کالاهای صادراتی و وارداتی در بنادر؛ مشمول تخفیف صددرصدی عوارض
کالاهای صادراتی و وارداتی در بنادر؛ مشمول تخفیف صددرصدی عوارض
صنعت حمل و نقل آنلاین: فرهاد منتصر کوهساری، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، بسته تخفیف‌ها و تسهیلات ارائه شده به صاحبان کالا و سرمایه گذاران بخش خصوصی در بنادر کشور را تشریح کرد

صنعت حمل و نقل آنلاین: فرهاد منتصر کوهساری، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، بسته تخفیف‌ها و تسهیلات ارائه شده به صاحبان کالا و سرمایه گذاران بخش خصوصی در بنادر کشور را تشریح کرد.

حمایت از بخش خصوصی

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی درباره تخفیف‌ها و تسهیلات ارائه شده به صاحبان کالا و سرمایه‌گذاران در بنادر کشو، اظهار داشت: در راستای حمایت از بخش خصوصی؛ ۱۶ بند مدنظر قرار گرفته که اولین بند آن مربوط به صنعت بانکرینگ است.

تخفیف برای سوخت‌رسان‌ها

تمامی واحدهای شناور سوخت‌رسان که منحصرا به امر سوخت‌رسانی مبادرت می‌کنند صددرصد در حقوق و عوارض و هزینه لایروبی مشمول تخفیف می‌شوند.

کوهساری بیان کرد: تمامی شناورهای رو- رو در بنادر شمالی کشور؛ ۸۰ درصد تخفیف در حقوق، عوارض و هزینه، تمامی شناورهای زیر GT۱۰۰۰ با مالکیت ایرانی در جنوب کشور؛ مشمول ۵۰ درصد تخفیف در حقوق و عوارض، تمامی شناورهای ساخته شده در مجتمع‌های کشتی‌سازی مشمول صددرصد تخفیف در حقوق و عوارض، تمامی شناورهای کانتینربر در بنادر شمالی و جنوبی کشور؛ مشمول ۲۵ درصد تخفیف در حقوق، عوارض و هزینه توقف و نیز تمامی شناورهای ایرانی متردد به بنادر شمالی و جنوبی کشور؛ مشمول ۱۰ درصد تخفیف در حقوق، عوارض و هزینه می‌شوند.

۹۰ درصد تخفیف در حقوق، عوارض و هزینه

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی به کشتی‌های مسافری، بار-مسافر و کروز اعم از ایرانی و خارجی با سفرهای داخلی و بین‌المللی؛ مشمول ۹۰ درصد تخفیف در حقوق، عوارض و هزینه می‌شوند، اشاره و بیان کرد: کالاهای صادراتی در تمامی بنادر کشور؛ مشمول صددرصد تخفیف در عوارض و ۲۵ درصد تخفیف در هزینه‌ها هستند و برای کالاهای ترانزیتی نیز صددرصد تخفیف در عوارض و ۵۰ درصد تخفیف در هزینه‌ها مدنظر قرار گرفته شده است.

تخفیف ۵۰ درصدی برای شناورها

منتصرکوهساری تاکید کرد: تمامی شناورهای حامل کالاهای اساسی و کاپوتاژها در بنادر مبدا و مقصد؛ تخفیف ۵۰ درصد در حقوق، عوارض و هزینه‌ها لحاظ شده است.

برای شناورهای متردد بین بندر شهیدکلانتری و شهیدبهشتی به منظور بارگیری کانتینرهای صادراتی و ترانزیتی صددرصد تخفیف درهزینه شیفتینگ (هزینه جابجایی) لحاظ شده است.

مدت معافیت کالاهای مواد معدنی در بندر شهیدبهشتی

وی در ادامه گفت: مدت معافیت کالاهای مواد معدنی در بندر شهیدبهشتی چابهار به مدت ۳ ماه از تاریخ ورود به بندر در نظر گرفته شده است و میزان تخفیف برای هزینه THC (هزینه تخلیه و بارگیری کانتینر) و خدمات جانبی ۱۰ درصد خواهد بود.

کوهساری از کانتینرهای یخچالی در بنادر شمالی و جنوبی وارداتی که مشمول ۲۰ درصد تخفیف در THC هستند، خبرداد و گفت: همچنین کانتینرهای یخچالی در بنادر شمالی و جنوبی صادراتی در مجموع مشمول ۴۵ درصد تخفیف در THC هستند.

بسته مشوق‌های تعرفه ‌ای و سرمایه گذاری در بندر شهیدبهشتی چابهار شامل تخفیف تا سقف ۶۰ درصدی در بخش هزینه راهنمایی و یدک‌کشی و نیز تخفیف تا سقف ۹۰ درصدی در بخش هزینه THC، تخفیف ۸۰ درصدی در بخش حقوق و عوارض، تخفیف تا سقف ۸۰ درصدی در بخش هزینه توقف، است.

  • منبع خبر : سازمان بنادر و دریانوردی