حسن عباسی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی درخصوص تلاش‌های چند ساله این سازمان به منظور بازگشایی کانال آشوراده، گفت: پس از انجام مطالعات چند ساله و تفضیلی منتهی به سال ۱۴۰۰ در اسفند ماه سال ۱۴۰۰، بلافاصله مطالعات تفصیلی و پیرو آن عملیات اجرایی پروژه با محوریت سازمان بنادر و دریانوردی با اعتباری معادل ۵۰۰ میلیارد تومان در دستورکار قرار گرفت.

در نهایت عملیات بازگشایی پس از لایروبی کانال به حجم ۱ میلیون و ۴۲۰ هزار مترمکعب با طول ۱۱ کیلومتر و عرض ۳۰ تا ۴۵۰ متر انجام شد.

سرپرست اداره کل مهندسی عمران و نظارت بر طرح‌ها سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: با این بازگشایی، حجمی در حدود ۱.۵ میلیارد مترمکعب از سمت دریا وارد خلیج خواهد شد و طی حدود ۲ تا ۳ هفته هم‌ترازی سطح آب دریا و خلیج رخ می‌دهد.

حسن عباسی افزود: تا پایان سال، اقدامات تکمیلی محیط زیستی نظیر احیای پوشش گیاهی روی ۱۰۰ هکتار اراضی و پایش پارامترهای کیفی آب خلیج گرگان در پروژه انجام خواهد شد.

تشریح اثرات اجرای بازگشایی کانال آشوراده و احیای خلیج گرگان

وی در خصوص اثرات اجرای پروژه بازگشایی کانال آشوراده و احیای خلیج گرگان در منطقه، عنوان کرد: زیر سطح آب بردن ۱۵ درصد از خلیج نسبت به وضعیت کنونی و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار، بالا رفتن کیفیت آب با ایجاد جریانات آبی به ویژه در خیزاب‌ها و کاهش شوری آب (شوری در آخرین روزهای قبل از بازگشایی تا ۴۵ هم رسیده بود) از جمله مهم‌ترین اثرات اجرای پروژه مذکور است.

سرپرست اداره کل مهندسی عمران و نظارت بر طرح‌ها سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: جلوگیری از مرگ تدریجی خلیج و حفظ حیات آبزیان، پرندگان و پناهگاه حیات‌وحش و همچنین رونق گردشگری و اقتصاد بومی از دیگر اثرات پروژه است.

بازگشایی کانال آشوراده؛ مجموعه‌ای از اولین‌ها در کشور

حسن عباسی با بیان اینکه پروژه بازگشایی کانال آشوراده شامل مجموعه‌ای از اولین‌ها در کشور است، گفت: طراحی منحصر به فرد کانال از لحاظ جهت و شکل هندسی ذوزنقه‌ای و قیفی‌شکل برای بهینه‌ترین حجم آب ورودی به خلیج گرگان و همچنین طراحی و اجرای حفاظ رسوب‌گیر در اطراف کانال با استفاده از تراورس و تیر چوبی در حدود ۵۴۰۰ متر سازگار با محیط‌ زیست از جمله موارد قابل اشاره است.

وی افزود: ایجاد کرت آزمایشی از مصالح پروژه و تنوع کشت برای انواع گیاهان شورپسند توسط مشاور طرح، انجام عملیات لایروبی با حجم و وسعت بالا در عمق بسیار کم که امکان عملیات لایروبی توسط شناورهای مناسب لایروب فراهم نبود و استفاده از ترکیب ماشین‌آلات راهسازی، بیل مکانیکی دوزیست، پمپ‌های لایروبی، لایروب دوزیست و لایروب کوچک ۱۲۰۰ و نیز پیشروی در دریا با استفاده از مصالح ماسه‌ای موجود و انجام عملیات لایه‌برداری سازگار با محیط‌زیست از دیگر مواردی است که باید به آن اشاره کرد.

بازگشایی کانال آشوراده پس از سال‌ها

فهرست مطالب

مطالب رپورتاژ

حمل و نقل بین‌المللی چیست؟

در دنیای امروز، حمل و نقل بین المللی جزء ضروری هر تجارتی محسوب می‌شود. لجستیک و حمل و نقل، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا به

بهترین شرکت باربری تهران

صنعت حمل و نقل آنلاین: بهترین باربری تهران برای ارائه خدمات کامل و با کیفیت به مشتریان خود، باید تمامی دغدغه‌های آنها را در نظر