ضرورت ایجاد نمایشگاه صادراتی تولیدات گذرگاه راه ابریشم در منطقه آزاد ماکو
ضرورت ایجاد نمایشگاه صادراتی تولیدات گذرگاه راه ابریشم در منطقه آزاد ماکو

منطقه آزاد ماکو با امکانات بالقوه سرزمینی، سوق‌الجیشی، اقتصاد سیاسی و با جاذبه‌های گردشگری و همجواری با کشورهای جمهوری آذربایجان، نخجوان، ارمنستان و به‌خصوص کشورها و حوزه ماوراء‌قفقاز، بهترین و مناسب‌ترین منطقه برای ایجاد نمایشگاه بین‌المللی برای صادرات تولیدات بومی، سنتی، داروهای گیاهی، صنعتی، نفت، پتروشیمی و همچنین تولیدات کشورهای حوزه راه ابریشم و کشورهای […]

منطقه آزاد ماکو با امکانات بالقوه سرزمینی، سوق‌الجیشی، اقتصاد سیاسی و با جاذبه‌های گردشگری و همجواری با کشورهای جمهوری آذربایجان، نخجوان، ارمنستان و به‌خصوص کشورها و حوزه ماوراء‌قفقاز، بهترین و مناسب‌ترین منطقه برای ایجاد نمایشگاه بین‌المللی برای صادرات تولیدات بومی، سنتی، داروهای گیاهی، صنعتی، نفت، پتروشیمی و همچنین تولیدات کشورهای حوزه راه ابریشم و کشورهای همسایه است.
منطقه آزاد ماکو با ۳۸۶۰ کیلومترمربع وسعت، دومین منطقه آزاد بزرگ جهان بعد از شانگهای چین با ۷۵% وسعت کل مناطق آزاد ایران، دارای چند خروجی مرزی مسافری، اقتصادی و لجستیکی است. مرز بازرگان، کاپی‌کوی از طریق راه‌آهن، مرز سرو از طریق شهر خوی به شهر وان ترکیه و مرز بازرگان دروازه زمینی ایران به اروپا روزانه ۱۰۰۰ تریلر را از خود عبور می‌دهند. شمار شرکت‌های حمل و نقل و حق‌العمل‌کاری گمرکی در منطقه گویای پویایی منطقه است.
این منطقه در پروژه‌های اجرایی خود دهکده لجستیک بین‌المللی و تیر پارک‌های هوشمند را در دست اجرا دارد و وجود فرودگاه بین‌المللی ارتباط تجار و فعالان اقتصادی را برای حضور در منطقه و شرکت در نمایشگاه‌ها کاملا میسر می‌کند. ماکو شهری همجوار با ترکیه و ۵ کشور حوزه و همچنین نزدیک‌ترین گذر به سواحل دریای سیاه و دریای مدیترانه است. ایجاد نمایشگاه دائمی و بین‌المللی در ماکو، گذرگاه‌های تجاری آستانه در قزاقستان، آلماتی قرقیزستان، تاشکند ازبکستان، دوشنبه تاجیکستان و عشق‌آباد ترکمنستان را با مناطق کشاورزی و صنعتی تولیدی و کشورهای آسیای میانه را که در کمربندی شاه‌راه ابریشم قرار دارند، از طریق مشهد ـ تهران ـ تبریز و به‌وسیله مرز بازرگان و منطقه آزاد ماکو به اروپا متصل می‌کند.
مناطق ذکر شده در مقیاس صنایع بزرگ و کوچک و تولیدات بومی منطقه‌ای یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان حوزه آسیای میانه هستند.
گرچه برای ایجاد این پروژه، ضرورت توجه به زیرساخت‌ها و زیباسازی‌های مسیر، ایجاد هتل‌های ۴ستاره و ۵‌ستاره و ۳‌ستاره برای گروه‌های مختلف صنعتی ـ تجاری لازم است، ولی با توجه به پتانسیل‌های منطقه می‌توان با جذب سرمایه از کشورهای همجوار منطقه و همچنین گروه هتلینگ ترکیه این مهم را انجام داد. گرچه همین حالا نمایشگاهی در حد استانداردهای کوچک در منطقه ماکو وجود دارد که باید با دید بین‌المللی و تجارت دیجیتالی روز به آن نگاه شود.
در این پروژه توان‌های بالقوه کمی و کیفی صاحبان صنایع مستقر در منطقه آزاد ماکو و همجوار آن، منطقه آزاد جلفا را باید در خرید سهام نمایشگاه و ساخت هتل‌ها و حضور در این نمایشگاه مدنظر داشت. بالاخص که صنایع سنگین و سبک و غذایی مستقر در استان‌های اردبیل، آذربایجان‌شرقی، غربی، کردستان، کرمانشاهان، زنجان و قزوین از دیگر پتانسیل‌های بالقوه این نمایشگاه می‌تواند باشد.
خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه برای تحقق این مهم آماده ایجاد ارتباطات ضروری تجاری بازرگانی و ارائه مشاوره اقتصادی و مذاکره با مراکز اقتصاد تجاری کشورهای همسونگر است .
منطقه آزاد ماکو مرکز امتیازات اقتصادی و توان‌بخشی به صادرات کشورهای همسونگر و هسمایه و هم‌مرز است. ماکو، ماه روی کوه اقتصادی منطقه و روشنگر تجاری شمال ـ غرب کشور و نقطه اتصال آسیا و اروپا است.

 

دکتر سیدجلال ابراهیمی
مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه