Picture of الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز

الهام زرقانی شیراز خبرنگار گروه رسانه‌ای ترابر " صنعت حمل و نقل آنلاین- ماهنامه صنعت حمل و نقل- ماهنامه سفر و Explore Iran "

ابلاغ مصوبه کاهش عوارض یک یا دوپله‌ای صادراتی کالاها به گمرکات

 

 

صنعت حمل و نقل آنلاین: مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد: مصوبه عوارض جدید صادراتی شامل کاهش یک یا دوپله‌ای عوارض برخی کالاها از روز هفت اردیبهشت‌ماه به گمرکات ابلاغ‌شده است.

به گزارش صنعت حمل و نقل آنلاین، سیف‌الله امیری با اشاره به کاهشی شدن قیمت بیشتر کالاها با توجه به کاهشی که در قیمت‌های جهانی رخ‌داده است، ادامه داد: این کاهش قیمت‌های جهانی در وضع عوارض جدید اعلام و اعمال‌شده است.

وی همچنین از حذف عوارض صادراتی برخی از کالاها که عوارض آنها به‌طور تقریبی به صفر رسیده است در عوارض جدید خبر داد و تأکید کرد: با این‌ وجود درصورتی‌که دوباره موضوعات بحرانی مانند جنگ اوکراین و به دنبال آن افزایش قیمت‌های جهانی رخ دهد، برای این‌گونه کالاها که عوارضشان به صفر رسیده است، بازهم عوارض در نظر گرفته می‌شود.

 

کاهشی شدن عوارض صادراتی برخی از کالاها

 

امیری همچنین بیان کرد: عوارض صادراتی برخی کالاها با سه پله و برخی دیگر از کالاها با یک یا دو پله نزولی اعلام‌شده است.

وی همچنین تصریح کرد: اگر رشد قیمت صادراتی کالایی از پنج درصد به بالا باشد، برای آن کالاها عوارض در نظر گرفته‌شده است، برای کالاهایی که رشد قیمتی صادراتی آنها بین صفر تا پنج درصد بوده است، هیچ‌گونه عوارضی در نظر گرفته نشده است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت همچنین تصریح کرد: در دو هفته آینده نیز با توجه به شرایط بازار درصورتی‌که قیمت‌ها بازهم نزولی باشد، دوباره عوارض صادراتی تغییر می‌کند و عوارض صادراتی کالاهایی که رشد قیمتی آنها کاهش‌یافته و به صفر رسیده است، حذف خواهد شد.

 

پرداخت نشدن عوارض برای کالاهایی که تا پیش از ابلاغ این اصلاحیه ثبت سفارش شده‌اند و یا قبض انبار دارند

 

امیری در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: کالاهایی که تا پیش از ابلاغ این اصلاحیه ثبت سفارش شده‌اند و یا قبض انبار دارند، نیازی به پرداخت عوارض ندارند. همچنین ورود موقت‌ها نیز مطابق ماده ۱۱ آیین‌نامه گمرکی نیاز به پرداخت عوارض ندارند.

وی همچنین تأکید کرد: برای مصوبه تنظیم بازار نیز یک سری اصلاحات در نظر گرفته‌شده است که این اصلاحات در ستاد تنظیم بازار کشور مطرح‌شده و در صورت موافقت اعمال خواهد شد تا موضوع عوارض صادراتی مرتفع شود.

 

توجه به بازارهای داخلی علاوه بر بازارهای جهانی برای وضع عوارض صادراتی

 

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت همچنین بیان کرد: برای وضع عوارض صادراتی علاوه بر توجه به بازارهای جهانی، بازارهای داخلی نیز موردتوجه قرارگرفته‌اند؛ بر همین اساس عوارض صادراتی کالاهایی که در بازار داخل مشکلی ندارند را حذف کردیم تا بتوانند صادرات خود را به‌راحتی انجام دهند.

 

تازه‌های کسب و کار

از چانه‌زنی تا مطالبه‌گری

این روزها که آقای مسعود پزشکیان و شورای راهبردی ایشان به سرپرستی جواد ظریف در تکاپوی انتخاب وزرا هستند، سهم‌خواهی و لابی‌گری به شکل‌های مختلف