نوسازی ناوگان هوایی ؛ پیش فرض های خوش بینانه  یا تردیدهای کارشناسی؟!
نوسازی ناوگان هوایی ؛ پیش فرض های خوش بینانه  یا تردیدهای کارشناسی؟!

ظاهرا به نظر می رسد گره کور نوسازی ناوگان هوایی مسافربری کشورمان با فرود نخستین هواپیما از مجموع ۲۰۰ فروند هواپیمای  تازه خریداری شده از ایرباس و بویینگ با سر پنجه تدبیرمدیران و برنامه ریزان در چار چوب برنامه جامع  اقدام مشترک (برجام)گشوده شده باشد. تبلیغاتی هم که در این زمینه به هنگام استقبال از […]

ظاهرا به نظر می رسد گره کور نوسازی ناوگان هوایی مسافربری کشورمان با فرود نخستین هواپیما از مجموع ۲۰۰ فروند هواپیمای  تازه خریداری شده از ایرباس و بویینگ با سر پنجه تدبیرمدیران و برنامه ریزان در چار چوب برنامه جامع  اقدام مشترک (برجام)گشوده شده باشد. تبلیغاتی هم که در این زمینه به هنگام استقبال از تحویل نخستین فروند از هواپیماهای یاد شده صورت گرفت جز این نمی گوید . سئوال این است که آیا به راستی خرید و در یافت این هواپیماها نشانه آشتی اقتصاد ما با اقتصاد جهانی است ؟ آیا با این اقدام قادر خواهیم بود سهم خود را از بازار پر رونق کسب و کار تجارت هوایی به دست بیاوریم؟آیا مهره های این حضور در صفحه شطرنج رقابت بین المللی به درستی چیده شده اند و همه فاکتورها با نگاه کار شناسی  مورد بررسی قرار گرفته اند؟

در جلسه کارشناسی  ماهنامه صنعت  حمل و نقل این موضوع در معرض نقد جدی قرار گرفت . ابعاد حقوقی این خرید و شکل تامین مالی آن در درون فضای سیاسی کشور و احتمال تحریم های آینده از سوی امریکا ، همه و همه از جمله مباحثی بودند که  کارشناسان به آن پرداختند و عملا پیش فرض های خوش بینانه آثار مثبت این نوسازی را مورد سئوال و تردید جدی قرار دادند. در این نشست کاپیتان  عباسعلی عبداللهی فر عضو انجمن علمی حمل و نقل هوایی ،  محمود حاج قاسمعلی و دکتر محمود مانی استادان دانشگاه هوا فضا با حضور کار شناسان ماهنامه، مهندس بهروز غروی ، کاپیتان محمد رضا روشندلی و دکتر عرفان لاجوردی دید گاه های خود را مطرح کردند.

عباسعلی عبداللهی فر: از ۱۵ شرکت هواپیمایی که در ایران مشغول هستند تعداد زیادی از آن ها اصلا هواپیما ندارند و تعدادی از این شرکت ها  فقط ۲ هواپیما دارند . ماهان از جمله شرکت هایی استکه تحریم است و سخت گیری های زیادی در مورد آن انجام می شود ،طبق اطلاعاتی که بنده دارم و صحبت هایی که در رابطه با سرمایه  گذاری در مورد خرید هواپیما داشته ام تا کنون هیچ شرکتی حاضر نشده پیش پرداخت ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت هواپیما را قبول کند   و بقیه را ۶ تا ۱۰ ساله بپردازد .طبق گفته شرکت ها اگر ۱۰ میلیارد را در بانک بگذارند سود بیشتری  دریافت می کنند.

  بهروز غروی : سازمان هواپیمایی کشوری طرحی را به نام طرح کفایت سرمایه تصویب کرده که بر اساس آن، شرکت های  هواپیمایی باید نسبت به خرید هواپیما اقدام کنند تا پروانه بهره برداری بگیرند . ولی در عمل تامین سرمایه مورد نظر سازمان هواپیمایی کشوری  از سوی این شرکت ها مقدور نیست.

 

ادامه این گفتگو را می توانید در شماره ۳۵۳ ماهنامه صنعت حمل و نقل بخوانید