Picture of الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز خبرنگار گروه رسانه‌ای ترابر " صنعت حمل و نقل آنلاین- ماهنامه صنعت حمل و نقل- ماهنامه سفر و Explore Iran "

عملکرد ایران ایر “هما” حدفاصل شهریور ۱۴۰۰ تا پایان اسفند ۱۴۰۲

 

 

صنعت حمل و نقل آنلاین: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما” حدود نیم قرن است که به عنوان بازویی توانمند در اختیار مردم ایران بوده و می‌کوشد تا با جابه‌جایی مسافر، بار صادراتی و وارداتی و پست در شبکه داخلی و بین‌المللی به نحو مطلوب انجام وظیفه کند. در این گزارش به تشریح عملکرد این ایرلاین ملی در دولت سیزدهم حد فاصل شهریور ۱۴۰۰ تا پایان اسفندماه ۱۴۰۲ می‌پردازیم.

به گزارش صنعت حمل و نقل آنلاین، گزارش مجموع پروازهای داخلی و خارجی ایران ایر “هما” از شهریور تا اسفند ۱۴۰۰ و نیز سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بالغ بر ۵۰هزار و ۱۰۷ پرواز بوده است که ۹۸ هزار و ۱۰۲ ساعت پرواز مولد درآمد ایرلاین ملی است. در همین مدت ۶ میلیون و ۴۶۴ هزار و ۷۹۴ صندلی عرضه، ۴میلیون و ۷۱۶هزار و ۷۳۳ نفر مسافر و ۲۷ هزار و ۹۵۳ تن بار و ۱ هزار و ۴۰۵ تن محموله پستی حمل شده است.

در دوره دولت مردمی سیزدهم در دو دوره حج تمتع انجام گرفته و تعداد ۲ هزار و ۱۶۴ پرواز به مقاصد جده و مدینه انجام و در حدود ۱۲۷ هزار و ۱۱۹ نفر مسافر حمل گردیده است که شامل ۳۹ هزار و ۵۹۱ زائر با ۶۴۸ پرواز در سال ۱۴۰۱ و ۸۷ هزار و ۵۲۸ زائر با ۱ هزار و ۵۱۶ پرواز در سال ۱۴۰۲ بوده است.

پروازهای عتبات عالیات از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و کرمان به شهر نجف در عراق انجام گردیده و مجموعاً در دوره دولت مردمی سیزدهم تعداد۲هزار و ۵۲۴ پرواز به مقصد مذکور انجام و در ۴۸۰هزار و ۲۶۰ نفر مسافر حمل گردیده است.

جزئیات عملکرد عتبات بیانگر ۵۵ هزار و ۱۲۴ مسافر حمل شده (نفر) با ۲۹۳ پرواز از شهریور ۱۴۰۰تا فروردین ۱۴۰۱ و ۲۶۶هزار و ۴۸ نفر با ۱هزار و ۴۶۲ پرواز در سال ۱۴۰۱ و ۱۵۹ هزار و ۸۸ نفر با ۷۶۹ پرواز در سال ۱۴۰۲ است.

پروازهای جام جهانی در سال ۱۴۰۱ در مسیرهای تهران-دوحه-تهران، قشم-دوحه-قشم، کیش-دوحه-کیش، شیراز-دوحه-شیراز انجام و در مجموع رفت و برگشت تعداد ۸ هزار و ۱۵۸ مسافر حمل شد.

تست، تعمیر، تعمیرات اساسی و انجام اصلاحیه‌های ۱۸۲ هزار و ۵۴۶ قطعه مختلف در کارگاه‌های مکانیک و ۱۵ هزار و۲۴۷ قطعه در کارگاه‌های اویونیک هواپیما توسط “هما” در دولت مردمی سیزدهم انجام شد. همچنین ۱۵ شرکت‌های هواپیمایی داخلی و ۱۶شرکت‌های هواپیمایی خارجی طرف قرارداد گیرنده خدمات هندلینگ از خدمات فرودگاهی “هما” هستند.

 

اهم دستاوردها و اقدامات انجام شده طی دوره دولت مردمی سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۲

ایران ایر “هما” در به نتیجه رساندن پیگیری‌های حدود ۷ ساله هما در انتقال موسسه صندوق بازنشستگی “هما” به صندوق بازنشستگی کشوری عملکرد موفقی داشته است و همچنین با بانک آینده تسویه حساب کرده است و ضمن فک رهن هواپیماهای ترهین شده، بدهی بیمه ایران و بدهی در ایستگاه‌های نجف و بغداد نیز پرداخت شد.

در دولت مردمی سیزدهم هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما” توانست بضاعت تعمیراتی داخلی و انجام ۱۰ ها چک دوره‌ای هواپیماها در واحد مهندسی و تعمیرات را تقویت کند و جهت بازگشت به چرخه عملیات برخی از هواپیماهای زمین‌گیر و نوسازی تجهیزات خدمات فرودگاهی قرارداد منعقد کند.

علاوه بر پیاده سازی و اجرای و به روز رسانی وبسایت “هما” و برگزاری رزمایش سایبری در هما، حدود ۱ میلیون و ۲۶۲ هزار شاگرد ساعت دوره‌های آموزشی خدمات زمینی و ایمنی، عمومی و معارف اسلامی و آموزش زبان انگلیسی، مهندسی و تعمیرات، عملیات و خدمات پرواز برگزار شد.

از دیگر اقدامات می‌توان به اجرای دوره “مدیریت امنیت هوانوردی” برای ٥٠ نفر از فرماندهان پلیس فرودگاه‌های کشور با همکاری سازمان هواپیمایی کشوری، اجرای ٣ دوره “مدیریت بحران امنیتی” برای اولین بار در سطح کشور با همکاری سازمان هواپیمایی کشوری، پیاده سازی و اجرای مدیریت دانش در سطح کل شرکت اشاره کرد.

در همین دوره مدیریتی در دولت سیزدهم اتمام فاز اول سیستم جامع آموزش (Training Management، Learning Management، Training Portal و…)، استقرار سامانه بار داخلی ۸۰% (شامل صدور بارنامه الکترونیکی – انجام عملیات فروش بار) در مرحله استقرار، استقرار پورتال رسمی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما ” به آدرس https://www.iranair.com/ به سرانجام رسید.

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما” از تولیدکنندگان داخلی درخصوص خرید تجهیزات فرودگاهی (۸ دستگاه ایرکاندیشن، ۲ دستگاه غلطک و ۲ دستگاه گراند پاور) برای اولین بار در کشور، از توان طراحی و تولیدی داخلی جهت تولید انواع کارت‌های پروازی، از توان تولید کنندگان داخلی در خصوص تعمیرات بخشی از تجهیزات خدمات فرودگاهی استفاده کرد و برای تامین برخی مواد خاص مانند روغن، شوینده‌های ویژه تجهیزات به تولید کنندگان داخلی که از طریق با مهندسی معکوس نمونه خارجی را در داخل تولید می‌کردند، سفارش خود را ثبت کرد.

در همین مدت کیترینگ‌­های “هما” در شعب تبریز، بندرعباس، مشهد و ایستگاه امام خمینی (ره) بازسازی، و بخشی از انکس آشیانه شماره یک فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) تکمیل و راه اندازی شد. همچنین تاسیسات و تجهیزات موتورخانه‌­های ادارات مرکزی “هما” در جهت بهینه سازی بازسازی و اورهال شد.

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما” در دولت مردمی سیزدهم موفق شد نسبت به ممیزی TCO اتحادیه اروپا پاسخ‌دهی موفقیت‌آمیز کسب کند.

راه‌اندازی مرکز کنترل عملیات «هما» OCC، آموزش کرو جهت ناوگان جدید تاسیس بویینگ ۷۳۷، انجام ایمن و موفقیت آمیز عملیات‌های نوروز، حج عمره، حج تمتع، اربعین و ۲۸ صفر، برگزاری دوره آزاد آموزش مهمان‌داری بعد از ۴ سال توسط ATO، اخذ FDTO از سازمان هواپیمایی کشوری توسط ATO نیز از دیگر اقدامات مهم هما در طول استقرار دولت مردمی سیزدهم محسوب می‌شود.

تازه‌های کسب و کار

از چانه‌زنی تا مطالبه‌گری

این روزها که آقای مسعود پزشکیان و شورای راهبردی ایشان به سرپرستی جواد ظریف در تکاپوی انتخاب وزرا هستند، سهم‌خواهی و لابی‌گری به شکل‌های مختلف