آغاز اجرای طرح محدودهٔ کنترل آلودگی هوا

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران از آغاز اجرای طرح جدید محدودهٔ کنترل آلودگی هوا از شنبه 1 تیرماه خبر داد.

به گزارش ماهنامه صنعت حمل‌ونقل،‌ به نقل از روابط عمومی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران؛ محسن پورسیدآقایی با تاکید بر اینکه از ساعت 6:30 یکم تیرماه طرح جدید محدودهٔ کنترل آلودگی هوا در محدودهٔ «زوج یا فرد سابق» به اجرا درآمده است گفت: ازاین‌پس زوج یا فرد بودن پلاک خودرو، ملاک تردد در این محدوده نخواهد بود.

معاون شهردار تهران هدف از اجرای این طرح را کنترل آلودگی هوا و مدیریت ترافیک در هستهٔ مرکزی شهر عنوان کرد و گفت: طرح زوج یا فرد دیگر کارایی لازم را برای کنترل آلودگی هوا و کاهش ترافیک نداشت ازاین‌رو بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک، طرح محدودهٔ کنترل آلودگی هوا جایگزین طرح زوج یا فرد سابق شد.

پورسیدآقایی در ادامه به ضوابط طرح محدوده کنترل آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: زمان اجرای این طرح در تمام‌روزهای سال به‌استثنای روزهای تعطیل رسمی از ساعت ۶.۳۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۶.۳۰ تا ۱۳ خواهد بود. همچنین عوارض ورود به این محدوده نصف عوارض محدودهٔ طرح ترافیک در نظر گرفته‌شده است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران بر ضرورت ثبت‌نام تمامی خودروها در سامانهٔ «تهران من» تأکید کرد و یادآور شد: شهروندان می‌توانند با شارژ حساب شهروندی خود در این سامانه عوارض ترددشان را در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا پرداخت کنند. این در حالی است که فرصتی یک‌ماهه برای پرداخت عوارض تردد در نظر گرفته شده است.

پورسیدآقایی با تأکید بر اینکه ثبت‌نام در سامانهٔ «تهران من» محدودیت زمانی ندارد اظهار داشت: تاکنون نزدیک به یک‌میلیون خودرو در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند که از میان بیش از 70 هزار ثبت نامی که در این سامانه صورت گرفته، تنها مشخصات شخصی افراد ثبت‌شده و مشخصات خودرو را وارد نکرده‌اند. این در حالی است که ثبت مشخصات خودرو در این سامانه الزامی است و این شهروندان باید با مراجعه دوباره به سامانه نسبت به ویرایش و تکمیل اطلاعات خود اقدام کنند.

وی تصریح کرد: خودروهای پلاک تهران (بدون توجه به زوج یا فرد بودن پلاک) در هر فصل 20 روز و خودروهای پلاک غیر تهران در هر فصل ۱۵ روز می‌توانند به‌صورت رایگان در «محدوده کنترل آلودگی هوا» یا حلقه دوم تردد داشته باشند. این سهمیه‌ها قابل‌انتقال به فصول دیگر نیست و تردد بیش از سقف مجاز مشمول پرداخت عوارض می‌شود. شهروندان در نظر داشته باشند برای بهره‌مندی از امتیاز 20 روز تردد رایگان، باید در سامانهٔ «تهران من» ثبت‌نام کرده باشند.

پورسیدآقایی در پایان به تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای ساکنان محدودهٔ «کنترل آلودگی هوا» نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ساکنان محدوده‌های ترافیکی (طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا) علاوه بر یک‌بار خروج رایگان پیش از ساعت ۸.۳۰ و یک‌بار ورود رایگان پس از ساعت ۱۷ از تخفیف ۵۰ درصدی عوارض برای تردد بین ساعات ۸.۳۰ تا ۱۷ بهره‌مند می‌شوند. ساکنان محدوده‌های طرح ترافیک در نظر داشته باشند به ازا هر واحد مسکونی در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا، تنها یک خودرو امکان برخورداری از تسهیلات مذکور را دارد و این دسته از شهروندان برای بهره‌مندی از این تسهیلات، پس از ثبت‌نام در سامانه «تهران من» باید با در دست داشتن مدارک سکونت (سند مالکیت یا اجاره‌نامه)، قبض عوارض نوسازی و پسماند به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند.

 

آغاز اجرای طرح محدودهٔ کنترل آلودگی هوا

فهرست مطالب

مطالب رپورتاژ