حمایت از فضاهای سبز تهران
حمایت از فضاهای سبز تهران

مدیر مطالعات و برنامه‌ریزی خدمات شهری و محیط زیست مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران از اتمام پروژه تدوین راهکارهای حقوقی حمایت از توسعه کمّی و کیفی فضاهای سبز خصوصی و نیمه‌خصوصی خبرداد. رضا بصیری مژدهی در پایان جلسه بررسی پروژه‌های خاتمه‌یافته با اشاره به این که در سالیان اخیر به دلیل گسترش شهر تهران […]

مدیر مطالعات و برنامه‌ریزی خدمات شهری و محیط زیست مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران از اتمام پروژه تدوین راهکارهای حقوقی حمایت از توسعه کمّی و کیفی فضاهای سبز خصوصی و نیمه‌خصوصی خبرداد.

رضا بصیری مژدهی در پایان جلسه بررسی پروژه‌های خاتمه‌یافته با اشاره به این که در سالیان اخیر به دلیل گسترش شهر تهران و ارزش افزوده حاصل از زمین، فضاهای سبز و اراضی زراعی و باغ‌های شهر تهران در معرض تخریب، تبدیل و تغییر کاربری قرار گرفته است گفت: یکی از واقعیت­های ناگوار نظام حقوقی مرتبط با حفظ و توسعه فضاهای سبز شهری در تهران این است که با وجود تعدد قوانین و مقررات مرتبط، اجرای آن‌ها در عمل با دشواری‌هایی روبرو بوده و در برخی موارد تخلفات عمده­ای صورت می­گیرد.

وی عنوان کرد: بر این اساس، شناسایی چالش‌ها، خلاءها و آسیب‌های نظام حقوقی موجود و تلاش در جهت رفع آن‌ها امری ضروری می‌نماید و به همین خاطرمرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در راستای وظایف محوله، پروژه تدوین راهکارهای حقوقی حمایت از توسعه کمّی و کیفی فضاهای سبز خصوصی و نیمه‌خصوصی در شهر تهران را انجام داده و به اتمام رسانده است.

بصیری افزود: در این پژوهش با انجام آسیب‌شناسی دقیق، و شناسایی نقاط ضعف و چالش‌ها و خلاءهای نظام حقوقی فضاهای سبز خصوصی و نیمه‌خصوصی در تهران، و با هدف ایجاد یک نظام حقوقی یکپارچه، کارآمد و مشارکتی در راستای حفظ و توسعه این فضاها، راهکارهای مؤثری پیشنهاد شده است.

مدیر مطالعات و برنامه‌ریزی خدمات شهری و محیط زیست مرکز مطالعات بازنگری در طبقه‌بندی فضاهای سبز شهری، تعیین قوانین و مقررات نیازمند اصلاح در سه دسته قوانین عادی نیازمند اصلاح؛ آیین‌نامه‌های اجرایی نیازمند اصلاح؛ و مصوبه‌های نیازمند اصلاح شورای اسلامی شهر تهران؛ و ارائه پیشنهادات اصلاحی مرتبط را اهم نتایج و خروجی‌های این پروژه ذکر کرد.

وی گفت: قوانین و مقررات نیازمند تدوین در دو دسته دستورالعمل‌ها و ضوابط مکمل قوانین و مقررات موجود و مصوبات جدید با رویکرد حمایتی و تشویقی است.

مدیر مطالعات و برنامه‌ریزی خدمات شهری و محیط زیست مرکز مطالعات دربارهٔ مشوق‌های مالی توضیح داد: مصوبه‌های مورد نیاز در قالب تدوین و ارائه لایحه شامل مصوبه برای ارائه مشوق‌های مالی به مالکان فضاهای سبز منازل و مجتمع‌های مسکونی؛ مصوبه برای حمایت از تأمین نهاده‌های فضاهای سبز پادگان‌ها، ادارات، سازمان‌ها، دانشگاها و بیمارستان‌های دولتی و مجتمع‌های بزرگ مسکونی و مصوبه برای حفظ و نگهداشت باغات شهر تهران با رویکرد حمایتی و تشویقی؛ در نظر گرفته شده است

وی اظهار امیدواری کرد با اجرای دقیق و اثربخش نتایج حاصل از این مطالعه، گامی مؤثر در جهت توسعه کمّی و کیفی فضاهای سبز خصوصی در شهر تهران برداشته شود.