اتمام ریل‌گذاری ۱۹۹ کیلومتر راه‌آهن
اتمام ریل‌گذاری ۱۹۹ کیلومتر راه‌آهن
صنعت حمل و نقل آنلاین: معاون وزير راه وشهرسازي خبر از اتمام همزمان با بهره‌برداري از راه‌آهن يزد- اقيد به طول 270 كيلومتر، عمليات ريل‌گذاري راه‌آهن زاهدان- خاش به طول 155 كيلومتر به عنوان بخشي از طرح ريلي چابهار- زاهدان و راه‌آهن بستان آباد- خاوران به طول 44 كيلومتر داد.

صنعت حمل و نقل آنلاین: معاون وزیر راه وشهرسازی خبر از اتمام همزمان با بهره‌برداری از راه‌آهن یزد- اقید به طول ۲۷۰ کیلومتر، عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن زاهدان- خاش به طول ۱۵۵ کیلومتر به عنوان بخشی از طرح ریلی چابهار- زاهدان و راه‌آهن بستان آباد- خاوران به طول ۴۴ کیلومتر داد.

به گزارش صنعت حمل و نقل آنلاین خیراله خادمی مدیرعامل شرکت مادر تخصصی ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از افتتاح راه‌آهن یزد- اقلید به طول ۲۷۰ کیلومتر فردا و با دستور رییس جمهور خبر داد و گفت: این مسیر ریلی در راستای تکمیل حلقه مفقوده محور ترانزیت ریلی شمال شرق- جنوب غرب و جنوب شرق- جنوب غرب کشور احداث شده است.

خادمی در ادامه بیان کرد: این محور ریلی موجب کاهش ۳۱۰ کیلومتری فاصله ریلی بین استان‌های بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویر احمد با استان‌های یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و سیستان وبلوچستان و هرمزگان می‌شود.

خادمی جابه جایی بار و مسافر در مراکز مهم صنعتی، معدنی، کشاورزی و جمعیتی از طریق این خط آهن را موجب رونق اقتصادی و توسعه در کشور دانست و افزود: پیش‌بینی می‌شود ۴ میلیون تن بار و ۱ میلیون نفر مسافر در سال اول بهره‌برداری و ۷ میلیون تن بار و ۳ میلیون نفر مسافر در سال بیستم بهره‌برداری از طریق این مسیر ریلی جا به جا شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: با افتتاح این خط آهن اتفاق مهم دیگری در عرصه ریلی کشور نهایی شده است و مرکز کشور نیز به شبکه ریلی متصل می‌شود که با توجه به قرارگرفتن تعداد زیادی از معادن مهم ایران در این منطقه پیش‌بینی می‌شود که با افتتاح این مسیر ترانزیت کالا و مسافر در این بخش از کشور توسعه فراوانی یابد.

فردا؛ اتمام ریلگذاری راه آهن زاهدان- خاش و بستان آباد- تبریز

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه اتمام ریل‌گذاری دو خط آهن مهم کشور را بخش دیگری از برنامه‌های فردا اعلام کرد و گفت:‌ ریل‌گذاری راه‌آهن بستان آباد- خاوران به طول ۴۴ کیلومتر و راه‌آهن خاش- زاهدان به طول ۱۵۵ کیلومتر به اتمام رسیده است.

خادمی اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان آباد- خاوران را یکی دیگر از اقدامات مهم در توسعه و تکمیل شبکه ریلی کشور اعلام کرد و گفت:‌ این مسیر ریلی موجب کاهش ۱۱۴ کیلومتر طول مسیر اتصال مرکز شمال غرب کشور به شبکه ریلی سراسری می‌شود و زمان سفر را نسبت به مسیر موجود ۴٫۵ کوتاه‌تر می‌کند.

وی اشاره کرد: به منظور ساخت این خط آهن بیش از ۱۴ میلیون متر مکعب عملیات خاکی صورت گرفته است.

خادمی اظهار داشت:‌ با بهره‌برداری از طرح راه‌آهن میانه – تبریز، ترانزیت ریلی ایران گسترش می‌یابد و اتصال آن به راه‌آهن نخجوان، ایروان، تفلیس از طریق جلفا و ترکیه از طریق مرز رازی به افزایش مبادلات بین‌المللی و صادرات کالا به جمهوری‌های آذربایجان، ارمنستان و ترکیه می‌انجامد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن خاش- زاهدان را بخشی از برنامه‌های فردا در توسعه شبکه ریلی کشور بیان کرد و گفت:‌ این خط ریلی بخشی از راه‌آهن زاهدان- چابهار است و نقش مهمی در تکمیل کریدور ریلی شرق کشور، دسترسی مردم خاش به شبکه ریلی و ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی صنایع، کشاورزی، دامداری و صنعتی منطقه دارد.