۱۳۰ دلار حق عبور ارضی از کامیون‌های ترانزیت ایرانی در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان
۱۳۰ دلار حق عبور ارضی از کامیون‌های ترانزیت ایرانی در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان

صنعت حمل و نقل آنلاین: به دنبال جلوگیری از عبور و مرور کامیون‌های ترانزیت بین‌المللی به خاک ارمنستان توسط جمهوری آذربایجان در یک ماه قبل از نوار مرزی جمهوری آذربایجان، این موضوع با شرط ایجاد راه مستقل کناره‌رو در مرز توسط ارمنستان بدون ورورد از خط مرزی جمهوری آذربایجان در حال رفع شدن است. مرزبانی […]

صنعت حمل و نقل آنلاین: به دنبال جلوگیری از عبور و مرور کامیون‌های ترانزیت بین‌المللی به خاک ارمنستان توسط جمهوری آذربایجان در یک ماه قبل از نوار مرزی جمهوری آذربایجان، این موضوع با شرط ایجاد راه مستقل کناره‌رو در مرز توسط ارمنستان بدون ورورد از خط مرزی جمهوری آذربایجان در حال رفع شدن است.

مرزبانی و پلیس مرزی جمهوری آذربایجان مستقر در نزدیکی‌های شهر گوریس، به‌عنوان حق عبور ارضی (توپراق باستی) عوارض عبور از کامیون‌ها و تریلرهای عبوری درخواست کرده بود. در آغاز امر اعلام شد که این امر شایعه‌ای بیش نیست ولی یکی از رانندگان قبض پرداختی را نشان داده که مبلغ ۱۳۰ دلار با قیمت ارز ایران تقریبا سه میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان که رقم بزرگی برای صاحبان تریلرها و رانندگان است توسط مرزبانی جمهوری د آذربایجان ریافت شده است. اگر همان کامیون موقع برگشت دارای بار باشد باید همان رقم را مجددا بپردازد. با توجه به حجم عبور تریلرها از این مرز که به بیش از ۹۰ تریلر به جز وسایل نقلیه دیگر در روز می‌رسد این رقم در رفت و برگشت به ۱۸۰ تریلر و به رقمی تقریبی ۲۳هزار دلار می‌رسد که معادل ریالی آن ۵۹۸۰۰۰۰۰۰۰ برابر با پنج میلیارد و نهصد و هشتاد هزار ریال می‌شود که رقم تحمیلی به رانندگان تریلر ایرانی است. هم اکنون ۹۰درصد کامیون‌هایی که وارد ارمنستان می‌شوند، ایرانی هستند و اگر کامیون‌های گرجستانی هم باشد آن‌ها نیز در ایران کاپوتاژ شده‌اند.

یک مقام آگاه در منطقه آزاد ارس و ماکو اعلام کرد که مرزبانی ایران طرف جمهوری آذربایجانی را دعوت به مذاکره کرده تا این مورد حل و فصل شود. بیشترین بار حلال‌های نفتی، مواد نفتی، قیر و روغن‌های پایه و در حجم کمتر مواد غذایی یا قطعات صنعتی است.

دکتر ابراهیمی، دبیرکل اسبق اتاق ایران و ارمنستان در این‌باره گفت: ارمنستان بازار خوبی برای بازرگانان ایرانی است و تجار آذربایجان شرقی و غربی و استان اردبیل آشنایی خوبی به این بازار دارند، ولی متاسفانه ما نتوانستیم در ابتدای فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این بازار بالقوه و بالفعل را در اختیار داشته باشیم، گر چه تعداد زیادی از ارامنه ایران نیز وارد این بازار شده‌اند ولی به علت عدم رعایت اخلاق کسب و کار و انضباط تجاری این بازار را از دست دادیم. مکان بزرگی چون پاتاک پتک از طرف دولت وقت ارمنستان در اختیار بازرگانان ایران قرار داشت و شرکت آبزیان مجری این طرح نیز زحمات زیادی کشید ولی متاسفانه به‌تدریج همین بازارچه به دست خود ایرانیان تبدیل به بازار کالاهای ترک شد.

ابراهیمی افزود: اغلب تجار در حوزه علمدار، جلفا، بازرگان و منطقه آزاد ارس ساکن منطقه هستند و آشنایی به زبان ارمنی دارند که همین‌ها پایه‌های محکمی برای تجارت است و لزوما باید گستره مبادلات خیلی بالاتر از این امر باشد. ما می‌توانیم به ارمنستان علاوه بر مواد پایه نفتی، شوینده‌ها، کنسرو، ماکارونی، شکلات و انواع مصنوعات صادر کنیم و همچنین می‌توانیم از موقعیت استراتژیک اقتصادی ارمنستان برای صدور تولیدات صنعتی – معدنی و مواد غذایی و محصولات جالیزی به کشورهای حوزه قفقاز استفاده کنیم.

هم اکنون ارزش صادرات ایران به ارمنستان در ۵ ماه گذشته ۶% از سهم صادرات ایران است که شاهد کاهش  ۱۶درصدی صادرات نسبت به ۵ ماه مشابه سال گذشته هستیم که می‌تواند در نتیجه جنگ جمهوری آذربایجان و ارمنستان باشد.