وزیر راه‌و‌شهرسازی؛ نمایشگاه فرصتی است در راستای اقتصادی کردن حمل‌و‌نقل
وزیر راه‌و‌شهرسازی؛ نمایشگاه فرصتی است در راستای اقتصادی کردن حمل‌و‌نقل

وزیر راه و شهرسازی در خصوص هوشمند سازی لجستیک گفت: هوشمندسازی لجستیک از نکات بسیار مهم است، نمایشگاه فرصتی است تا در راستای اقتصادی کردن حمل‌و‌نقل گام برداریم.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص هوشمند‌سازی لجستیک گفت: هوشمندسازی لجستیک از نکات بسیار مهم است، نمایشگاه فرصتی است تا در راستای اقتصادی کردن حمل‌و‌نقل گام برداریم. به این شکل می‌توانیم به تجار به خصوص تاجران بین‌المللی اطمینان بهره‌گیری از یک ناوگان استاندارد را داده و بهینه کردن هزینه‌های حمل شاهد شکوفایی کشور در پرتو صادرات غیرنفتی باشیم.

چهارمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌و‌نقل، لجستیک و صنایع وابسته

به گزارش خبرنگار سایت ماهنامه صنعت حمل‌و‌نقل، چهارمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌و‌نقل، لجستیک و صنایع وابسته با حضور وزیر راه‌و‌شهرسازی صبح امروز  آغاز به‌کار کرد.

وزیر راه‌و‌شهرسازی در آغاز سخنرانی خود اشاره‌ای داشت به حادثه تاریخی ۲۶ آذر ۱۳۶۲ که به فرمان تاریخی امام خمینی (ره) با لبیک گویی رانندگان برای خروج کالاهای اساسی از بندر امام (ره) همراه بود، این روز را به همه فعالان در عرصه‌های دریایی، ریلی، جاده‌ای و هوایی تبریک گفت.

تحرک‌بخشی به دو حوزه حمل و نقل و مسکن

محمد اسلامی این نمایشگاه را فرصتی برای گفت‌وگو، تعامل،‌ انتقال تجربیات و ارزیابی عملکرد و تصویرسازی مطلوب از آینده دانست و با اشاره به دو بخش مهم مسکن و حمل‌و‌نقل در این وزارتخانه اظهار داشت:‌ مجموعه وزارت راه‌و‌شهرسازی به دنبال آن است تا با تحرک‌بخشی به دو حوزه حمل و نقل و مسکن، رونق ‌سهم این وزارتخانه در خروج از رکود اقتصادی را پایه‌گذاری کند.

دیپلماسی حمل‌ونقل

وی در ادامه تاکید کرد: در وزارت راه‌و‌شهرسازی در این زمینه طی یک سال اخیر، شاهد پیشرفت‌های خوبی بوده‌ایم که می‌توان به بخش دیپلماسی حمل‌ونقل اشاره داشت. با کشورهای عضو کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران، تفاهم‌نامه‌هایی به امضا رسید که با تبادل اسناد، یک بار برای همیشه موانع موجود از سر راه توسعه اقتصادی ایران برداشته شد و دیگر شاهد عدم هماهنگی در مسیر توسعه ترانزیت نخواهیم بود.

امضاء تفاهمنامه‌های چهار و پنج جانبه با کشورهای منطقه و آسیای میانه

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به تفاهمنامه‌های امضا شده در بخش ریلی گفت:‌ در این بخش تفاهمنامه‌های چهار و پنج جانبه با کشورهای منطقه و آسیای میانه به امضا رسیده است. به این طریق شاهد حمل کالا از شرق به چین و بالعکس و بازگشایی دوباره راه‌آهن ایران به ترکیه هستیم که ارتباط ما را با اروپا برقرار می‌کند.

هوشمندسازی لجستیک

اسلامی در ادامه بیان کرد:در بخش صنعت هوانوردی، با تمرکززدایی از فرودگاه‌های تهران، قرار است ۶ هاب هوایی در کشور ایجاد کنیم که از این تعداد، پروازهای متعدد داخلی و بین‌المللی انجام شود. در این خصوص نکته جالب در رسیدن به این پیشرفت‌ها در جایی است که تمام این موفقیت‌ها در سایه تحریم‌های غیرقانونی اسکتبار جهانی رخ داده است. نکته مهم دیگر هوشمندسازی لجستیک است. این نمایشگاه فرصتی است تا با توجه به این مقوله در راستای اقتصادی کردن حمل و نقل گام برداریم. به این شکل می‌توانیم به تجار به خصوص تاجران بین‌المللی اطمینان بهره‌گیری از یک ناوگان استاندارد را داده و بهینه کردن هزینه‌های حمل شاهد شکوفایی کشور در پرتو صادرات غیرنفتی باشیم.

تحرک پروژه‌ها با تمرکز بر مدیریت منابع و استفاده بهینه از اعتبارات

وی در رابطه با حجم بار ترانزیتی و تاثیر آن از تفاهمنامه‌ها، گفت:‌ در حوزه‌های زیرساختی راه و شهرسازی، سرمایه‌گذاری را با وجود محدودیت منابع ارتقاء داده‌ایم و توانستیم با تمرکز بر مدیریت منابع و استفاده بهینه از اعتبارات، تحرک خوبی به پروژه‌های زیرساختی بدهیم؛ به گونه‌ای که تا پایان دولت دوازدهم ۲۰۰۰ کیلومتر آزادراه به مجموعه آزادراه‌های کشور افزوده خواهد شد. توسعه راه‌های روستایی با هدف تحقق اشتغال روستاها در دستور کار سازمان راهداری قرار دارد و به عنوان یک برنامه ملی راه‌اندازی شده است؛ به‌گونه‌ای که تا پایان سال جاری و سال آینده، روزانه ۲۰ کیلومتر راه روستایی احداث خواهد شد. قرار است همچنین در کنار احداث راه‌های جدید، استفاده از تکنولوژی نوین، بهسازی و نوسازی راه‌ها با هدف افزایش راندمان حمل و نقل و کاهش سوانح جاده‌ای در دستور کار قرار گیرد.

تکمیل راه‌آهن چابهار ـ زاهدان از محل تزریق منابع صندوق توسعه ملی

محمد اسلامی در خصوص بهسازی جاده‌ها از جمله جاده چابهار ـ ایرانشهر که یکی از محورهای پرحادثه بوده گفت: در سال ۱۳۹۶ در این محور ۸۰۰ تا ۹۰۰هزار تن بار جابجا شد که یک میلیون و ۴۰۰هزار تردد در این جاده به ثبت رسید ولی تعداد تصادفات ۴۳۰ فقره و تعداد کشته‌ها ۹۰ نفر بود اما در سال ۱۳۹۷ علی‌رغم آنکه ۲.۵ میلیون تردد انجام شد و حجم بار عبوری سه برابر افزایش یافت، اما با استفاده از بهسازی و نوسازی این محور توانستیم تعداد تصادفات را به ۴۰۳ فقره و تعداد کشته‌ها را به ۸۹ نفر کاهش دهیم درحالی‌که فعالیت بندری نیز همزمان در بندر چابهار رونق داشته است. با تکمیل راه‌آهن چابهار ـ زاهدان از محل تزریق منابع صندوق توسعه ملی با موافقت رهبر معظم انقلاب، این خط تا سال ۱۴۰۰ تکمیل می‌شود.

نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل جاده‌ای اعم از اتوبوس و کامیون

وی در خصوص نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل جاده‌ای اعم از اتوبوس و کامیون گفت: نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل جاده‌ای اعم از اتوبوس و کامیون نیز با کمک نظام بانکی، امیدواریم نوسازی ناوگان جاده‌ای با سرعت پیش رود که هم شاهد افزایش راندمان حمل‌و‌نقل باشیم و هم ایمنی جاده‌ای و اشتغال در صنعت حمل‌و‌نقل رونق یابد.

نوسازی ناوگان ریلی

وی در ادامه در خصوص تفاهم‌نامه ای به میزان ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان ریلی سخن به میان آورد و گفت: تفاهم‌نامه ای به میزان ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان ریلی امضاء کرده‌ایم که برای اولین‌بار ۱۶ شرکت ریلی مسافری و باری، سفارش تولید ناوگان به شرکت‌های تولیدکننده داخلی داده‌اند و به زودی ناوگان جدید وارد صنعت حمل و نقل ریلی شده و به تدریج هر سه ماه یکبار شاهد افزوده شدن ناوگان جدید به این صنعت خواهیم بود.