دستورالعمل های اجرایی طرح راهداری زمستانی در سال جاری
دستورالعمل های اجرایی طرح راهداری زمستانی در سال جاری
صنعت حمل و نقل آنلاین: در اين نشست كه با حضور رياست اين سازمان، قائم مقام رياست سازمان، اعضاي هيات عامل و جمعي از مدیران ستادی و مدیران کل استانهای تهران، مازندران، البرز، گیلان، قزوین، قم، زنجان و سمنان برگزار شد ، دستورالعملهاي اجرايي طرح راهداري زمستاني سال جاري تشريح شد

صنعت حمل و نقل آنلاین: در این نشست که با حضور ریاست این سازمان، قائم مقام ریاست سازمان، اعضای هیات عامل و جمعی از مدیران ستادی و مدیران کل استانهای تهران، مازندران، البرز، گیلان، قزوین، قم، زنجان و سمنان برگزار شد، دستورالعمل های اجرایی طرح راهداری زمستانی سال جاری تشریح شد .

مدیریت بحران در مواقع شدت برودت هوا

عبدالهاشم حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی و ریاست این سازمان بر استفاده از تجارب راهداری زمستانی سال گذشته که با تلاش بی وقفه دست اندرکاران این حوزه به خوبی اجرایی شده است گفت: دستاورد هماهنگی های سیاستی و اجرایی سال گذشته، اجرای مستمر امور جاری راهداری  زمستانی و همچنین مدیریت بحران در مواقع شدت برودت هوا و بارش ها بوده است.

وی خاطر نشان کرد:

امسال نیز تاکید ما بر هماهنگی نیروهای اجرایی از هم اکنون، آمادگی نیروهاو ماشین آلات راهداری، چیدمان ماشین آلات و نیازهایی که در مجاورت محورهای مواصلاتی باید تجهیز شوند نظیر نمک و امکانات برف خورها است.

حسن نیا گفت :

مدیران ستادی توجه ویژه ای به بحث اعتبارات این بخش دارند و تمام تلاشها بر این است که اعتبارات به موقع تامین و تخصیص داده شود تا بدون وقفه در این امر مهم در حوزه راهداری، کمترین آسیب به راهها و ابنیه فنی در استانها برسد.

راهکارهای اجرایی در ماه های پر بارش

رصد سه دوره پر بارش در سنوات گذشته، در خصوص آمادگی این بخش و پیش بینی راهکارهای اجرایی در  ماههای پر بارش بسیار موثر است.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای همچنین افزود: در این خصوص در دوزمینه باید برنامه ریزی لازم انجام  شود.

ساماندهی و بهسازی ماشین آلات سازمان

در مرحله اول ساماندهی و بهسازی ماشین آلات سازمان و مرحله بعد استفاده از توان و پتانسیل بخش خصوصی و ماشین آلات موجود آنها مورد تاکید است.

وی گفت :

باتوجه به اینکه در حال حاضر جامعه مادرگیر بیماری کرونا است، احتمال شیوع این بیماری در بین همکاران حوزه راهداری با توجه به ماهیت کار آنها که مجموعه ای تجمعی است، وجود دارد.

لذا باید مدیران نسبت به اجرای پروتکل های بهداشتی از سوی راهداران برای تامین سلامت این عزیزان تاکید کنند و برای برقراری سیستم جایگزینی افراد نیز اقدام‌موثر صورت گیردتا در صورت ابتلا به این بیماری، خدشه ای در چرخه اجرایی خدمات راهداری زمستانی ایجاد نشود و کاربران جاده ها و مسافران، به صورت مستمر از خدمات این حوزه بهره‌مند شوند.

اهمیت اجرای دقیق دستورالعملهای راهداری زمستانی

در ادامه این نشست تخصصی، داریوش امانی قائم مقام ریاست سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در ستاد، امور استان‌ها و مجلس شورای اسلامی نیز بر اهمیت اجرای دقیق دستورالعمل های راهداری زمستانی تاکید کرد و افزود:

مشکلات موجود در این بخش شناسایی شده است و با توجه به تجارب سنوات گذشته و اجرای دقیق دستورالعمل هایی که با توجه به مسکلات فعلی و براساس نظر متخصصان حوزه و تجارب سنوات پیش صادر و ابلاغ شده است، لازم الاجرا است.

ابلاغ و تخصیص اعتبار مناسب جهت اجرای طرح زمستانی

وی با اشاره به ابلاغ و تخصیص اعتبار مناسبی جهت اجرای طرح راهداری  زمستانی سال جاری به استانها  افزود: با مدیریت هزینه ها و اجرای راهکارهای اجرایی، از تمام تخصص، توان و پتانسیل این بخش باید استفاده شود همانطور که در حوزه راه های روستایی و اجرای  پروژه های بازسازی ابنیه تخریب شده ناشی از سیل اجرایی شد و توسط رییس جمهور اخیرا مورد افتتاح‌ قرار گرفت.

امانی افزود:

با تمهیدات اندیشیده شده، پذیرفتنی نیست که راهی مسدود باشد.

با تعهد و تلاشی که از حوزه راهداری همواره شاهد بوده ایم، انتظار می رودبا وجود پیش بینی زمستانی پر بارش در سال جاری، با تمام تلاش، سطح سرویس مناسبی به مردم ارایه شود.

نقد و بررسی مشکلات

گفتنی است در ادامه این نشست تخصصی به صورت ویدئو کنفرانس با مدیران کل استانهای تهران، مازندران، البرز،گیلان، قزوین، قم، زنجان و سمنان ارتباط برقرار شد و مسایل و مشکلات مطروحه مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

رصد شرایط جوی و بارشی استانهای مجاور

در ادامه این نشست رضا اکبری معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز در ارتباط ویدئو کنفرانسی با اعضای جلسه افزود:

از هم اکنون ادارات راهداری و حمل و نقل جاده ای استانها باید نسبت به رصد شرایط جوی و بارشی استانهای مجاور خود حساس باشند و به محض ورود سامانه جوی بارشی به کشور، شرایط این سامانه و تاثیر آن بر استان خود و همچنین استانهای مجاور را رصد کرده، در صورت وجود نیاز، اعزام نیروها و‌ماشین آلات کمکی به استان مربوطه صورت گیرد.

راهداری در راستای کمک به پلیس راه

وی  اظهار داشت :

ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استانها همچنین باید در خصوص اعمال مدیریت ترافیک جاده ها در مواقع شدت بارش ها جدی عمل کنند و چنانچه قرار است جاده ای مسدود باشد و پلیس با توجه به محدودیتها، امکان انسداد کامل محور را ندارد، همکاری کامل را با نیروهای پلیس راه داشته باشند و راهداری در راستای کمک به پلیس راه قرار گیرد.

  • منبع خبر : سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای