Picture of الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز خبرنگار گروه رسانه‌ای ترابر " صنعت حمل و نقل آنلاین- ماهنامه صنعت حمل و نقل- ماهنامه سفر و Explore Iran "

اجرای فاز ۲ فرودگاه امام با سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد یورویی

صنعت حمل و نقل آنلاین: 15 سال است که موضوع فاز ۲ فرودگاه امام خمینی مطرح شده و حالا با پیگیری‌های انجام‌شده، این پروژه‌ تاثیرگذار کشور که یکی از پروژه‌های مهم است اجرایی می‌شود.

به گزارش صنعت حمل و نقل آنلاین، مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در مراسم آغاز عملیات اجرایی فاز دو فرودگاه امام گفت: ۱۵ سال است که موضوع فاز ۲ فرودگاه امام خمینی مطرح شده و حالا با پیگیری‌های انجام‌شده، امروز یکی از پروژه‌های تاثیرگذار کشور اجرایی می‌شود.

سعید چلندری امروز در آیین شروع عملیات عمرانی بزرگ‌ترین پروژه فرودگاهی کشور، فاز ۲ شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) که با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونان هوایی او برگزار شد، اظهار کرد: همیشه این گلایه به ما می‌شد که وضعیت فرودگاه در شأن کشور ایران نیست. البته از زمان شروع دولت سیزدهم، با رهنمودها و نگاه ویژه وزارت راه و شهرسازی، اقدامات مناسبی انجام شد و اعتراض‌ها در زمان تعطیلات عید و سفرهای تابستانی به‌ صفر رسید.

وی ادامه داد: اقدامات خوبی در روان‌سازی پذیرش و اعزام مسافران در ترمینال یک انجام شده، اما فضای ما محدود بود. اقدام مناسبی که انجام شد، راه‌اندازی ترمینال سلام بود که در سال اول دولت سیزدهم به بهره‌برداری رسید که به‌صورت تخصصی امکانات خوبی در زمینه سفرهای زیارتی خدمت به زایران ارایه می‌دهد.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) بیان کرد: ۱۵ سال است که موضوع ساخت ترمینال ۲ فرودگاه امام خمینی(ره) مطرح شده اما تا کنون به دلایل مختلف به نتیجه نرسیده بود. حالا با پیگیری‌های انجام‌ شده و همکاری تیم کارشناسی شهر فرودگاهی و جلسات زیادی که داشتیم، دستاورد آنها این است که امروز یکی از پروژه‌های تاثیرگذار کشور با دستور مقام وزیر راه و شهرسازی اجرایی می‌شود.

 

اجرای پروژه فاز دوم فرودگاه امام خمینی(ره) با شرکت هاکان چین

چلندری همچنین در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ۱۵ سال است که اجرای فاز دوم توسعه فرودگاه امام دنبال می‌شود و پیش از این مذاکراتی در این زمینه انجام می‌شد که به دلایل مختلف از جمله عدم تامین مالی به نتیجه نرسید، اما درنهایت در قالب توافق ۲۵ ساله ایران و چین و مخالفت دولت، اجرای فاز دوم مورد موافقت قرار گرفت.

وی ادامه داد: اولین جلسه را شهریور سال گذشته با شرکت چینی برگزار کردیم و پس از آن وارد مذاکرات جدی شدیم و ۷۶ جلسه کارشناسی برگزار کردیم. شرکت چینی «هاکان انرژی» درخواست استفاده از ظرفیت پیمانکار داخلی را داشت و ما با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانیا وارد مذاکره شدیم و در سفر اخیر دو هفته گذشته معاون اول رئیس جمهور به شانگهای، این قرارداد امضا و بالاخره امروز اجرایی شد.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: این پروژه شامل ساخت یک ترمینال ۴۱۰ هزار مترمربعی و کلیه عوامل پروازی مورد نیاز برای یک فرودگاه از جمله نیروگاه برق، باند پروازی، تاکسی‌وی و برج مراقبت جدید است و مدت قرارداد پنج سال خواهد بود. البته در فاز اول ساخت ترمینال جدید، باندها و تاکسی‌وی‌ها در اسفند ۱۴۰۳ آماده می‌شود که شامل ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری در گام اول است که تامین اعتبار شده و باید مرحله‌به‌مرحله تخصیص اعتبار یابد. کل سرمایه‌گذاری در فاز دوم توسعه فرودگاه امام نیز ۲.۵ میلیارد یورو در پنج سال است.

چلندری ادامه داد: این پروژه به‌گونه‌ای تعریف شده که بخش قابل توجهی از عوامل پروازی که اسفند ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسد، همزمان در ضلع جنوبی فرودگاه، آشیانه‌های تعمیراتی هواپیما را خواهیم ساخت و با بهره‌برداری از قسمت اول فاز دوم، آشیانه‌ها هم می‌توانند مورد بهره‌برداری قرار گیرند و هواپیماها در این قسمت نشست و برخاست کنند. همچنین تا چهار ماه آینده ساخت ترمینال ۴۱۰ هزار مترمربعی در قالب فاز دوم آغاز خواهد شد. البته این ترمینال بسیار پیشرفته است و باید مطابق با استانداردهای روز دنیا ساخته شود که زمان‌بر خواهد بود. از این رو برای تکمیل کل پروژه، پنج سال را در نظر گرفتیم.

سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد یورویی برای ساخت ترمینال جدید

وی درباره نحوه مشارکت و سرمایه‌گذاری در این پروژه به خبرنگار صنعت حمل و نقل آنلاین گفت: تامین مالی رقم ۲.۵ میلیارد یورو هم در قالب تهاتر با شرکت چینی هاکان انرژی و همچنین از محل منابع داخلی وزارت راه انجام خواهد شد. همچنین عوامل اجرایی فاز دوم پروژه با همکاری قرارگاه خاتم انجام می‌شود. طراحی، مهندسی و تجهیزات توسط شرکت چینی‌ تامین می‌شود اما بهره‌بردار، شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) خواهد بود. چینی‌ها به‌روزترین تجهیزات فرودگاه را دارند که در بزرگ‌ترین فرودگاه‌های دنیا استفاده می‌شود و ما هم این تجهیزات را برای این پروژه پیش‌بینی کردیم و در قراردادمان ذکر شده است.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) درباره اینکه آیا تحریم‌ها مانع حضور تجهیزات در ایران نخواهد بود، گفت: بخش عمده تجهیزاتی که برای این پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد، ساخت کشور چین است که در فرودگاه‌های مختلف دنیا استفاده می‌شود. از طرف دیگر اینجا منطقه آزاد است و ما می‌توانیم بدون محدودیت تجهیزات وارد کنیم و امیدواریم که شامل تحریم نشویم.

چلندری درباره احتمال انتقال پروازهای داخلی به فرودگاه امام خمینی(ره) پس از ساخت فاز دوم، بیان کرد: ترمینال ۴۱۰ هزار متری، برای پروازهای داخلی و خارجی است؛ همانطور که در بیشتر کشورهای دنیا هم پروازهای داخلی و خارجی از یک فرودگاه انجام می‌شود. شرکت‌های هواپیمایی هم از تفاوت مبدا پروازی پروازهای داخلی و خارجی گله دارند که برایشان مقرون‌به‌صرفه نیست. از این رو در ترمینال جدید ۴۱۰ هزار متری، حدود ۱۰۰ هزار متر به پروازهای داخلی اختصاص می‌یابد که هم پروازهای داخلی و هم بین‌المللی از این ترمینال انجام شود و این در مطالعات ما دیده شده است.

بهره‌برداری از فاز اول ترمینال ۲ فرودگاه امام(ره) در اسفند سال آینده

وزیر راه و شهرسازی ضمن اعلام اینکه فاز اول ترمینال ۲ فرودگاه امام خمینی(ره) به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار اسفند سال آینده وارد مدار خدمت‌رسانی می‌شود، گفت: عملیات اجرایی فاز دوم فرودگاه نیز با ظرفیت ۳۵ میلیون مسافر در سال عملیات اجرایی آن آغاز شده و مبلغی که برای سرمایه‌گذاری در این پروژه دیده شده، بیش از ۲.۵ میلیارد دلار است.

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این وزارتخانه پیشران پیشرفت کشور است، گفت: نقش وزارت راه و شهرسازی متفاوت است برای پیشبرد پیشرفت ایران. امروز در میان هر سفری که به کشورهای همسایه انجام می‌شود و هر مهمانی که به ایران می‌آید، کشوری نیست که از ظرفیت‌های ترانزیتی ایران حرفی به میان نیاورد. از این رو از ابتدای حضور در این وزارتخانه پروژه «ایران راه» را تعریف کردیم که بسته توسعه زیرساخت‌های ترانزیتی و کریدوری ما در بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار، است.

بذرپاش با بیان اینکه احداث فاز دوم فرودگاه امام خمینی(ره) که سال‌های سال منتظرش بودند، در راستای کلان‌پروژه ایران‌راه است، افزود: امروز می‌دانیم که مشغول به چه کاری هستیم و اگر جایی سرعت کار مطلوب نیست و با کندی مواجه می‌شویم، به دلیل فضای کار است اما می‌دانیم چه اقدامی انجام می‌دهیم و اشکالی ندارد که به ما خرده می‌گیرند.

کاهش محدودیت‌های پروازی از آسمان ایران

وی با اشاره به تلاش برای کاهش محدودیت‌های پروازی از آسمان ایران، بیان کرد: با این کاهش محدودیت‌ها، رکورد میزان پروازهای عبوری بعد از کرونا شکسته شد که پیام یک آسمان ایمن را به جهان می‌دهد همچنین توسعه ناوگان هوایی در دستور کار است و توسعه فاز دو فرودگاه امام، بزرگ‌ترین پروژه صنعت هوایی پس از انقلاب است؛ البته در تمام مدهای حمل‌ونقل ریلی هم پروژه‌های متعددی تعریف شده و در دستور کار است و ما در کنار همه زیرساخت‌ها، تمام توان‌های دانش‌بنیان را در اختیار گرفتیم.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: اخیرا در ملاقات با مقامات مسئول کشورهای خارجی به من گفته شده که خدا خواسته جاده ابریشم دوباره احیا شود و ما نباید تسلیم جوسازی‌ها شویم و خواهیم دید که شاهراه‌های ایران، از شمال به جنوب و شرق به غرب، سرمایه‌ای به اندازه نفت برای ایران به ارمغان خواهد آورد.

بذرپاش با بیان اینکه از بخش خصوصی دعوت می‌کنم در پروژه شهر فرودگاهی مشارکت داشته باشند و در این صورت این فرودگاه می‌تواند به هاب منطقه‌ای تبدیل شود، اظهار کرد:  فاز اول ترمینال ۲ فرودگاه امام خمینی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار اسفند سال آینده وارد مدار خدمت‌رسانی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ترمینال فاز یک، شش میلیون ظرفیت مسافر دارد و برنامه توسعه داریم که تا اسفند ماه ظرفیت ترمینال موجود را به ۱۰ میلیون برسانیم؛ ترمینال سلام پنج میلیون ظرفیت مسافر دارد و امسال متفاوت‌تر از هر سال به زائران خدمت‌رسانی کرد؛ فاز دو با ظرفیت ۳۵ میلیون و متراز ۴۱۰ هزار نفر هم در حال ساخت است که در مجموع با ظرفیت مسافر ۵۰ میلیون در فرودگاه امام خمینی مواجه هستیم؛ از این رو این پروژه یکی از زیرساختی‌ترین پروژه‌های راهبردی کشور است.

وزیر  راه و شهرسازی ادامه داد: برای انعقاد این پروژه، چندین ماه مذاکره با شرکت هاکان انرژی چین داشتیم و در سفر معاون اول رییس جمهوری به چین، این پروژه به امضا رسید. در حوزه مسکن هم چند همکاری با چین داریم که به‌مرور اخبار آن منتشر می‌شود.

بذرپاش همچنین در در حاشیه آیین شروع عملیات عمرانی بزرگ‌ترین پروژه فرودگاهی کشور، فاز ۲ شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران، گفت: امروز با همکاری شریک خارجی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، عملیات اجرایی فاز دوم فرودگاه امام خمینی(ره) با ظرفیت ۳۵ میلیون مسافر در سال آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: متراژی که برای این ترمینال هدف‌گذاری شده، ۴۱۰ هزار مترمربع است که ظرفیت فرودگاه امام را با احتساب ترمینال فعلی که شش میلیون مسافر در سال دارد، برنامه این است که ظرفیت این ترمینال را به میزان ۱۰ میلیون برسانیم و ظرفیت پنج میلیونی ترمینال سلام، به ۵۰ میلیون مسافر در سال می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: این پروژه، بزرگ‌ترین پروژه هوایی در کشور پس از انقلاب است که با مشارکت شرکت چینی هاکان و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا انجام می‌شود. مبلغی که برای سرمایه‌گذاری در این پروژه دیده شده، بیش از ۲.۵ میلیارد دلار است و فاز اول آن تا اسفند سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد که همین فاز اول حدود ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری طلب می‌کند و اقدامات مربوط به عملیات پروازی از جمله احداث باند انجام می‌شود و فازهای بعدی هم به مرور به اتمام می‌رسد.

بذرپاش با اشاره به توسعه ناوگان هوایی بیان کرد: یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای کلان‌پروژه ایران راه، توسعه زیرساخت‌های صنعت هوایی است که توسعه فرودگاهی و ناوگان را می‌طلبد. همچنین برنامه‌ای برای توسعه فرودگاه مهرآباد داریم و طرح توسعه سایر فرودگاه‌های کشور هم در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص توسعه ناوگان، متاسفانه کشور ما سال‌های سال است که تحت تحریم‌های سنگین نظام سلطه قرار دارد و تاب‌آوری صنعت در این سال‌ها افزایش یافته است، بسیاری از نیازهای تعمیراتی در داخل انجام می‌شود. برای ورود ‌تعمیرات هواپیما مشکلات زیادی در گذشته داشتیم که برطرف می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: البته ما هنوز تحریم هستیم، اما تعداد هواپیمایی که تا پایان دولت هدف‌گذاری کردیم، در مقایسه با ابتدای دولت حداقل ظرفیت ناوگان را دو برابر خواهیم کرد. در بخش خدمات فرودگاهی هم همینطور است. ما وقتی می‌توانیم از کریدور خوب فرودگاهی صحبت کنیم که سایر اجزا هم با توسعه زیرساخت‌های ما هماهنگ باشد. زیرساخت فرودگاه ما خدمات نرم‌افزاری هم نیاز دارد.

رکورد پروازهای عبوری از ایران شکسته شد

بذرپاش با اشاره به پروازهای عبوری از ایران، اظهار کرد: بعد از ایام کرونا رکورد پروازهای عبوری از ایران در ماه گذشته شکسته شد، این موضوع نه تنها درآمد خوبی نصیب کشور می‌کند، بلکه پیام ایمنی و امنیت در ایران را به سرمایه‌گذاران و فعالان کشورهای دیگر منتقل می‌کند  که آسمان ایران یک آسمان مناسب برای تردد پروازهای عبوری است.

وی درباره تعداد هواپیماهای ورودی به ایران توضیح داد: باید تعداد هواپیماهای واردشده به ایران را با ملاحظه اعلام کنیم که نظام سلطه همین تعداد هواپیمایی که وارد کشور می‌کنیم را تحت تحریم قرار ندهد؛ اما بخش خصوصی در تامین ناوگان فعال شده اما سیاست ما این است که خود بخش خصوصی تدارک تامین ‌هواپیما و توسعه ناوگان را ببیند.

وزیر راه و شهرسازی درباره نحوه قرارداد با چین برای ساخت فاز ۲ فرودگاه بیان کرد: این پروژه یک قرارداد و اجرای مشترک است بین شرکت چینی و قرارگاه خاتم‌الانبیا، تامین منابع مالی توسط وزارتخانه و به روش‌های مختلف انجام می‌شود و بهره‌برداری هم توسط شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) خواهد بود.

بذرپاش با بیان اینکه توسعه منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه امام خمینی(ره) در دستور کار است، گفت: با مشارکت بخش خصوصی در این شهر فرودگاهی، این فرودگاه را ظرف چهار سال آینده به یکی از هاب‌های اصلی در منطقه تبدیل خواهیم کرد که یکی از آرزوهای صنعت هوایی همواره این بوده و البته هنوز با این هدف فاصله داریم.

وی در پاسخ به اینکه آیا ناوگان هوایی ایران پاسخگوی ظرفیت ۵۰ میلیون مسافری است، گفت: همین حالا پروازهای این فرودگاه از ۱۷۰ پرواز در روز در برخی از مقاطع سال به ۳۰۰ پرواز در روز می‌رسد. اگر بستر لازم انجام شود، شرکت‌های خارجی هم با دادن آزادی‌هایی که دولت ایران به آنها می‌دهد، می‌توانند پروازهای ترانزیتی را با این بستر انجام دهند. بسیاری از کشورهای منطقه، اینجا را به‌عنوان هاب و نقطه ترانزیتی و کانکشن برای سفرهای دیگر استفاده می‌کنند؛ همچنین سایر خدمات فرودگاهی به ایرلاین‌های خارجی داده می‌شود و اینجا مبدأ و مقصد پروازی هواپیماها خواهد بود.

بذرپاش با بیان اینکه احداث فاز دوم فرودگاه امام خمینی(ره) که سال‌های سال منتظرش بودند، در راستای کلان‌پروژه ایران‌راه است، افزود: امروز می‌دانیم که مشغول به چه کاری هستیم و اگر جایی سرعت کار مطلوب نیست و با کندی مواجه می‌شویم، به دلیل فضای کار است اما می‌دانیم چه اقدامی انجام می‌دهیم و اشکالی ندارد که به ما خرده می‌گیرند.

فاز ۲ فرودگاه امام آبروی ایران برای ارتباط با جهان است

جانشین فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا گفت: پروژه فاز ۲ شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، آبروی جمهوری اسلامی برای ارتباط با جهان است و ما با تمام توان در خدمت هستیم تا در کمترین زمان، با بهترین کیفیت و بهترین تکنولوژی روز دنیا، این پروژه را به انجام برسانیم.

عباس اکبری در آیین شروع عملیات عمرانی بزرگ‌ترین پروژه فرودگاهی کشور، فاز ۲ شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، اظهار کرد: به‌عنوات سربازان پاسدار جمهوری اسلامی وظیفه داریم که در عرصه باشیم، چه در زمان جنگ و چه پس از آن. ما تمان توان را در خدمت نظام گذاشتیم بنا به تقسیم کار در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بخش مهندسی و سازندگی به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا سپرده شده است.

وی با بیام اینکه ما در تمام ‌پروژه‌ها پیشرو بودیم، افزود: انگیزه ما پیمانکاری نیست، بلکه با انگیزه رسالتی در خدمت نظام هستیم و به‌دنبال انتفاع براب مجموعه سپاه نیستیم، بلکه انتفاع ما انجام رسالتی است که برای جمهوری اسلامی ایران به دست آید.

جانشین فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا خاطرنشان کرد: این پروژه از جمله پروژه‌هایی است که آبروی جمهوری اسلامی برای ارتباط با جهان است. ما در این پروژه با تمام توان در خدمت هستیم و وظیفه ذاتی و الهی خود را دنبال می‌کنیم تا در کمترین زمان، با بهترین کیفیت و بهترین تکنولوژی روز دنیا، این پروژه را به انجام برسانیم.

تازه‌های کسب و کار

از چانه‌زنی تا مطالبه‌گری

این روزها که آقای مسعود پزشکیان و شورای راهبردی ایشان به سرپرستی جواد ظریف در تکاپوی انتخاب وزرا هستند، سهم‌خواهی و لابی‌گری به شکل‌های مختلف