آزادراه شرق اصفهان به بهره برداری رسید 
آزادراه شرق اصفهان به بهره برداری رسید 
صنعت حمل و نقل آنلاین؛ معاون وزیر راه و شهرسازی آزادراه شرق اصفهان را به عنوان حلقه اتصال کریدور آزادراهی مرکز کشور و یکی از پروژه های اولویت دار کشور در سال جهش تولید صبح امروز با دستور رییس جمهور به بهره برداری رسید.

صنعت حمل و نقل آنلاین؛ معاون وزیر راه و شهرسازی آزادراه شرق اصفهان را به عنوان حلقه اتصال کریدور آزادراهی مرکز کشور و یکی از پروژه های اولویت دار کشور در سال جهش تولید صبح امروز با دستور رییس جمهور به بهره برداری رسید.

 

به گزارش خبرنگار صنعت حمل و نقل آنلاین، خیراله خادمی از افتتاح آزادراه شرق اصفهان با دستور رییس جمهور و از طریق ویدیو کنفرانس خبر داد و بیان کرد: موقعیت جغرافیایی ویژه استان اصفهان و واقع شدن در چهارراه ترانزیت کشور در کریدور شمال- جنوب یکی از مهمترین دلایل احداث این آزادراه محسوب می شود.

آزادراه شرق اصفهان با هدف ایجاد یک محور منطبق با اصول پدافند غیرعامل طراحی و اجرا شده است که موجب تسهیل تردد وسایل نقلیه سبک و سنگین، افزایش بهره وری آزادراه نطنز- کاشان و تسریع در سرویس دهی هنگام حوادث غیرمترقبه می شود.

آزادراه شرق اصفهان در سال ۱۳۹۵، ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که این روند در سال ۱۳۹۶ به ۵۸ درصد، ۱۳۹۷ به ۶۳ درصد، سال ۱۳۹۸ به ۷۹ درصد رسیده است و در سال ۱۳۹۹ آماده بهره برداری شد.

احداث آزادراه شرق اصفهان گام مهمی در توسعه حمل و نقل در مرکز کشور است

آزادراه شرق اصفهان شریانی مهم برای ارتباط هر چه بهتر و سریع‌تر ترافیک جنوب به جاده‌های منتهی به مرکز و شمال کشور به شمار می‌آید لذا با بهره‌برداری این پروژه مسیر استان‌های جنوبی و همچنین بخش جنوبی استان اصفهان به تهران ۸۰کیلومتر کاهش می‌یابد.

مشارکت دولت و بخش خصوصی در احداث این آزادراه

این آزادراه با مشارکت ۳۰ درصدی دولت و اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد ریالی و ۷۰ درصدی بخش خصوصی با آورده ۵۶۰۰ میلیارد ریالی احداث شده است. ارزش روز این آزادراه نیز ۱۳ هزار میلیارد ریال برآورد می شود.

طرح های زیربنایی حمل و نقل در کشور با اولویت بندی

به منظور تکمیل هرچه سریع تر پروژه ها در کل کشور بیش از ۳۴۰۰ کیلومتر مسیر ریلی جدید در حال ساخت است که ۸ پروژه به طول ۱۵۶۰ کیلومتر در اولویت پروژه‌های ریلی قرار دارند و به عنوان پروژه‌های جهش تولید معرفی شدند.

 

در بخش آزادراهی ۱۳۴۰ کیلومتر در قالب ۲۱ پروژه در حال ساخت است که ۹ پروژه آزادراهی به طول ۶۵۱ کیلومتر به عنوان اولویت اجرا در نظر گرفته شده است.

ساخت بزرگراه ها در کشور

۷۷۰۰ کیلومتر بزرگراه در حال ساخت است که ۱۷۶۱ کیلومتر از این پروژه‌ها به عنوان پروژه‌های جهش تولید در ۳۲ محور و در قالب ۷۷ پروژه در اولویت ساخت و ساز قرار دارد.

افتتاح ۱۲۱ کیلومتر راه و بزرگراه

بهره برداری ۹۷ کیلومتر از کریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب کشور و بخش دوم کنارگذر جنوبی کرمان به طول ۲۴ کیلومتر با دستور رییس جمهور صورت گرفت.

افتتاح بخشی از کریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب در قالب ۵ پروژه در استان هرمزگان است و شامل عملیات بهسازی محور جاسک- کاروان به طول ۶۰ کیلومتر، احداث سه دستگاه پل های جاسک- میناب به طول ۳ کیلومتر، واریانت چاه اسماعیل به طول ۵ کیلومتر، پل گچین و راه های طرفین به طول ۸ کیلومتر و عملیات تکمیلی قطعه ۵ باند دوم خمیر- بندرلنگه به طول ۲۱ کیلومتر است.

خادمی اعتبار هزینه شده در این پروژه ها را ۲۷۰۰ میلیارد ریال ذکر کرد که ارزش روز آن معادل۷ هزار میلیارد ریال است.

بهره برداری از کنارگذر جنوبی کرمان از دیگر اقدامات امروز با دستور رییس جمهور در توسعه زیربناهای حمل و نقل بوده است. کنارگذر جنوبی کرمان به طول ۲۴ کیلومتر با جلوگیری از ورود وسایل نقلیه سنگین به شهر کرمان  نقش مهمی در کاهش سوانح، سهولت رفت و آمد و کاهش آلاینده های زیست محیطی دارد که از نظر ترانزیت کالا و مسافر و ارتباط مراکز صنعتی و معدنی بسیار عظیم و قطب های کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

  • نویسنده : الهام زرقانی
  • منبع خبر : صنعت حمل و نقل آنلاین