علی کشفی: ۴۰ درصد فروش قبل از همه‌گیری کرونا را به دست آوردیم
علی کشفی: ۴۰ درصد فروش قبل از همه‌گیری کرونا را به دست آوردیم

نشست خبری” استارتاپ گردشگری فلایتیو” به صورت آنلاین روز چهارشنبه هشتم مرداد ماه با حضورعلی کشفی، هم‌بنیان‌گذار و مهیار محمدی مدیر مارکتینگ فلایتیو به بهانه «تغییرات بصری این برند» برگزار شد. دراین نشست به تاثیرات کرونا بر کسب و کار فلایتیو و کاهش ۹۰ درصدی فروش این شرکت اشاره شد و همچنین از رسیدن به ۴۰ درصد فروش قبل از شیوع کرونا خبر داد.

نشست خبری” استارتاپ گردشگری فلایتیو” به صورت آنلاین روز چهارشنبه هشتم مرداد ماه با حضورعلی کشفی، هم‌بنیان‌گذار و مهیار محمدی مدیر مارکتینگ فلایتیو به مناسبت تغییرات بصری این برند و ارزیابی عملکرد این مجموعه در روزگار کرونایی برگزار شد. دراین نشست به تاثیرات کرونا بر کسب و کار فلایتیو و کاهش ۹۰ درصدی فروش این شرکت اشاره شد و همچنین از رسیدن به ۴۰ درصد فروش قبل از شیوع کرونا خبر داد.

به گزارش خبرنگار صنعت حمل و نقل آنلاین، هم‌بنیانگذار فلایتیو از برنامه‌های ویژه و تغییر سیاست‌های این سرویس در مورد قرار گرفتن در بحران‌های احتمالی بعدی و چگونگی رفع شوک‌های احتمالی خبر داد. مدیران فلایتیو نیز در این نشست در سه بخش در خصوص تاثیر شیوع ویروس کرونا بر صنعت گردشگری و فروش این پلتفرم، تغییرهویت بصری فلایتیو و برنامه‌‌های آینده این کسب‌وکار صحبت کردند. 

علی کشفی با اشاره به این مسئله که شیوع ویروس کرونا تمام کسب‌وکارها را تحت تاثیر خود قرار داده و صنعت گردشگری از صنایع دیگر آسیب بیشتری متحمل شد، گفت: «سال ۹۸ سال بسیار سختی برای ما بود. در ابتدای سال ۹۸ سال سختی را به واسطه سیل آغاز کردیم در آبان ماه با قطعی اینترنت مواجه شدیم و آسیب‌های جدی به کسب‌وکارهای آنلاین وارد کرد و پس از آن دو مورد شیوع کرونا بود که ضربه‌ای دیگر به فعالان حوزه آنلاین و آفلاین زد. شرایط سال ۹۸ موجب شد تا به فکر ایجاد تغییرات اساسی در کسب‌وکار خود باشیم. این دوران را می‌توانیم به سه دسته زمانی تقسیم کنیم. دوران بحران کرونا که متاسفانه مشخص نیست این دوران چه زمانی به پایان می‌رسد چراکه  این ویروس با تغییرات زیادی همراه بوده و در حال‌حاضر هم در اوج شیوع کرونا هستیم. دوران بعدی دوران ریکاوری است که در واقع ریکاوری دنیای بعد از کرونا را خواهیم داشت.

در دوران بعد از کرونا رفتار افراد بسیار تغییر خواهد کرد و دولت‌ها و کسب‌وکارها هم در ارائه خدمات خود دچار تغییراتی خواهند شد. کشفی درادامه با بیان این نکته که این دوران چه زمانی به پایان می‌رسد، اعلام کرد: مطالعات در دنیا نشان می‌دهد که صنعت گردشگری به حالت سابق خود بعد از اتمام کرونا باز نمی‌گردد. در این مدت یعنی اسفند ماه سال گذشته و فروردین ماه امسال با نود درصد کاهش فروش روبرو بودیم. از اردیبهشت ماه سال جاری در فروش، روند رو به رشدی را طی کردیم و هم‌اکنون توانستیم به رشد ۴۰ درصدی فروشی که پیش از شیوع کرونا داشتیم، دست پیدا کنیم. البته هنوز در فروش خود ۶۰ درصد کاهش داریم و نمی‌دانیم این وضعیت چقد ادامه خواهد داشت.

فلایتیو در دوران شیوع ویروس کرونا کسب و‌کار خود را به گونه‌ای مدیریت کرد تا منجر به تعدیل نیرو نشود، وی در این خصوص اظهار کرد: در این دوران سخت با توجه به تحمل تمام سختی‌ها خوشبختانه تعدیل نیرو نداشته‌ایم، به نظر من برخی از شرکت‌هایی که با شیوع کرونا تعدیل نیرو کردند این تعدیل نیرو ارتباطی به کرونا نداشت و تنها یک بهانه بود.

چشم‌اندازهای فلایتیو

علی کشفی، هم‌بنیانگذار فلایتیو در مورد برنامه‌ها و چشم‌اندازهای فلایتیو در اوضاعی که ویروس کرونا همچنان پابرجاست،گفت: در حقیقت نمی‌توان پیش‌بینی کرد که این دوران چه زمانی به پایان می‌رسد، دشوار است و نمی‌توان به راحتی نظر داد یا راجع به آن صحبت کرد؛ اما در مورد آینده ما مطمئن هستیم که در سه حوزه می‌خواهیم فعالیت‌هایی انجام دهیم. در ابتدا باید راهکاری پیدا کنیم تا در آینده در شرایط مشابه کرونا به این شکل دچار غافلگیری نشویم، یعنی در مورد توافق با شرکای خارجی و ایرلاین‌ها و همکاری با هتل‌ها یا در بحث تامین گردش مالی و ارائه خدمات ارزش افزوده قصد داریم، قالبی طراحی کنیم تا در آینده در موارد مشابه دچار سردرگرمی نشویم و خدمات باکیفیت به کاربران ارائه دهیم. تمرکز بر دورکاری و راه‌اندازی زیرساخت‌های مناسب برای این روش کارموضوع دیگری است که هم در دنیا و هم در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

کشفی در خصوص حوزه سوم بیان کرد: قصد داریم تا روی شرایط موجود و بازار و رفتار مشتری در سه دوره بحران و ریکاوری و پس از کرونا تحقیقات و بررسی‌هایی انجام دهیم تا بهترین تصمیمات را بگیریم و خدمات خوبی ارائه دهیم.

تغییر برند و لوگو فلایتیو

مهیار محمدی، مدیر مارکتنیگ فلایتیو در ادامه این نشست در خصوص تغییر هویت بصری فلایتیو و بازآفرینی برند بیان کرد: در سال‌های اخیر بسیاری از برندهای مهم جهان تغییراتی در  ساختار سازمانی و مدیریتی خود ایجاد کردند. در سال گذشته فلایتیو جذب سرمایه داشته و نیازمند تعییر و تحول بود تا سرویس‌دهی بهتری به کاربران خود داشته باشد. از اوایل سال گذشته متوجه شدیم که برند قبلی پاسخگوی نیازها و اهدافی که بنیان‌گذاران داشتند، نیست.

بررسی‌ها، تحقیقات و مطالعات گسترده‌ای با مشتریان و هم‌‌بنیان‌گذاران به انجام رسید، تمام اطلاعات به دست آمده گویای آن بود که فلایتیو در بحث لوگو و رنگ سایت نیاز به تغییر و تحول دارد. 

محمدی در ادامه از رنگ‌هایی که در لوگو به کار رفته سخن به میان آورد و گفت: مردم رنگ‌هایی را که در لوگو به کار رفته، در طلوع و غروب آفتاب می‌توانند ببینند. رنگ‌های مختلف این لگو نشانگر ارزش‌‌ها و سرویس‌های مختلفی است که در فلایتیو ارائه می‌دهیم و ما تمایل داریم با این رنگ‌ها مدرن بودن و هیجان را نشان دهیم.

رنگ آبی حس و حال مدرن بودن، نارنجی سرحالی و سلامتی و انرژی، صورتی ارتباط با مشتری و تجارت و جذابیت و بنفش خدمات باکیفیت را نشان می‌دهد. حالت دایره‌ای و چرخشی لوگو هم نمایانگر گردش کره زمین است که نشان‌دهنده، گردشگری و سرزندگی است.