۵۰ میلیارد دلارمبادلات تجاری ایران وچین در چشم انداز سال ۲۰۱۸
۵۰ میلیارد دلارمبادلات تجاری ایران وچین در چشم انداز سال ۲۰۱۸

درسومین همایش بازرگانی وسرمایه گذاری ایران وچین مطرح شد: ۵۰ میلیارد دلارمبادلات تجاری،چشم انداز سال ۲۰۱۸   سومین همایش بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و چین  با حضور محمد خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری ایران، اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران، پانگ سن سفیر چین در ایران و جمعی از فعالان تجاری دو کشور در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد. رشد […]

درسومین همایش بازرگانی وسرمایه گذاری ایران وچین مطرح شد:

۵۰ میلیارد دلارمبادلات تجاری،چشم انداز سال ۲۰۱۸

 

سومین همایش بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و چین  با حضور محمد خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری ایران، اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران، پانگ سن سفیر چین در ایران و جمعی از فعالان تجاری دو کشور در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

رشد سرمایه گذاری چین در ایران
محمد خزاعی در این همایش از رشد سرمایه گذاری چین در ایران خبر داد و با اشاره به توسعه روزافزون روابط همه جانبه دو کشور گفت که روابط ایران و چین، اهمیتی بیش از ابعاد اقتصادی دارد.

 

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

 

وی ادامه داد: اولین مساله و سوال این است که اساسا ما روابط مان را با چین بر چه اساسی تنظیم می کنیم. امروز بعضی وقت ها گلایه هایی از سطح روابط ایران و چین شنیده می شود. سوال اینجاست که آیا باید روابط مان را براساس انتظارات و توقع مان تنظیم کنیم و یا واقعیت های موجود؟ متاسفانه مشاهده می کنیم که به محض اینکه مشکل کوچک بانکی و یا تجاری در چین و یا ایران پیش می آید، برخی شروع به گلایه می کنند. این روش می تواند به رابطه چند هزار ساله بین ایران و چین لطمه بزند.

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران، اضافه کرد: واقعیت این است که ایران امروز یکی از بزرگ ترین قدرت های نظامی، سیاسی و اقتصادی منطقه محسوب می شود و کشوری است که بدون حضور آن، معادلات سیاسی منطقه رقم نمی خورد.

آمادگی ۱۶۸ کشور برای نمایشگاه شانگهای

در این همایش، مجیدرضا حریری نایب رییس اتاق بازرگانی ایران وچین با اشاره به تصمیم چین برای برگزاری نمایشگاه بزرگی در نوامبر ۲۰۱۸ (آذرماه) در شانگهای، گفت: تاکنون ۱۶۸ کشور برای شرکت در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند و اتاق مشترک بازرگانی و صنایع ایران و چین نیز متصدی پاویون ایران در این نمایشگاه خواهد بود.

تجارت ۴۰ میلیارد دلاری با چینی ها در سال ۲۰۱۷

اسدالله عسگراولادی رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در سومین همایش بازرگانی و سرمایه‌ گذاری ایران و چین ، اظهار کرد: یکی از وظایف اتاق بازرگانی ایران و چین تشویق و جذب سرمایه‌ گذاری فعالان چینی در ایران است.

وی افزود: آن چه در روابط دو کشور صدمه نمی‌خورد، سرمایه‌ گذاری است و می‌تواند در مقابل هر نوع حادثه تجاری دیگر بایستد؛ سرمایه‌گذاری به نفع هر دو کشور است.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اعلام کرد: در سال ۲۰۱۷ آمار خوبی در زمینه‌ مبادلات تجاری با چین داشتیم و به مرز ۴۰ میلیارد دلار نزدیک شدیم. همچنین در سال ۲۰۱۸ قول داده‌ایم که در زمینه مبادلات تجاری با چین به مرز ۵۰ میلیارد دلار برسیم.

عسگراولادی اظهار کرد: در سال ۲۰۱۸ در ۴ نمایشگاه چین شرکت می‌کنیم. همچنین هر ماه از یک هیات چینی پذیرایی می‌کنیم و امیدواریم در سال ۲۰۱۸ نیز کارنامه خوبی ارائه دهیم.

ادامه این گزارش را در شماره آینده ماهنامه صنعت حمل و نقل دنبال کنید .