در حال انفجار؛ افزایش اجاره بها در ایران و ترکیه
در حال انفجار؛ افزایش اجاره بها در ایران و ترکیه
صنعت حمل و نقل آنلاین: در ترکیه هر روز قیمت کرایه منازل مسکونی افزایش می‌یابد مخصوصا به دنبال باز شدن مدارس و دانشگاه‌ها افزایش قیمت در شهرهای دانشگاهی استانبول، ازمیر، طرابوزان، بورسا و مرسین و .... غیر قابل قبول بوده و امکان اجاره کردن را از کارگران و کارمندان سلب کرده است.

صنعت حمل و نقل آنلاین: افزایش اجاره بهای مسکن در ایران و ترکیه افزایش زیادی داشته و این موضوعی است که دکتر سید جلال ابراهیمی در یادداشتی به آن اشاره کرده است.

در ترکیه هر روز قیمت کرایه منازل مسکونی افزایش می‌یابد مخصوصا به دنبال باز شدن مدارس و دانشگاه‌ها افزایش قیمت در شهرهای دانشگاهی استانبول، ازمیر، طرابوزان، بورسا و مرسین و …. غیر قابل قبول بوده و امکان اجاره کردن را از کارگران و کارمندان سلب کرده است.

در شهرهای کلان روز به روز تعداد حاشیه نشین (گجه گوندی) افزایش می‌یابد اجاره نشین‌ها به پیرامون شهرها و روستاهای نزدیک که در مسیر جاده‌های اصلی هستند جا به جا می‌شوند.
این معضل در ایران به خصوص در شهرهای بزرگ و کلان شهرها هم کاملا چشم گیر است. در تقسیم درآمد یا افیشینزی efishinezi یک پنجم درآمد هر خانواده مخصوص کرایه و تامین مسکن قلمداد شده و بقیه به هزینه‌های مربوط به مصارف (لباس، درمان، هزینه‌های روزمره و حتی قسمتی برای ذخیره و انباشته دوره پیری) که صد البته نه در ایران و نه در ترکیه با حقوق و درآمد فعلی امکان تامین مسکن نه تنها با یک پنجم درآمد حتی با نصف درآمد هم ممکن نیست.
زاد و ولد، تشکیل خانواده پیوسته در جریان است زمین زیاد نمی‌شود ولی جمعیت رو به افزایش است مخصوصا دولت‌ها برای جلوگیری از پیری جامعه که تاثیر خاصی در اقتصاد اجتماعی و اقتصاد سیاسی دارد مشوق ازدواج و زاد و ولد هستند.
عثمان ارولات سر مقاله نویس حوزه مسکن و املاک می‌گوید که در ۱۹۸۹ مردم برلین خواستار شکستن انحصار مسکن از طریق رفراندوم شدند.
در ۱۹۸۹ یعنی تقریبا ۴۰ سال پیش جمعیت برلین ۸/۳ میلیون نفر بود. از سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۹ یعنی در مدت ده سال اجاره مسکن دو برابر می‌شود (در حالی که در این بازه زمانی در ایران و ترکیه در بعضی مناطق حتی از سه برابر هم گذشته است) اجاره نشینان با این که به تقلیل سطح مسکن و کم کردن فضای زندگی تن در داده‌اند ولی با مساحت کم نیز قیمت‌های کرایه سرسام‌آور است.
به طور کلی در هر دو کشور (ایران و ترکیه) گروه‌های سنی بین ۲۵ الی ۴۰ یعنی طبقه جوان جامعه در شرایطی نیستند که خانه اجاره کنند چه برسد که خانه بخرند و تشکیل خانواده دهند.
آیا پشت پرده این افزایش قیمت‌ها در تمام کشورها حتی در آلمان رانت وجود دارد.
در سوئد قیمت اجاره‌ها از سوی دولت منجمد شده و درصد افزوده بر اساس شرایط روز صورت می‌گیرد. خانه‌های خالی دقیقا احصاء می‌شود. آیا با ایجاد کنسرسیوم‌های ساخت خانه‌های ارزان قیمت می‌توان چند گرهی از این گره کور باز کرد. ایجاد زمینه تسهیلات بانکی با بهره ارزان قیمت برای همه اقشار و ساخت خانه‌ها مناسب با تعداد خانوارها نیز در کشورهای پیشرفته مد نظر است و شاید بتوان با تشویق مردم و کارکنان به زندگی در شهرستان‌ها با ایجاد زمینه‌های اشتغال به خصوص در مناطق کم جمعیت بتوان کمی از مشکل مسکن را حل کرد.
شاید بتوان از تجربه مهندسین و پیمانکاران ترکیه که در مدت ۱۶ ماه توانستند ساختمان‌های مقاوم را در شهر وان به تعداد چندین هزار واحد بسازند باید استفاده کنیم و یا ساخت خانه‌های پیش ساخته‌ای مثل آنچه که شرکت خانه‌ساز ایران و یا ایرداک در تبریز و کرمان ساخت می‌توان هم استحکام و هم سرعت را با مصالح پیشرفته و مقاوم در مقابل زلزله و عوامل طبیعی توامان داشت و گفته می‌شود با ۱۵ روز کاری می‌توان واحدهای مسکونی منطبق با نیاز اقلیمی مناطق و استان‌های ایران را اجرایی کرد.
و شاید با یک نظرخواهی از انبوه سازان داخلی و مهندسین و معماران و صاحبان خرد به صورت یک اقتراح از خرد جمعی صاحبان اندیشه در حوزه مسکن و ساختمان و آنالیز آن‌ها به نتایجی در حد استنتاج از یک رفراندوم رسید.
ورم اجاره بها از تورم گذشته این ورم در حال انفجار است.

اخبار مرتبط:

آیا مسائل و پرونده‌های حل نشده بین آمریکا و ترکیه افزایش یافته است؟

انفجار اجاره‌بها در ترکیه

انفجار اجاره‌بها در ترکیه

 

  • نویسنده : دکتر سید جلال ابراهیمی مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه
  • منبع خبر : صنعت حمل و نقل آنلاین