طرح های ویژه ‌توسعه ای در بندر انزلی کلید خورد!
طرح های ویژه ‌توسعه ای در بندر انزلی کلید خورد!

صنعت حمل و نقل آنلاین: محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خبر از تخلیه و بارگیری حدود٧٠ میلیون تن کالا در بنادر کشور تاکنون داد. به گزارش خبرنگار صنعت حمل و نقل آنلاین محمد راستاد در حاشیه همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای در بندر انزلی بیان کرد: […]

صنعت حمل و نقل آنلاین: محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خبر از تخلیه و بارگیری حدود٧٠ میلیون تن کالا در بنادر کشور تاکنون داد.
به گزارش خبرنگار صنعت حمل و نقل آنلاین محمد راستاد در حاشیه همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای در بندر انزلی بیان کرد: با توانمندی ها و ظرفیت های موجود توانسته ایم تامین مایحتاج کشور در قالب واردات و نیز صادرات و ترانزیت از طریق بنادر کشور را تداوم بخشیم.

 

 

چالش های تحریم های این دوره

تحریم های این دوره از سال ٩٧ و غیرقانونی و غیرعادلانه بود.  بخشی از این تحریم ها تمرکز بر صنعت کشتیرانی و حمل و نقل دریایی جمهوری اسلامی و مغایر با کنوانسیون های سازمان بین المللی دریانوردی بود و در این راستا جمهوری اسلامی موکد اعتراض خود را به مجامع بین المللی اعلام کرد. ظرفیت ناوگان تجاری جمهوری اسلامی ایران جزو ظرفیت های بزرگ دنیا محسوب واز سویی شامل ٢٠ ناوگان بزرگ دنیا است.

در این میان با توجه به توانمندی بنادر تجاری کشور ار نظر قابلیت پذیرش انواع کشتی و کالا ما توانستیم شرایطی که برپایه محدودکردن حمل و نقل دریایی کشور بود را تعدیل کنیم.

مجموع ظرفیت سالانه بنادر تجاری کشور ٢۴۶ میلیون تن است. در مجموع از نظر کیفیت و بهره وری عملیات در حلقه بندر و زنجیره لجستیک کشور شرایط خوبی را از نظر زیرساخت ها و بناهای تجهیزات بندری فراهم کرده ایم.

 

 

در حال حاضر ظرفیت بنادر کشور ٣٠ میلیون تن است.
سازمان بنادر و دریانوردی برای توسعه بنادر مهمی چون بندر انزلی به عنوان یکی از مهمترین بنادر شمالی کشور برنامه ویژه ای در دستور کار دارد. در جریان سفر امروز وزیر راه و شهرسازی به استان ١١ پروژه توسعه ای بندرانزلی به انجام می رسد و یا عملیات اجرایی آن کلید می خورد. از این میان چهار پروژه سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندرانزلی با اعتباری بالغ بر ٨٠ میلیارد تومان و بقیه پروژه ها توسط سازمان بنادر و دریانوردی با حدود ٩٠ میلیارد سرمایه گذاری به انجام رسیده است.

  • نویسنده : الهام زرقانی