کمیته دائمی پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار راه‌آهن

اولویت نخست شرکت راه آهن؛ حفظ سلامت کارکنان

صنعت حمل و نقل آنلاین: با حضور سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نشست کمیته دائمی پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار در راه‌آهن با تمرکز بر کنترل کرونا برگزار شد و طی آن بر تمرکز و ضرورت تسریع در اقدامات پیشگیرانه جهت مقابله با ویروس کرونا در بخش‌های مدیریتی، آموزشی، حوزه کارکنان و مسافری تاکید شد.

در این نشست که مدیران مناطق راه‌آهن از سراسر کشور به‌طور ویدئو کنفرانس حضور داشتند، آخرین اقدامات انجام شده در خصوص اجرای پروتکل‌های بهداشتی در راه‌آهن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سعید رسولی در این نشست از ویژه گی های آن چنین گفت: امروز جلسه کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار با صدور ابلاغیه‌ای از سوی شرکت راه‌آهن تشکیل شده است و این کمیته دائمی است و سازوکار آن باید در تمامی حوزه فعالیت راه‌آهن اجرا شود.

سازوکارهایی جهت پیشگیری و مقابله با انواع بیماری‌های واگیردار

به دلیل اینکه سطح تماس افراد در راه‌آهن از نظر مسافر، بار و تعداد افراد شاغل که همچون یک خانواده بزرگ در کنار یکدیگر مشغول به فعالیت هستند، زیاد است.

بنابراین ضرورت دارد تا سازوکاری جهت پیشگیری و مقابله با انواع بیماری‌های واگیردار از جمله ویروس کرونا در شرکت راه‌آهن پایه‌ریزی شود تا با تمهیداتی که در این کمیته لحاظ می‌شود، کمترین آسیب به افراد مرتبط وارد شود.

اکنون موج سوم کرونا از راه رسیده است و مردم کشورمان نیز همچون مردم سایر کشورها، با این بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

از آن رو که این ویروس غیرقابل پیش‌بینی است و هر روز ماهیت و آثار آن تغییر می‌کند.

می‌بایست این بیماری را کنترل کنیم و از گرفتار شدن خودمان، مسافران، همکاران و خانواده‌ها به این ویروس جلوگیری کنیم.

به گفته وزیر بهداشت، در حال حاضر این بیماری فاقد علائم است و وظیفه ما این است که به‌طور مستمر به بخشنامه‌ها، پروتکل‌های الحاقی و اظهارات متخصصان و مراجع صاحب صلاحیت گوش فرا دهیم و عمل کنیم.

برخی از افراد ویروس کرونا را دست کم گرفته‌ و آن را به سطح آنفولانزا تقلیل داده‌اند.

کرونا با آنفولانزا تفاوت‌های بسیاری دارد و این سهل‌انگاری که در جامعه دیده می‌شود، عواقب فجیعی به دنبال خواهد داشت.

منشأ این تفکر که باعث دست کم گرفتن خطر کرونا می‌شود، باید شناسایی و با آگاهی بخشی با آن مقابله شود. به همین دلیل ضرورت دارد تا نکات مهم بهداشتی جمع‌آوری و به طریق مختلف اطلاع‌رسانی شوند.

بررسی اقدامات انجام شده راه‌آهن از سوی کمیته دائمی پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار

در این نشست، همچنین اقدامات انجام شده از سوی این کمیته در چند بخش عمومی و مدیریتی، مسافری، آموزشی و درون‌سازمانی مورد بررسی قرار گرفت و مدیرعامل شرکت راه‌آهن پس از دریافت گزارش‌ها، دستورات لازم را صادر کرد.

اقدامات عمومی و مدیریتی

در بخش اقدامات عمومی و مدیریتی؛ اهم اقدامات مطرح شده شامل همکاری با وزارت بهداشت جهت شناسایی موارد مشکوک به ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار آن در ایستگاه‌های راه‌آهن، همکاری با سازمان هلال‌احمر کشور در راستای استقرار گروه‌های پزشکی مسلط و مجهز به وسایل مربوطه برای تشخیص و شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا یا افراد مشکوک به این بیماری و همکاری با سازمان اورژانس کشور در راستای استقرار گروه‌های پزشکی مسلط و مجهز به وسایل مربوطه برای تشخیص و شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا یا افراد مشکوک به این بیماری بوده است.

همچنین تجهیز ایستگاه راه‌آهن رازی (مبدأ ورود و خروج قطارهای بین‌المللی) و برخی دیگر از ایستگاه‌های ریلی به اتاقک جهت استقرار تیم اورژانس، حذف بیش از ۸۰ درصد قطارهای مسافری شبکه ریلی با هماهنگی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی مسافری، اجرای کامل و مداوم پروتکل‌های بهداشتی در زمینه فاصله‌گذاری اجتماعی، ضدعفونی کردن، ضدعفونی فضاهای عمومی، اختصاص اقلام بهداشتی به همکاران، مراجعان، مسافران و نصب محلول‌های ضدعفونی، تشکیل گروه همیاران سلامت و عضویت نمایندگان کلیه ادارات ستادی و مناطق در این گروه به‌منظور انسجام در آموزش، اجرا و نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشت در سطح شبکه ریلی، عضویت راه‌آهن در گروه ویژه ۱۹Covid- که اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها (UIC) تشکیل داده است و همکاری با آن‌ها جهت بررسی راه‌های مقابله با ویروس کرونا در سطح شبکه ریلی کشور از دیگر اقدامات انجام شده این شرکت در مقابله با کرونا است.

این شرکت به‌منظور مواجه با کرونا در زمینه ترجمه و ارسال دستورالعمل‌های اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها (UIC) در خصوص مدیریت بیماری کرونا برای متولیان و ذینفعان ریلی، ترجمه و ارسال پرسشنامه ارسالی UIC در خصوص اقدامات راه‌آهن‌ها برای جلوگیری از ویروس کرونا، ترجمه توصیه‌های اولیه کنسرسیوم عملیات مشترک دروازه‌های سلامت اتحادیه اروپا و برنامه بهداشت اتحادیه اروپا در خصوص «آمادگی و پاسخ به موارد ۱۹COVID- در گذرگاه‌های زمینی (قطارها و ایستگاه‌های ریلی) در اتحادیه اروپا (EU) و منطقه اقتصادی اروپا (EEA) در کشورهای عضو این اتحادیه» و ارسال به معاونت‌ها و مناطق راه‌آهن، تجهیز سالن ورزشی راه‌آهن اهـواز برای نقاهتگاه ۱۰۰ تخته خوابه بیماران کرونایی و ایجاد تونل‌های ضدعفونی واگن‌ها در مرزهای بین‌المللی جهت انجام صادرات، واردات و ترانزیت کالا راه‌اندازی قطار ویژه سلامت در برخی از قطارهای ۵ ستاره اقدامات سازنده و تأثیرگذاری انجام داده است.

اقدامات انجام شده در بخش مسافری

در بخش  قطارهای مسافری اقدامات انجام شده شامل استفاده از ظرفیت RailTv به منظور آموزش غیر حضوری و آنلاین به مسافران، اجرای طرح استرداد بلیت قطارهای مسافری بدون کسر هزینه کنسلی، استرداد بهای بلیت مسافران بدو مراجعه به مراکز فروش از طریق سامانه‌های ۵۱۴۹ راه‌آهن و ۱۵۳۹، اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در قطارهای مسافری با رعایت فروش آنلاین حداکثری ۵۰ درصد در هر کوپه.

(به‌نحوی‌که در کوپه‌های ۴ تخته به جز خانواده، حداکثر ۲ نفر و در کوپه‌های ۶ تخته حداکثر ۳ نفر تأمین جا می‌شوند) و برنامه‌ریزی و اعزام قطارهای مسافری با توجه به شرایط مناطق و تقاضای موجود بوده است.

همچنین این شرکت در زمینه فروش بلیت آنلاین به صورت مکانیزه با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، تسهیل در استرداد بلیت‌های فروخته شده به‌منظور اجرای سیاست کاهش سفرهای بین‌شهری، حذف برنامه حرکت قطارهای مسافری دارای ضریب اشغال پایین، توزیع ماسک به همراه بلیت قطار جهت ورود ایمن به سالن‌های قطار، ممنوعیت استفاده از غذای باز در رستوران قطار و الزام در توزیع غذای بسته‌بندی شده، ممنوعیت استفاده از رستوران‌های قطار و ظروف موجود، تأکید و نظارت بر لزوم استفاده از ظروف یک‌بار مصرف و غذاهای بسته‌بندی شده در کلیه قطارهای مسافری و فودکورت‌های ایستگاه‌ها و تعميم سطح الزام استفاده از نان بسته‌بندي به تمامي شرکت‌های مالک واگن مسافري اقدامات مؤثری جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام داده است.

از دیگر اقدامات انجام شده می‌توان به اجرای کامل و مداوم کلیه پروتکل‌های بهداشتی در زمینه فاصله‌گذاری اجتماعی، ضدعفونی کردن، ضدعفونی فضاهای عمومی، اختصاص اقلام بهداشتی به مراجعان، مسافران، غربالگری و همکاری با نهادهای متولی امر جهت شناسایی مبتلایان و افراد مشکوک، اجرای طرح‌های حمایتی از مبتلایان و گروه‌های آسیب‌پذیر، اطلاع‌رسانی و آموزش گسترده از طریق انتشار اطلاعیه‌ها و مطالب آموزشی و آگاهی‌بخش در فضای مجازی با بالغ بر ۵۰۰ هزار بازدید، استفاده از کلیه مجراهای رسانه‌ای جهت آموزش و اطلاع‌رسانی گسترده از جمله اقلام انتشاراتی نظیر پوستر، پخش فیلم‌های آموزشی در ایستگاه‌ها و قطارها و انتشار نشریه روی ریل سلامت، پیامک، فضای مجازی اشاره کرد.

وظایف عمومی مدیران مناطق

در زمینه وظایف عمومی مدیران مناطق در زمینه مبارزه با کرونا می‌توان به اقداماتی نظیر تأمین تب‌سنج جهت پایش مسافران، ضدعفونی مستمر فضاهای ایستگاهی و قطارهای مسافری و بسته‌بندی ملحفه‌های ضدعفونی شده در داخل قطارها، پلمپ نمودن کوپه‌ها پس از ضدعفونی نمودن در مبدأ حرکت، توزیع ماسک به همراه بلیت قطار جهت ورود ایمن به سالن‌های قطار، ممنوعیت استفاده از غذای باز در رستوران، غربالگری و همکاری با نهادهای متولی امر جهت شناسایی مبتلایان یا افراد مشکوک، اجرای طرح‌های حمایتی از مبتلایان و گروه‌های آسیب‌پذیر، هماهنگی با واحدهای ارتش، سپاه، بسیج و آتش‌نشانی جهت ضدعفونی کردن ایستگاه‌های پرتردد (تهران، مشهد، تبریز و …)، تهیه و پخش پوستر، بروشور و کلیپ‌های آموزشی در ایستگاه‌ها و قطارهای مسافری اشاره کرد.

آموزشی و وظایف مدیران در حوزه کارکنان راه‌آهن

در بخش آموزشی و وظایف مدیران در حوزه کارکنان راه‌آهن هم می‌توان عزم این کمیته دائمی در ساماندهی وظایف جهت استفاده از ظرفیت قانونی دورکاری و انتشار دقیق شیوه‌نامه‌های ابلاغی، آموزش همیاران سلامت به‌عنوان بازوهای اجرایی و ممیزان مرتبط با مباحث بهداشتی، غربالگری کارکنان و مراجعات، توزیع هفتگی ماسک بین پرسنل، الزام پرسنل به تکمیل فرم خوداظهاری سلامت، ایجاد زیرساخت‌های مناسب جهت کاهش تماس حضوری افراد از طریق استفاده از ویدئو کنفرانس، ایمیل، اتوماسیون، هماهنگی با مرکز آموزش به‌منظور پیاده‌سازی برنامه‌های آموزشی مرتبط با موضوع و آگاهی‌رسانی از طریق بروشورها و استندهای آموزشی، استفاده از تمامی مجراهای رسانه‌ای جهت آموزش و اطلاع‌رسانی گسترده از جمله اقلام انتشاراتی نظیر پوستر، پخش فیلم‌های آموزشی در ایستگاه‌ها و قطارها، استفاده از ظرفیت RailTv به منظور برگزاری دوره ها به صورت غیر حضوری و آنلاین، انتشار نشریه روی ریل سلامت، پیامک و مجازی و الزام پرسنل به خوداظهاری سیستماتیک وضعیت سلامت خود و اخذ تعهد شیوه‌نامه‌های بهداشتی را یادآور شد.

 

اولویت نخست شرکت راه آهن؛ حفظ سلامت کارکنان

کمیته دائمی پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار راه‌آهن

فهرست مطالب

مطالب رپورتاژ

حمل و نقل بین‌المللی چیست؟

در دنیای امروز، حمل و نقل بین المللی جزء ضروری هر تجارتی محسوب می‌شود. لجستیک و حمل و نقل، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا به

بهترین شرکت باربری تهران

صنعت حمل و نقل آنلاین: بهترین باربری تهران برای ارائه خدمات کامل و با کیفیت به مشتریان خود، باید تمامی دغدغه‌های آنها را در نظر