تبریک وزیر راه و شهرسازی در روز جهانی شهرها

صنعت حمل و نقل آنلاین: به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وزیر راه و شهرسازی در پیامی روز جهانی شهرها که مصادف با ۱۰ آبان_ ۳۱ اکتبر ۲۰۲۰ است را تبریک گفت.

متن پيام وزير راه و شهرسازی به شرح زیر است:

انتخاب آخرین روز ماه اکتبر به عنوان روز جهانی شهرها یادآور اهمیت و نقش شهرها در کیفیت زیست انسان در روی کره زمین به شمار می‌‌رود. امسال این روز را در حالی گرامی می‌‌داریم که بیماری جهانگیر کرونا تمامی جوامع را در کشورهای توسع‌ه‌یافته، در حال توسعه، و کمتر توسعه یافته در پنجه خود گرفتار ساخته است. این بیماری نشان داد سکونتگاه‌‌های ما تا چه اندازه در برابر چنین سوانحی آسیب‌‌پذیر، و در تأمین حقوق شهروندی همچون دسترسی به محیط زیستی سالم و مسکن متناسب با نیاز ناتوان هستند.

در جمهوری اسلامی ایران، ضرورت حفظ محیط زیست برای نسل‌‌های آینده و حق برخورداری از مسکن متناسب با نیاز در مواد ۵۰ و ۵۱ قانون اساسی مصوب سال ۱۳۵۸، نزدیک به یک دهه پیش از طرح این موارد در اسناد بین‌المللی، مورد تصریح قرار گرفته است. همچنین برنامه‌‌ریزی برای گسترش طراحی شده شهری از سال ۱۳۵۱، با تصویب قانون تشکیل شورای عالی معماری و شهرسازی در دستور کار دولت قرار داشته است. هرچند، کشور در اجرای برنامه‌‌های عمرانی خود با چالش‌‌های بزرگی همچون هشت سال جنگ تحمیلی، تحریم‌‌ها و اقدامات یک‌جانبۀ تحمیلی، و انواع سوانح طبیعی روبرو بوده است.

از سوی دیگر، فرارسیدن قرن بیست و یکم فرصت‌‌هایی نظیر بهره‌‌گیری کارآمد از فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی را  به همراه داشته است كه می‌تواند زمينه‌ساز بروز الگوهای نوين برنامه‌ريزی و مديريت شهری با مشاركت فعال و بيش از پيش كليه جوامع محلی و شهروندان و در نتيجه ارتقاء زيست شهری شود.

در همين راستا،  برنامه سیاست نوین شهری و شهر هوشمند که جمهوری اسلامی ایران در سطح بين‌المللی یکی از سه کشور پیشتاز در اجرای آن است اکنون با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد وارد مرحله دوم خود می‌‌شود. این برنامه فرصتی را فراهم می‌‌آورد تا آموخته‌‌های ایران و دیگر کشورهای جهان در چهارچوبی روشمند احصاء و در قالب پروژه‌‌های عملی به اجرا گذاشته شود. جمهوری اسلامی ایران از این تبادل دانش و تجربه استقبال می‌‌کند و امیدوارم با اجرای موفقیت آمیز سیاست نوین شهری گامی ديگر به سوی توسعه پايدار شهری و از رهگذر آن ايجاد “شهر بهتر برای زندگی بهتر” دست یابیم.

تازه‌های کسب و کار

از چانه‌زنی تا مطالبه‌گری

این روزها که آقای مسعود پزشکیان و شورای راهبردی ایشان به سرپرستی جواد ظریف در تکاپوی انتخاب وزرا هستند، سهم‌خواهی و لابی‌گری به شکل‌های مختلف