دریافت معادل ریالی هزینه خدمات فرودگاهی از شرکت های هواپیمایی

صنعت حمل و نقل آنلاین: شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در تشریح خبری با عنوان «جزئیات دخل و خرج ایرلاین‌ها / فاکتور ارزی برای خدمات فرودگاهی داخلی» که در تاریخ ۱۸ آبان در رسانه ها منتشر شد، توضیحاتی ارائه کرده است که در ادامه خواهید خواند.

الف- در رابطه با عنوان خبر مبنی بر “فاکتور ارزی برای خدمات فرودگاهی داخلی” و همچنین بر خلاف آنکه در گزارش آمده است که این شرکت در پروازهای داخلی، هزینه‌های خدمات فرودگاهی و به ویژه پارکینگ هواپیما را به صورت ارزی اخذ می‌نماید، به آگاهی می‌رساند:

1. در بند ب ماده ۶۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب سال ۱۳۷۳، به سازمان هواپیمایی کشوری (شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران) اجازه داده شده است که بهای خدمات فرودگاهی و پروازی (هزینه‌های نشست و برخاست هواپیما، پارکینگ، روشنایی و ناوبری) را به ریال یا ارز معتبر حسب مورد بر اساس جداول و میزانی که به تصویب هیئت محترم وزیران می‌رساند، دریافت و به حساب درآمد عمومی کشور، واریز نماید.

۲. تا کنون و به استناد تمامی مصوبات آئین نامه‌های اجرایی ماده ۶۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت، عوارض خدمات فرودگاهی و ناوبری هوایی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی در پروازهای داخلی و بین المللی به صورت ریالی (نه ارزی) و بر اساس نرخ تسعیر ارز اعلامی از جانب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از آنها اخذ شده است و این در حالی است که هزینه‌های تأمین و تجهیز دستگاه‌های کمک ناوبری هوایی، نشست و برخاست و راداری به صورت ارزی بوده و درآمد کسب شده از ایرلاین‌های داخلی، هزینه‌های آنها را پوشش نمی‌دهد.

۳. با توجه به شرایط اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه و از آنجایی که حمل و نقل هوایی محور توسعه کشور محسوب می‌شود و به دلیل سیاست‌های حمایتی دولت محترم از شرکت‌های هواپیمایی ایرانی و علی رغم آنکه بر اساس توصیه‌های بین المللی عوارض فرودگاهی می باید به صورتی تعیین شوند که هزینه‌های مربوطه را پوشش دهند، لیکن در حال حاضر عوارض فرودگاهی برای پروازهای داخلی در تمامی فرودگاه‌های کشور از ۷۴ الی ۸۷ درصد تخفیف، برخوردار می‌باشند و این در شرایطی است که بر اساس بررسی‌های به عمل آمده، هزینه‌های خدمات فرودگاهی کمتر از ۴ درصد هزینه‌های پرواز داخلی را تشکیل می‌دهند و این عدم اخذ هزینه‌های تمام شده، به معنای پرداخت یارانه به شرکت‌های هواپیمایی داخلی می‌باشد که بیش از ۴ سال است بر اساس مصوبه مربوط به آزادسازی نرخ‌های بلیت هواپیما نسبت به افزایش قیمت بلیط هواپیما اقدام نموده اند.

ب- اقدامات حمایتی صورت گرفته از شرکت‌های هواپیمایی به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور در پایان خاطرنشان می‌سازد شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران که یک شرکت درآمد- هزینه‌ای بوده و از بودجه عمومی کشور استفاده نمی‌نماید و علی رغم مشکلات مالی به وجود آمده برای این شرکت در سال جاری به دلیل کاهش ۹۰ درصدی مسافر و پرواز بین المللی و ۴۰ درصدی مسافر و پرواز داخلی ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و به منظور حمایت از کلیه کسب و کارهای فرودگاهی، نسبت به تعدیل اجاره اماکن تحت اختیار شرکت‌های هواپیمایی و همچنین اعطا مهلت در پرداخت بدهی‌های آنها در خصوص عوارض فرودگاهی و مسافری، اقدام نموده است.

دریافت معادل ریالی هزینه خدمات فرودگاهی از شرکت های هواپیمایی

فهرست مطالب

مطالب رپورتاژ

حمل و نقل بین‌المللی چیست؟

در دنیای امروز، حمل و نقل بین المللی جزء ضروری هر تجارتی محسوب می‌شود. لجستیک و حمل و نقل، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا به

بهترین شرکت باربری تهران

صنعت حمل و نقل آنلاین: بهترین باربری تهران برای ارائه خدمات کامل و با کیفیت به مشتریان خود، باید تمامی دغدغه‌های آنها را در نظر