بازیگر اثرگذار در زیست بوم صنعت

رضا رباطی

مدیر عامل پترو نیرو صبا پترو نیرو صبا

به عنوان بنگاهی ارزش افرین، دوره تازه‌ای از توانمندی و بلوغ را به نمایش گذاشته است. در این سال، شرکت پس از فرودها و فرازهای سالیان گذشته، با نگاه راهبردی و برنامه محور، به بازنگری و بازتعریف دوباره‌ای از خود و فعالیت‌هایش پرداخته که ماحصل آن، اعمال تغییرات در روش‌ها و ساختار بود. در همه سال‌های گذشته، مدیرعامل، یکی از اعضای سهامدار هیات مدیره بوده است.

ولی با گام گذاشتن شرکت در عرصه طرح‌های بزرگ اقتصادی در داخل و خارج کشور، با درک نیازهای بنگاه‌داری در سطح کلان، ما شاهد تفکیک مالکیت از مدیریت بودیم تا کارها با روانی و سهولت بیشتری انجام شود. فعالیت اینجانب در جایگاه مدیرعاملی به عنوان تجلی جدا کردن مالکیت از مدیریت که از شاخصه‌های شرکت‌های بزرگ بین‌المللی است، جلوه‌ای از آینده‌نگری و اعتماد به مدیران داخل مجموعه می‌دانم که فرصتی فراهم کرد تا سه عضو محترم سیاست‌گذار شرکت، بتوانند در تحقق اهداف بالادستی و توسعه‌ای شرکت با فراغ بال فعالیت کنند و در بعد اجرایی، بتوانیم حرف‌های تازه و اقدامات جدید داشته باشیم. همان‌طور که می‌دانید، پترو نیرو صبا در آغاز با طرح‌های کوچک فعالیت خود را آغاز کرد و‌ در ادامه به جذب طرح‌های متوسط پرداخت، در سال‌های اخیر اما، با ورود به اجرای طرح‌های عظیم در حوزه آب، نیرو، نفت، گاز و پتروشیمی به قامت یک شرکت بزرگ و اثرگذار درآمد و اکنون طرح های بزرگ دیگری را در زمینه‌های متنوع حوزه انرژی در دست دارد که در موقع مقتضی نسبت به آنها اطلاع رسانی خواهد شد.

طبعا اداره بنگاهی در قواره و ابعاد ملی و فراملی، نیاز به تحول و تغییر داشت و‌ خوشبختانه این اتفاق با درایت هیات مدیره خود رخ داده است. مفاهیم برنامه‌ریزی و مدیریت متکی بر خرد جمعی، دو رکن مهم در جهان فکری من در طول دوران کاری‌ام بوده و در این مسیر سعی می‌کنم با نگاهی تیمی، فعالیت‌های شرکت را بیش از گذشته هموار کرده و پیش ببریم. پترو نیرو صبا نقاط قوت زیادی دارد، اما نمی‌توان منکر شد که خلاهایی هم وجود دارد که باید آنها را پوشش دهیم. به عنوان مثال، برنامه محوری و تقویت فرآیندها در زمره مواردی است که در ماه‌های اخیر اهتمام بیشتری به آن داشته‌ایم و این روند با قدرت ادامه پیدا می‌کند. برای شکل گیری یک ابر شرکت، ناچار به بازنگری و اصلاح و توجه به مقوله بهبود تدریجی و مستمر هستیم .

این ظرفیت را در ارکان شرکت می بینم و امیدوارم همه با هم، به جایگاهی بالاتر و درخور برسیم. نکته پایانی آن‌که با گذشت حدود ۱6 سال از فعالیت شرکت پترونیرصبا و کسب جایگاه یک بازیگر فعال و اثرگذار در زیست‌بوم نفت ‌وگازو پتروشیمی کشور، توسعهٔ کسب‌وکار مکمل زنجیرهٔ اصلی ارزش در این حوزه و ورود به کسب‌وکارهای جدید و دارای جذابیت سرمایه‌گذاری در سایر اکوسیستم‌ها در دستور کار سهامداران مجموعه قرار گرفته است.

سپری‌کردن مراحل رشد و ایجاد تنوع در کسب‌وکارهای تحت سرپرستی همواره یک مرحلهٔ پرچالش برای سازمان‌ها در این مرحله از چرخهٔ عمر محسوب می‌شود. به این منظور کارگروهی به‌عنوان یک حلقهٔ مشورتی در کنار مدیریت ارشد، مسئولیت راهبری این مرحله تا استقرار بنگاه مادر و فعال‌شدن کارکردهای وظیفه‌ای و فرایندهای طرح‌ریزی‌شده برای آن را برعهده دارد تا با تهیه و تصویب سند جامع، به تعریف مسئولیت‌ها، وظایف و در نهایت ثبت حقوقی مجموعه به عنوان یک هلدینگ اقتصادی صنعتی برسیم. به امید روزهای تابناک برای پترو نیرو صبا.

تازه‌های کسب و کار

از چانه‌زنی تا مطالبه‌گری

این روزها که آقای مسعود پزشکیان و شورای راهبردی ایشان به سرپرستی جواد ظریف در تکاپوی انتخاب وزرا هستند، سهم‌خواهی و لابی‌گری به شکل‌های مختلف