آغاز طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای در تهران
آغاز طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای در تهران

معابر منطقه ۲ تحت کنترل خودروهای دوربین‌دار پس از دو تجربه ناموفق مدیریت پارک حاشیه‌ای توسط پارکبان‌ها و پارکومترها در دوره مدیریت شهری سابق که باعث نارضایتی و شکایت‌های مکرر شهروندان شده بود، مدیریت شهری فعلی، شکل نوینی از ساماندهی فضاهای پارک حاشیه‌ای به روش هوشمند را در دستور کار قرار داده است. اجرای این […]

معابر منطقه ۲ تحت کنترل خودروهای دوربین‌دار

پس از دو تجربه ناموفق مدیریت پارک حاشیه‌ای توسط پارکبان‌ها و پارکومترها در دوره مدیریت شهری سابق که باعث نارضایتی و شکایت‌های مکرر شهروندان شده بود، مدیریت شهری فعلی، شکل نوینی از ساماندهی فضاهای پارک حاشیه‌ای به روش هوشمند را در دستور کار قرار داده است.

اجرای این طرح که تاکنون با موانع متعددی روبه‌رو شده بود، از دیروز در منطقه ۲ تهران آغازشده و قرار است در آینده در سراسر شهر تهران اجرایی شود.

به گزارش ماهنامه صنعت حمل‌ونقل و به نقل از روابط عمومی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای از روز شنبه پانزدهم تیرماه به‌طور رسمی در منطقه ۲ تهران آغازشده است. این منطقه، اولین منطقه‌ای است که طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای در آن اجرا می‌شود.

در این طرح، حاشیه خیابان‌ها علاوه بر خط‌کشی جدید، با تابلوهای آبی‌رنگی متمایز می‌شود که نشان می‌دهد هزینه پارک کردن در کنار این خیابان‌ها به شکل هوشمند دریافت می‌شود. بدین ترتیب نه‌تنها ارتباط مالی مستقیم بین پارکبان با راننده که غیرقانونی است قطع می‌شود، بلکه به تجهیزات هزینه‌ساز و کم اثری همچون پارکومتر هم نیاز نخواهد بود.

در طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای، متقاضیان باید برای ثبت‌نام و درج مشخصات خودرو در سامانه «تهران من» اقدام کرده و سپس حساب شهروندی خود را شارژ کنند. پس‌ازآن نیاز به هیچ کار دیگری نیست؛ چراکه اطلاعات مدت پارک خودرو و هزینه آن توسط خودروهای مجهز به دوربین که در طول روز معابر را کنترل می‌کنند، ثبت و محاسبه می‌شود و هزینه آن به‌صورت خودکار از حساب شخص در «تهران من» برداشت خواهد شد.

البته رانندگان خودروهایی که در حاشیه خیابان پارک کرده‌اند، می‌توانند پس از پارک کردن، محل و مدت توقف را در همین سایت روی نقشه اعلام کنند و از تخفیف‌های خود اظهاری بهره‌مند شوند.

مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای به شهروندان کمک می‌کند به‌آسانی از فضاهای مجاز و تعیین‌شده معابر برای پارک خودروی خود استفاده کنند، هم‌چنین اجرای این طرح موجب برقراری نظم و انضباط و حفظ حرمت و رعایت حقوق شهروندی و از بین رفتن نزاع و چانه‌زنی بین پارکبان‌ها و رانندگان خواهد شد.